renkleri formülde kullanmak

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhaba sayın hocalarım
renkleri formüllerde kullanmak ile ilgili çalışmalara baktım ancak benim sorum farklı türde nasıl yapacağımı belirleyemedim
ekli dosyada anlatmaya çalıştım.

asıl çalışmam 676 sütunluk 169 sıralı bir uygulamanın küçük bir parçasını gönderdim. umarım sorumu anlatabilmişimdir.

panellerin içindeki 2 yada 3 sayılarının anlamı panelin üst yada alt kesimine (2 yada 3 bazen üstte bazen altta olabilir) 2 yada 3 şerit tel takılacak demektir.
şerit tel tipi 1 tane olması durumunda çözüm kolay ancak 3 yada 4 tip verildiğinde projelerde kırmızı çizgilerle statik hesao sonucu herhalde bu kısıma kadar 1. tip tel işte şu iki kırmızı arası 2. tip tel kullanılacak deniyor.

böyle bir durum nasıl çözülebilir. aklıma 3 çeşit tel varsa 3 farklı renkle o sayıları (2,3) yazmak ve renklerle ilgili formüllerle yapabilmek geldi ama başka çözümler üretilir belkide kırmızı çizgilerin yerleriyle ilgili çözümler olabilir

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Hangi araçla hedefe ulaşacaksak onu kullanmak lazım, seçici olmak hedefe ulaştırmaz. Makro Kodlarıyla, renkleri koşullu olarak kullanabilirsiniz.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
227943
projenin kendisinden bir kesit. excelin karelajlarıyla benzeterek kenarlıklarla benzermeye çalıştım (şekillerin birebir olmasına gerek yok)

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
227944
an itibariyle bu şekil üzerinden panel sayıları,sıraları ile ilgili kısımları çözebildim. projedeki verilen sayıları birebir tutturdum exceli kullanarak. işte şimdi panellerin içindeki tellerin hesaplanması aşamalarına kadar geldim.