renkli yazı karakteri ile yazılan hücrelerin toplanması

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Pr. Pl 2021 - 64 bit Türkçe
arkadaşlar
a1 sütunuda mavi,kırmızı,siyah,kavuniçi renginde yazılan stok kalemlerim var etopla ile yazılan renge göre toplayıp günlük haftalık çıkış yaptıracağım ama toplama işlemini yaptıramadım.hücrelere renkli yazılan
stokların toplamını nasıl alabilirim.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
levent bey örnekleri inceledim gerçekten iyi örnekler ama ben kendime uyarlayamadım.size ekte dosyayı gönderiyorum. fikirlrinizi belirtirseniz sevinirim.
belki kurguda bir hata yapıyorumdur.
saygılar
halil kutuka

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayın KuTuKa

J4 hücresine şu fonksiyonu yazıp aşağı doğru diğer hücrelere de kopyalayın. Toplam sütununda bugün tarihli çıkan makine ve yedek parçaların toplamını göreceksiniz. Ama renksiz.

=TOPLA.ÇARPIM(($G$1=($G$4:$G$10))*(I4=($E$4:$E$10))*($F$4:$F$10))

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Koşullu biçimlendirme ile bugün tarihli çıkanları renklendirmeye çalıştım. Umarım istediğiniz gibi olmuştur.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
sayın zerige bu formülde bir işe yaramadı , değerler hep 0 oldu.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ben eklentiyi görmemişim onu incelemem lazım teşekkürler

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
evet formül işe yaramış şimdi sorum şöyle olacak günlük çıkış olarak toplamları görebiliyorum
bunu hergün e uyguladığımızda =TOPLA.ÇARPIM(($G$1=($G$4:$G$10))*(I4=($E$4:$E$10))*($F$4:$F$10)) hergün için çıkışları bulabilirim ama toplu olarak.
sd200:4
öğütme:2
gibi haftalık çıkışta pazartesi günü için şöyle yazması gerekiyor a firması 2 ad sd200
bunu nasıl yapabiliriz.
not:zerige nin gönderdiği ekten inceleyebilirsiniz.
yardımlarınız için teşekkürler.
halil kutuka

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
D5 deki firma için aşağıdakini yaz diğerlerini kendine göre uyarlarsın
=D5&" firması"&" "& F5 &" adet "& E5

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
bu formül kopyala yapıştırdan pek de farklı olmadı ama enazından bir fikir.benim istediğim açıkçası bunu otomatik olrak yaptırtmak zerige nin verdiği yöntemlede bunu günlük olarakda toplam makina sayısını bulabilirim.
istenilen bulunan bu toplam makina adetlerinin hangi firmalara dağıtılacağı?
aklıma bir fikir geldi onu deneyeceğim şimdi eğer günlerden 04.10.2005 se yaz sayfa 2 deki c5 e gibi ama bütün çıkışlar da aynı hücreye mi olacak ozaman :kafa:
herneyse araştıralım bakalım biraz daha
sayılar
halil kutuka

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayın KuTuKa

Firmalara göre haftalık çıkışların raporunu da sayfa2'de yapmaya çalıştım, umarım olmuştur.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
sayın zerige çok teşşekürler
ama ben sadece 3 - 4 firmanın ismini verdim firmalar değişebiliyor 12 tane makinam 400 çeşit de yedek parçam var.yapmış olduğunuz çıkış örneği çok iyi ama tek eksiği şu anda görünen firma isimlerini ve makina ve yedek parçalarını elden yazmamız.
onlarıda bir formülle oraya gelirse sorun kalmayacak herhalde benim bulduğum çözüm de sizinkine benzer di ama bende henüz bulamadım.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Haklısınız sadece örnek dosyanızdaki 4 firma ve 3 makina parçası için yazdım formülleri. Daha fazla firma ve parça için nasıl olabilir diye düşünmek lazım.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn kutuka

dosyanızda aşağıdaki sorundan bahsetmişsiniz.

2)Renkli topla güzel bir formül ama ne yazik ki ben çıkan makine ve yedek parçaları da bugünkü tarihle renklendiremedim
eğer renklendirebilseydim renkli toplama işlemi yapılabilecekti.
Bunun için yine koşullu biçimlendirmeyi kullanabilirsiniz. Renklendirme için G sütunundaki tarihleri referans almanız gerekecektir. Ã?rneğin E7 hücresine yerleştireceğiniz bir koşullu biçimlendirmeye aşağıdaki formülü yazın.

