Sınav sonuc tablosu hazırlama

Excel Vers. ve Dili
2007 TÜRKCE
merhaba arkadaslar
30 kişilik sınıf mevcudu bulunan bir sınıfta her öğrenci için bir vize ve birde final notu vererek; vizelerin %20’si, finalin %80’i alınacak şekilde başarı notunu hesaplayıp başarı notuna göre 50 ve üstünü (50-100)BAŞARILI,50 nin altını ise (0-49)BAŞARISIZ olacak şekilde Bir Excel çalışma tablosu hazırlayınız

diye bir ödevim var ama % olaylarını halledıyorum ama basarılı basarısız olayını yapamadım arkadaslar vaktı olan bı arkadas bana yardımcı olursa cok sevınırım
şimdiden teşekkurler

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
merhaba arkadaslar
30 kişilik sınıf mevcudu bulunan bir sınıfta her öğrenci için bir vize ve birde final notu vererek; vizelerin %20’si, finalin %80’i alınacak şekilde başarı notunu hesaplayıp başarı notuna göre 50 ve üstünü (50-100)BAŞARILI,50 nin altını ise (0-49)BAŞARISIZ olacak şekilde Bir Excel çalışma tablosu hazırlayınız

diye bir ödevim var ama % olaylarını halledıyorum ama basarılı basarısız olayını yapamadım arkadaslar vaktı olan bı arkadas bana yardımcı olursa cok sevınırım
şimdiden teşekkurler
Merhaba,

Örnek dosyayı incelermisiniz..

.

Excel Vers. ve Dili
2007 TÜRKCE
espiyonajl
yardımın için çok tesekkürler ama formullere bakıyorum pek bişey anlayamadım gercekten exeli ögrenmek istıyorum bu konuyu bana biraz daha acarak anlatma sansın varsa mınnettar kalırım
Yeniden teşekkürler

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
espiyonajl
yardımın için çok tesekkürler ama formullere bakıyorum pek bişey anlayamadım gercekten exeli ögrenmek istıyorum bu konuyu bana biraz daha acarak anlatma sansın varsa mınnettar kalırım
Yeniden teşekkürler
D2 hücresindeki formül,

=B2*0,2+C2*0,8

B2 de olan vize notunun %20 sini alır ve C2 de olan final notunun %80 ini alarak bu iki sonucu toplar..

Formülü D2 de yazdığımız için sonuç burda gözükür, daha sonra bulunan sonucun 0-50 arasında ise Başarısız 49 dan büyük ise Başarılı değerini bulmak için,

E2 deki formül yazılmıştır..

=ARA(D2;{0;50};{"Başarısız";"Başarılı"})

Bu formül D2 deki değere bakar eğer bu değer 0 ile 50 arasında ise (50 haric) ilk şartımız olan Başarısız değerini verir, D2 değeri 49 alt sınırı olan değerden büyük ise ikinci şartımız olan Başarılı değerini verir..

Excel Vers. ve Dili
2007 TÜRKCE
yardım !!!

Yardımlarınız ve anlayışınız için çok teşekkürler...