sanırım bu takvim yapılamıyor...

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2024
Gerekli yerlerde sürekli sorduğum soruya cevap gelmeyince yeni bir konu ile tekrar ulaşmaya çalıştığım sorun şudur ki; bir çok yerden eninde sonunda ulaştığım yer çift tıklama ile yapılmış TAKVİM çalışması. harika bir şekilde yapılmış ama sonuçta bir çoğumuz (sanırım) hücre içine girerken f2 kullanmadan çift tıklama ile gireriz. dolayısı ile başka yerlerde de karşılaştığım sorulardan yola çıkarak bu işi bilen arkadaşlara sesleniyorum. Sadece ve sadece istediğim hücrede bir açlır pencere oku ile açılabilen ve hızlı açılabilen bir takvim yapılabiliyormu? yapılıyorsa ben de öğrenebilir miyim?. lütfen şurayı inceleyin şeklinde link vermeyin, çünkü hepsini inceledim ve sorunuma çare olmadı. ilgilere şimdiden teşekkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu konuda çok sayıda çözüm üretilebilir, ben sağ klik menüye yerleştirdiğim bir takvim uygulamasını ekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn. leventm
Yapmış olduğunuz takvim çalışması çok güzel. Eklenti olarak aldım ama bir sorunum var. Aslında hücre biçimi ile oluyor ama her seferinde zor olacak gibi.
Tarihi
15 Şubat 07 değil de
15.02.07 şeklinde yazdırmamız mümkün mü acaba.

Kodların neresi değişecek acaba. (Bunu öğrenme amaçlı soruyorum.)

Not: Tamam buldum. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Teşekkür ederim. Userformun kod sayfasında,

Kod:
ActiveCell.NumberFormat = "dd mmmm yy"
Yukarıdaki satırı aşağıdaki ile değiştirin.

Kod:
ActiveCell.NumberFormat = "dd.mm.yy"

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Userformun kod sayfası mesajı yazdıktan sonra aklıma geldi.

Tekrar teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
04-01-2024
süper bi takvim metodu, al taşı yanında, her zaman lazım. Peki ben açılır pencerede ısrar etsem çok şey istemiş olurmuyum. ilgi için teşekkürler. yardımlarınızı eksik etmeyin...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
süper bi takvim metodu, al taşı yanında, her zaman lazım. Peki ben açılır pencerede ısrar etsem çok şey istemiş olurmuyum. ilgi için teşekkürler. yardımlarınızı eksik etmeyin...
Bence bu konuda ısrar etmek çok mantıklı değil. Hücrede açılan bir takvim oluşturmak mümkün değil, ancak dtpicker gibi nesneleri hücre içine yerleştirerek benzer bir mantık oluşturulabilir. Ama bu nesnede standart bir VBA nesnesi olmadığından excelde bulunmaz sonradan yüklemek gerekir.

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
04-01-2024
Bence bu konuda ısrar etmek çok mantıklı değil. Hücrede açılan bir takvim oluşturmak mümkün değil, ancak dtpicker gibi nesneleri hücre içine yerleştirerek benzer bir mantık oluşturulabilir. Ama bu nesnede standart bir VBA nesnesi olmadığından excelde bulunmaz sonradan yüklemek gerekir.
teşekkürler, birisi bu cevabı vermiş olsaydı bende ısrar etmezdim. bilmiyor olmam yapılabileceği kanısına vardırdı. çünkü her yerde (genelde sizin) sorulan bu soruya başka örnekler ile cevap verilmiş. yapılamıyacağı söylenmemiş. herneyse verdiğiniz örnek de çok güzel. şimdi artık başka yerlere nasıl uygularım ona bakmam gerek. tekrar teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2000-TR
Sn.Leventm,

çalışmanız mükemmel olmuş. Elinize sağlık. Takvimi başka bir çalışmama uyarladım. Çalışma sayfasında iki hücreye tarih bilgisi giriyorum, bu alanlarda uygulamayı kullanıyorum. Sayfayı koru' yu seçtim, sayfayı korudum ve tarih alanlarının dışındaki hücreleri kilitledim. Sizin uygulamayı tarih gireceğim alanda çalıştırmaya kalktım. Hata verdi :

Run-time error '1004' : ChartObjects sınıfının Add özelliği alınamıyor

bu hatayı ne şekilde giderebilirim ? Sayfa korumasını kaldırmam şart mı ?
Teşekkür eder, başarılar dilerim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Şimdilik aşağıdaki uygulamayı yapın. Ben bu çalışmanın biraz daha geliştirilmiş halini yakında yayınlayacağım.

ShowAtCell ve Calendar1_Click prosedürlerine ilk satır olarak "on error resume next" kodunu ilave edin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekteki örnek dosyada takvim kullanımı ile farklı bir uygulama yapmaya çalıştım.

Örnek dosyayı açtığınızda F12 tuşuna bastığınızda takvim otomatik olarak aktif hücrenin sağ tarafında açılır ve yapacağınız tarih seçiminden sonra otomatik olarak kapanır. Dilerseniz ESC tuşu ile seçim yapmadan da takvimi kapatabilirsiniz. Umarım faydası olur.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Gerekli yerlerde sürekli sorduğum soruya cevap gelmeyince yeni bir konu ile tekrar ulaşmaya çalıştığım sorun şudur ki; bir çok yerden eninde sonunda ulaştığım yer çift tıklama ile yapılmış TAKVİM çalışması. harika bir şekilde yapılmış ama sonuçta bir çoğumuz (sanırım) hücre içine girerken f2 kullanmadan çift tıklama ile gireriz. dolayısı ile başka yerlerde de karşılaştığım sorulardan yola çıkarak bu işi bilen arkadaşlara sesleniyorum. Sadece ve sadece istediğim hücrede bir açlır pencere oku ile açılabilen ve hızlı açılabilen bir takvim yapılabiliyormu? yapılıyorsa ben de öğrenebilir miyim?. lütfen şurayı inceleyin şeklinde link vermeyin, çünkü hepsini inceledim ve sorunuma çare olmadı. ilgilere şimdiden teşekkürler.
Ekteki gibi birşey mi istiyorsunuz?

NOT: Microsoft Date and Time Picker Control 6.0 (SP4) nesnesinin yüklü olması gerekir.

Son düzenleme: