Saat Dakika Saniye Toplama

kerim5555

Altın Üye
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28-10-2027
Merhaba;

Hücreleri isteğe uyarlanmış yaparak saat dakika ve saniyeyi olarak görmesini sağlıyorum. Tek tek toplama yaptırınca(B17 hücresi) toplam sonucu (00:05:41) veriyor fakat Otomatik toplama yaptırınca (A17 hücresi) sonuç sıfır çıkıyor.

Değerlerim çok fazla olduğu için otomatik toplama ile bu işlemi nasıl yapabilirim. Örnek dosya Ek'tedir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Verileriniz saat gibi görünse de METİN o nedenle otomatik toplama ile sonuç alamıyorsunuz.

Yöntemlerden üçünü söyleyeyim:
-- TOPLA işlevini =TOPLA(A1:A16*1) şeklinde ve ENTER yerine CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumda iken ENTER tuşuna basarak dizi formülüne dönüştürürseniz sonuç alabilirsiniz,
-- boş uygun bir hücreye 0 yazıp, 0 yazdığınız hücreyi kopyalayın, veri alanını seçip ÖZEL YAPIŞTIR => DEĞERLERİ => TOPLA=> TAMAM şeklinde işlem yaparak SAYIya dönüşmesini sağlarsanız OTOMATİK TOPLAMA yapablirsiniz.
-- TOPLA.ÇARPIM işlevini, =TOPLA.ÇARPIM(1*(A1:A16)) şekinde ya da =TOPLA.ÇARPIM(--(A1:A16)) kullanarak sonuç alabilirsiniz.
.

KMLZDMR

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE EXCEL
10-04-2025
güzel bir çalışma

kerim5555

Altın Üye
28-10-2027
Ömer Bey aklınıza sağlık çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
İngilizce
27/06/2023
Merhaba ,
çalışmalar için emeklerinize sağlık ben bu formülleri de denedim ama istediğim verileri oluşturamadım. yardımcı olabilir misiniz.
dosyayı ekte paylaşıyorum.
1) b ve c hücrelerinin farkını saat olarak alıyorum farkın alt toplamını almak istediğimde 24 saatten fazla olduğundan doğru vermiyor.
2) e hücresinde ise saatlerin dakika karşılıklarını almak istiyorum. örneğin 01:00 karşılığını 60 04:30 un karşılığını ise 270 olarak yazsın istiyorum sonra bu sütunun da alt toplamını almak ve toplam dakikayı görmek istiyorum.

Ekli dosyalar

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba ,
çalışmalar için emeklerinize sağlık ben bu formülleri de denedim ama istediğim verileri oluşturamadım. yardımcı olabilir misiniz.
dosyayı ekte paylaşıyorum.
1) b ve c hücrelerinin farkını saat olarak alıyorum farkın alt toplamını almak istediğimde 24 saatten fazla olduğundan doğru vermiyor.
2) e hücresinde ise saatlerin dakika karşılıklarını almak istiyorum. örneğin 01:00 karşılığını 60 04:30 un karşılığını ise 270 olarak yazsın istiyorum sonra bu sütunun da alt toplamını almak ve toplam dakikayı görmek istiyorum.
Merhaba,

Saat Farkını aşağıdaki formül ile alınız.

Kod:
=(C2+(C2<B2)-B2)
Böylelikle gerçek saat farkını bulabilirsiniz. (Küçük saatten büyük saati çıkartırkenki sorun çözülmüş olur.)