Sabit menü

Excel Vers. ve Dili
2007
A ile FD arası sütunları ve 1 ile 100 arası satırları kaplayan 30 sayfalı bir excel çalışmam var.

Kaydırma yoluyla çalışmaktan kurtulmak adına, sayfanın üstündeki menü çubuklarının yanına, bir sekme olarak ya da uygun bir yolla, sayfa içerisindeki belirlediğim satır ve sütunlara kolay erişim sağlayacak bir 10-15 butonlu menü oluşturmak istiyorum.

İstediğim; sayfa içerisinde kaydırmadan etkilenmeyecek şekilde sabit ve 30 sayfada da kullanabileceğim bir menü.

Örnek olarak butonlara F21, Z1 AC34 vs... satır-sütunlarına kolay erişim için kodlandıracağım. Yine örnek olarak F21 kodlu butona ''Kart Hesabı'', Z1 kodlu butona ''Ambalaj Adedi''vs... isimler vereceğim.

Şimdiden teşekkür ederim..

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Merhaba,

Yanlış anlamıyorsam yukarıda oluşturacağınız bir menü de sizin tanımladığınız butonlarla açık olan sayfada yada farklı bir sayfada yer alan bir hücreye hızlı bir erişim sağlamak istiyorsunuz.

Yapılması gerekenler;
Geliştirici sekmesinde yer alan makro kaydet butonuna basın bir isim verin (Örneğin c30agit) ve tamam a basın, seçmek istediğiniz hücreyi seçin (Örneğin C30) makro kaydetmeyi durdurun.

Bu yaptığınız işlemin sonucunda ALT+F11 tuşları ile erişeceğiniz VBA editöründe modül oluşturduğunu göreceksiniz bunun altında yapacağın her işlemde şu kodlara benzer kodlar oluşacaktır.

Rich (BB code):
Sub c30agit()
'
' C30 HÜCRESİNİ SEÇ
'
    Application.Goto Reference:="R30C3"
End Sub
Ardından Menü üzerinde oluşturacağınız Sekme/Grup içine şeridi özelleştirme ekranından makrolarınızı seçerek oluşturduğunuz şeride aktarınız.
1541629706796.png
1541629723180.png
Ekledğiniz makrolara yeniden adlandır diyerek Görünen ismini değiştirebilir ve Özel Simge ekleyebilirsiniz.

1541629766277.png

iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2007
Sub L21egit()
'
' L21egit Makro
'

'
Application.Goto Range("L21"), Scroll:=True

End Sub

Sizin yolunuzdan gittim ama başka bulduğum yukarıdaki kodu ekledim. Böyle daha iyi oldu sanki. İlginiz için teşekkürler.