=G7=BUGÜN()

Eğer G7 hücresini bugünkü tarihe getirebilirseniz E7 hücresinide renklendirebilirsiniz.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Halil Bey dosyanızdaki sayfa1 H kolonundaki HAFTANINGÜNÜ(G4) kullanmışsınız.Döndür_türü kullanmamışsınız. Sayfa2de bunu referans almışsınız. Nedeni nedir acaba? Ayını 1'ini 7 hesaplarken aynı ayın 3 ünü 2 olarak hesaplıyor.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayın KuTuKa

Dosyanın 2. sayfasındaki haftalık rapora 3 parça ve 3 yeni firma ekleyip tekrar gönderiyorum. Ama sizin dediğiniz gibi 12 makina 400 çeşit yedek parça varsa, ve firma sayısı da artarsa bu haftalık tablo hiç kullanışlı olmayacak. En iyisi makro ile çözmek. Onu da ben pek beceremem. Benden bu kadar yani. Kolay gelsin.

Levent bey, koşullu biçimlendirme sorunu çözülmüştü. Ekteki dosyada örneği var.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
fructose' Alıntı:
Halil Bey dosyanızdaki sayfa1 H kolonundaki HAFTANINGÜNÜ(G4) kullanmışsınız.Döndür_türü kullanmamışsınız. Sayfa2de bunu referans almışsınız. Nedeni nedir acaba? Ayını 1'ini 7 hesaplarken aynı ayın 3 ünü 2 olarak hesaplıyor.
Sayın fructose

Sayfa 2'deki tablonun haftalık çıkışları göstermesi gerektiğinden, Sayfa1'deki tarihleri haftanın günlerine çevirdik. Pazar=1, Pazartesi=2, ........ Cumartesi=7 şeklinde.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
sayın fructose tabloyu zerige ile birlikte yapıyoruz desek yalan olmaz benden daha çok emek harcadı en son dosya Tarih: Cmt Ekm 01, 2005 23:02 zerigenin gönderdiği biçimde
yapmam gerekn database bilgiler girildikten sonra bana tablo olarak hafta içi çalışma günlerinde nekadarlık bir çıkış yapabileceğimi veren bir tablo hzırlasın sayfa iki deki tabloyu oluşturmaya çalışıyorum.
aklımdaki düşünce tarih bugün olduğunda kavuniçi olacak aynı şekilde makina ve yedek parça ve alan firmada aynı renge gelecek.buraya kadar yapıldı.
renktopla komutu ve yazılmış makrosuyla beraber aynı renkte olanları pazartesi ise pazartesinin içine almam gerekir.
bugün()+1 kırmızı dersem ve oda salı olurda bunuda salı gününn çıkışlarını ayarlamam gerekir.
gerçi bu şekilde bir ayarlama yapacaksam da sadece pazartesi olabilecek diğer günlerdeki çıkışlar bugün() değişeceği için farklılaşacak.
saygılar
halil kutuka

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
hergünü bir renk yaptım günlere göre çıkışları yazdırmayı denedim ama olmadı hata nerede ki
renktopla formüllüyle yapmaya çalıştım ama olmadı.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Maalesef benim düşündüğüm gibi olmadı ben hücreleri renklendirebilirsem 2.sayfadaki tabloda toplayabilirim diye düşünmüştüm.ama maalesef makro gerekli çünkü şirketler ve makina ve yedekparçalar değişken olması sebebiyle makro ile olması gerekiyor ama nasıl yapılacağı benim için soru işareti :yardim:

şuanda ki dosyanın son hali zerige ni hazırladığı gibi Tarih: Pzr Ekm 02, 2005 10:14

saygılar
halil kutuka

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
renge göre toplanmıyor makro lazım ama

Maalesef benim düşündüğüm gibi olmadı ben hücreleri renklendirebilirsem 2.sayfadaki tabloda toplayabilirim diye düşünmüştüm.ama maalesef makro gerekli çünkü şirketler ve makina ve yedekparçalar değişken olması
enazından bunun nasıl yapılabileceği hakkında bir fikir belirtin

ekte dosya göndermek isterdim ama "Üzgünüm, sitemizin ataç kapasitesi dolmuştur. Daha fazla bilgi için forum yöneticisine başvurun. " uyarısı alıyorum.

saygılar
halil kutuka