rsa,öteleme şifreleme gibi matematiksel konularda yazım

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2003
exceli bir matematik öğretmeni olarak iyi bilmem gerekiyor fakat sorun yaşıyorum.alfabemizdeki harflerin her birine bir değer verdim.Örneğin;A=1, B=2,C=3 gibi devam ediyor.ve aşagıdada başka bir işlem yapıoruz.F(x)=x-3 örneğin.ve bu fonksiyonda x yerine ARABA kelimelerindeki harflere tekabül eden sayılar yazılıyor.R harfi örneğin 22.sırada yani R=22 ve x yerine 22 yazınca fonksiyon 22-3=19 oluyor.ve 19=O harfine gelio. 19. harfin o kutuda işlemi yapınca çıkmasını nasıl sağlıcam?acilen yardım ederseniz sevinicem:(çok teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2003
yaptıgım şeyi ekledim ama umarım ekleyebilmişimdir

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2003
nolur biri yardım etsin:(

biraz önceki konuda acil cevap almam gerek nolur biri yardım etsin:(cahillik çok kötü bişey:(keşke exceli iyi derecede bilseydim...

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2003
düşeyara formülünü kullanamıorum:(

:yardim: aptallığımı mazur gör nolur ama inan nasıl yapacagımı hala anlamış değilim:( düşeyara formülünü kullanamıorum bitürlü neyi nerde kullanacagımı hala bilmiorum:(:???:

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Dosyanızda makro kullandım. Yalnız özel bir durum var.

Diyelim ki yazımız "AAAA" olsun... "A"nın karşılığına "0" gelmektedir. Söz konusu Fx=x-3' e göre sonuç "-3" çıkacaktır. "-3" de listede olmadığı için işlem hata verecektir. Bu, "Düşeyara" da böyledir, "Makro" da da böyledir.

Kendinize Excel i temelden anlatan kaynak temin etmenizi önerebilirim.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
İstediğiniz şifreleme olayını ekteki dosyada (fonksiyon ile) yapmaya çalıştım. Umarım işinizi görür.