Sabit degerleri 1 kere yazmak ve ondan okutmak

Excel Vers. ve Dili
xp,2007,2003 türkçe,ingilizce
Şöyle bir sorunum var şimdi excelde hesap yaparken daha önceden buldugum o proje için hep sabit olan katsayıları bir yere yazmak istiyorum daha sonrada o katsayıları okutmak istiyorum ancak hesap tablosunu bir aşşagıya kopyaladigimda o sabit degerlerden okuma yapmiyor bunu nasıl saglıyabilirim?

Excel Vers. ve Dili
arkadaşlar bir yardım edin ne olur ya

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Anlattıklarınızla, hayal gücümü epey bir zorladım ama nafile... Siz en iyisi örnek bir dosya ilave edin. Daha hızlı çözüm bulursunuz.

Excel Vers. ve Dili
eki incelerseniz
hesapları yaparken pencerelerdeki katsayıları tablonun dışında sagdaki degerlerden aliyorum.şimdi şöyle bir sorunum var gördügünüz gibi diger bir odaya geçtigimde herşeyi kopyalamam gerekiyor ama böyle oluncada eger sagdaki sabit degerlerden biri degişirse hepsini yine elle tek tek degiştirmem gerekiyor ben bu sabit degerleri bir kere yazmak istiyorum sonra diger her oda için burdan okutsun istiyorum yine açıklayıcı olmadıysa söleyin tekrar yazim uzun uzun herşeyi yeterki yardımcı olun :D

Excel Vers. ve Dili
Aşağıdaki yolu takip edin.

(1) ÇAlışma kitabı içinde; yeni bir sayfa yaratın ve adına "SABITLER" deyin.

(2) Diğer sayfadan sabit değerlerin hepsini kopyalayıp, bu sayfaya yapıştırın(yerleştirin).

(3) Formüllerinizdeki başvuruları; SABITLER sayfasına göre revize edin.

Ben J sütunundan itibaren kopyaladıklarınızı yine SABITLER sayfasının J sütunundan itibaren yapıştırdığınızı vasrsayarak, F27 hücresinde formülü aşağıdaki gibi revize ettim. Siz gerekli düzenlemeleri isteğinize göre yaparsınız.

=EĞER(B27="D";SABITLER!K3;EĞER(B27="B";SABITLER!K4;EĞER(B27="G";SABITLER!K5;EĞER(B27="K";SABITLER!K6;EĞER(B27="GD";SABITLER!K7;EĞER(B27="GB";SABITLER!K8;EĞER(B27="KD";SABITLER!K9;EĞER(B27="KB";SABITLER!K10))))))))

Şimdi; şablon sayfanızı, istediğiniz kadar kopyalayabilirsiniz. Sabit değerleriniz tek bir kaynakta sabit kalacaktır ve yaptığınız değişiklikler, kopyaladığınız tüm sayfalarda otomatik olarak görünecektir.

Excel Vers. ve Dili
FPC sizin dediginiz gibi yaptim tekrar düzenledim yeni bir sayfa yaratip sabitler dedim.
sabit degerlerimi oraya kopyaladim
sonra formüllerimdeki başvuruları tekrar düzenledim sabitler sayfasına göre sizin yaptiginiz örnekteki gibi düzeltmeler yaparak yazdım.
ilk pencere için herşey güzel birşekilde çalişiyor ancak ben bunu bir alttaki pencereye kopyalayınca formülümdeki degerlerde bir aşşagiya kayiyor.
yani şu şekilde oluyor
b23 sütüna göre yaptigim formul
=EĞER(B23="D";SABITLER!R5;EĞER(B23="B";SABITLER!R9;EĞER(B23="G";SABITLER!R7;EĞER(B23="K";SABITLER!R3;EĞER(B23="GD";SABITLER!R6;EĞER(B23="GB";SABITLER!R8;EĞER(B23="KD";SABITLER!R4;EĞER(B23="KB";SABITLER!R10))))))))
bunu B24 e kopyalayınca
=EĞER(B24="D";SABITLER!R6;EĞER(B24="B";SABITLER!R10;EĞER(B24="G";SABITLER!R8;EĞER(B24="K";SABITLER!R4;EĞER(B24="GD";SABITLER!R7;EĞER(B24="GB";SABITLER!R9;EĞER(B24="KD";SABITLER!R5;EĞER(B24="KB";SABITLER!R11))))))))
bu hali aliyor R5 , R6 oluyor digerleride bu şekilde 1 artıyor.

bende belki sadece burda böyle oluyordur diyip şablonu aşşagıya kopyaladım
bu sefer formüllerdeki degerlerde yine benim kaydırdıgım kadar arttı Rler yükseldi yani
sonuç olarak yine aynı yerdeyim eksik yaptigim neresi var?

Excel Vers. ve Dili
tamamdır çok teşekkür ederim fpc
birde senden ricam acaba olabilirse yine örnekteki sayfa nosu
kısımını
otomatik degiştirebilirmiyim?
şablonu aşşagıya kopyalayınca bir tuşa yada düğmeye basarak 1 arttırabilirmiyim?

Excel Vers. ve Dili
2007
Gerekli cevabı aldınızmı bilmiyorum ama ihtiyaç duyduğunuz şey AD tanımlaması.

menüden ekle | ad | tanımla yı seçin.
açılan pencerede, üst tarafa örneğin pi yazın, başvuru yerine, 3,14 yazın ve tamamı tıklayın.

Artık hücre içerisinde pi yazdığınızda onu 3,14 olarak algılayacaktır.

örneğin , a1 hücresine =pi*2 yazın ve sonucu görün.

AD tanımlaması çok daha geniş bir yelpazede kullanılabilir. Aşağıdaki linki incelerseniz AD tanımlayarak neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilginiz olur.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=31449

Excel Vers. ve Dili
teşeekürler xxcell işime yarıyan çok şey oldu.
bir tek üsttede belirttigim gibi sayfa numarasını bir tuşla degiştirme kaldı.

ayrıca eğer komutunda şöyle bişey yaparken ne yazmam gerekiyor

eğer o hücrede herhangi birşey varsa şu degeri gir yoksa boş bırak?

Excel Vers. ve Dili
teşeekürler xxcell işime yarıyan çok şey oldu.
bir tek üsttede belirttigim gibi sayfa numarasını bir tuşla degiştirme kaldı.

ayrıca eğer komutunda şöyle bişey yaparken ne yazmam gerekiyor

eğer o hücrede herhangi birşey varsa şu degeri gir yoksa boş bırak?
Sayfa1'in E4 hücresine aşağıdaki formülü yazın.

HTML:
="SAYFA: "&SATIR(A78)/78

Excel Vers. ve Dili
çok teşekkür ederim fpc çok saol