sabit konumlu veritabanından veri çekme

arda41

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28-12-2030
Selam Değerli Arkadaşlar,

Elimde konumu sabit bir veritabanı exceli var. Ve aşağıdaki formül ile mesela deneme isimli exceli kullanarak veritabanından veri çekiyorum. Ancak deneme excelinin konumu değiştiği zaman veritabanını bulunduğu dosyada arıyor ve güncelleştirme istiyor. yani aşağıdaki formülde X ile belirtilen kısım sürekli değişiyor. Bağlantıları düzenle uyarısı çıkıyor ve kaynak bulunamadı uyarısı veriyor. deneme excelini ağ üzerinde başka bilgisayarlarda da kullanılabiliyor.

Sormak istediğim aşağıdaki formülü sabit veritabanının konumu olacak şekilde nasıl yazabilir.

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(A1;'C:\Users\XXX\XX\[X]VERITABANI'!$A$2:$L$2000;1;YANLIŞ))=DOĞRU;"";EĞER(DÜŞEYARA(A1;'C:\Users\XXX\XX\[X]VERITABANI'!$A$2:$L$2000;3;0)=0;"";DÜŞEYARA(A1; 'C:\Users\XXX\XX\[X]VERITABANI'!$A$2:$L$2000;3;0)))

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla

arda41

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
Türkçe
28-12-2030
Selam Arkadaşlar,

Kusura bakmayın tekrar soruyorum. Forumda sorum ile ilgili makrolu örnekleri de inceledim. Ancak sorunumu düşeyara formülü içinde dosya yolunu sabitleyerek çözebilirsem çok daha iyi olacak. Belirtiğim şekilde düşeyara içinde dosya yolu sabitlenebiliyor mu? Çalışma dosyanızı nereye taşırsanız taşıyın aynı dosya yoluna başvursun istiyorum. Makrosuz olarak bu mümkün müdür?

Şimdiden teşekkürler ve iyi bayramlar.

Saygılarımla

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Dosya yolunu sabitleyemezsiniz.

İşinini görür mü bilemem ama şöyle bir şey yapabilirsiniz.

Veritabanı dosyanızı server tipi bir bilgisayara kopyalarsanız. Daha sonra bu dosyadan veri alma işlemlerini yapan başka bir dosyaya formüller kurup kullanma şansınız var. Diğer bilgisayarlara da bu formüllü dosyanın kısayollarını kopyalayıp kullanabilirsiniz.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba arama alanı kısmını aşağıdaki gibi DOLAYLI işlevi parantezine alabilirsiniz.

NOT: Baştaki ve sondaki çift tırnaklara dikkat ediniz.

Kod:
DOLAYLI("'C:\Users\XXX\XX\[X]VERITABANI'!$A$2:$L$2000")

arda41

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
Türkçe
28-12-2030
Merhabalar,

Sayın Korhan Ayhan ve Omer.Baran,

Başta teşekkürler.

Omer Baran,

Formülü aşağıdaki şekilde mi yazacağım? Bu şekilde değer çekemiyorum. Boş hücre döndürüyor.

EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(A1;DOLAYLI("'C:\Users\XXX\XX\[X]VERITABANI'!$A$2:$L$2000");1;YANLIŞ))=DOĞRU;"";EĞER(DÜŞEYARA(A1;DOLAYLI("'C:\Users\XXX\XX\[X]VERITABANI'!$A$2:$L$2000");3;0)=0;"";DÜŞEYARA(A1;DOLAYLI("'C:\Users\XXX\XX\[X]VERITABANI'!$A$2:$L$2000");3;0)))

Saygılarımla

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Evet, dosya yolunu gerçek dosyanızın yolu olarak düzelttiyseniz bu şekliyle çalışması gerekir.
Sorun belki dosya adının yapısıyla ilgili olabilir.
Ünlem işaretinin ve C sürücü adının başındaki tek tırnak işaretini kaldırarak deneyiniz.
Bu arada yanlış bilmiyorsam bilgi çekeceğiniz SAYFA adı var (sondaki ÜNLEM İŞARETİYLE biten kısım) ancak adres kısmında excel belgesinin adını göremiyorum.
Formülü aslında ağ üzerindeyken iki belgeyi de açıp fare kullanarak herhangi bir hücreye =serverdaki şu dosya şu sayfa A1'i seçerek oluşturun ve belgeyi kaydederek kapatın. Sonra serverdaki belgeyi değil bilgi çektiğiniz belgeyi açarak dosya yolunun TAM OLARAK nasıl olduğunu gözlemleyin, ardından bu dosya yolunu benim bahsettiğim gibi çift tırnak arasında DOLAYLI işlevinin parantezine alın.
Böyle yaparak sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Benim söylediğim yöntemi kendi bilgisayarınızda farklı dizinlerdeki iki belge arasında oluşturulmuş dosya ile test edebilirsiniz. Kaynak belgenin konumu değişmediği sürece; benim yazdığım yöntem ile veri çekeceğiniz belgenin konumu ne olursa olsun kaynak adres sabit kalacaktır.

arda41

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
Türkçe
28-12-2030
Sayın Omer.Baran,

Dediğiniz yöntemi deneyip bilgi vereceğim. Tekrar ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla
İyi bayramlar

arda41

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
Türkçe
28-12-2030
Sayın Omer.Baran,

Ağ üzerinde tam olarak deneme fırsatı bulamadım ancak formül içindeki dosya yolu DOLAYLI (INDIRECT) fonksiyonu ile sabitlenmişe benziyor. Ağ üzerinde yapacağım denemelerden sonra tekrar bilgi vereceğim.

Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayın Omer.Baran,

Ağ üzerinde tam olarak deneme fırsatı bulamadım ancak formül içindeki dosya yolu DOLAYLI (INDIRECT) fonksiyonu ile sabitlenmişe benziyor. Ağ üzerinde yapacağım denemelerden sonra tekrar bilgi vereceğim.

Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla
Estağfurullah, umarım sorun yaşamazsınız ve ihtiyacınız görülür.