Şarta bağlı olarak satır kopyalama (Sütun değerine göre)

Excel Vers. ve Dili
office 365
Ekteki dosyanın birinci sayfasındaki tablonun "I" sütununda eğer "X" yazıyorsa karşısındaki satırları seçmek ve sonrasında kopyalamak istiyorum. Şarta uyan ve seçilecek / kopyalanacak satırları sarıya boyadım.
Yalnız tablonun yeri bazen farklı olabilir. İkinci sayfada olduğu gibi tablonun ilk satır ve ilk sütunu farklı. (Dolayısı ile tablonun yerine göre makronun içinde değişiklik yapmam gerekebilir.) Bu durumda makronun içinde değişiklik yaparak "I" sütunu yerine "J" sütununu; üçüncü satır yerine de beşinci satırı seçebilmek isterim.
Diğer bir husus ise üçüncü sayfada olduğu gibi tabloda süzme işlemi yapılmış olsa bile makronun çalışmasını istiyorum.
Bu makroyu butona atayacağım.

Ekli dosyalar

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Sormak istediğim birkaç konu var,
Tablonun yeri değişiyor diyorsunuz peki başliklar değişiyor mu ?
Bu verilerin satir uzunluğu maksimum ne olabilir (net satir şart değil tahmini) ?
Bu kopyalanan satirlar nere yapiştirilacak ?

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
İstediğiniz böyle bir şey mi?
Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
Cancel = True
For s = 6 To [I65536].End(3).Row
If Cells(s, "I") = "X" Then Range("B" & s & ":I" & s).Copy
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
office 365
Seyit Bey, x değerine göre hücreleri silme makrosunu da siz yazmıştınız. Yukarıdaki makro kopyalıyor ama tek satırı. İstediğim ise, x yazan tüm satırları aynı anda kopyalamak. makroyu çalıştırdığımda tabloda sarı ile belirtilen satırların (hücrelerin) kopyalanması gerekiyor.
Başlıklar ve satır uzunlukları değişebiliyor. Veriler aynı sayfaya ya da başka bir sayfaya yapıştırılacak.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 365
Emre Bey, teşekkür ederim zahmetleriniz için. Başka bir sayfaya sıra ile yapıştırma işlemini yapıyor. Bu şekilde kullanabilirim.

Benim aklımda olan ise tek tek kopyalamak değil de, "I" sütununda "X" yazan satırları toplu olarak kopyalamaktı. Şartlara uyan birden fazla satırı aynı anda kopyalamak. Böylece satırları tek tek kopyala + yapıştır yapmak yerine tek seferde şartlara uyan bütün satırları kopyalamak + tek seferde yapıştırmak. Bu mümkün mü tabi bunu bilmiyorum.

Ama bu şekilde de dosyamda kullanabilirim. Tekrar teşekkürler.

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Rica ederim .

Sorduğum sorular bu sebepten önemli idi ama cevap alamadığım için bende bildiğim gibi yaptım. Dediğiniz şekilde istemenizin sebebi nedir ,makro zaten bunu size göstermeden toplu bir şekilde başka sayfaya kopyalıyor.

Excel Vers. ve Dili
office 365
Veriler büyük olduğunda bütün uygun satırları tek seferde kopyalamak ve sonra tek bir yapıştırma işlemi yapmak daha kısa sürer diye düşündüm.

Excel Vers. ve Dili
office 365
Çalıştığım hukuk bürosundaki bazı excel kitapçıklarında 10 binin üzerinde satır var. Diğerlerinde de bin satırdan az değil

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Anladim , peki 10 bin satirlik veride eğer deneme yapti iseniz kaç saniye sürdü tahmini eğer gerçekten de can sikici bir bekleme oldu ise başka bir mantikla çözmeye çalisalim.

Excel Vers. ve Dili
office 365
Ekteki dosyada 9.000 küsur satır için 2 dakika 1 saniye sürdü. "x" yazan sütun da dahil bütün tabloyu başka bir sayfaya veri olarak yapıştırıp süzdükten sonra ekranda kalan o istemediğim satırları toplu olarak silmeyi deneyeceğim. Herhalde böyle daha hızlı olur.

Ekli dosyalar

• 260 KB Görüntüleme: 19

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Evet dediğiniz şekilde daha hizli olur , bütün veriyi kopyalamaniza da gerek yok sadece X olanlari süzüp kopyalayip yapistirabilirsiniz , yada dediğiniz gibide yapilabilir her ikiside bir yöntemdir. Eğer yapamaz iseniz yardimci oluruz , ama kendinizin yapmasi sizin için öğrenme açisindan faydali olur.

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Merhaba , sanırım foruma kayıt olurken dikkatinizden kaçtı.

214362

uhercan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFICE-2016 TÜRKÇE
MERHABA, bir sorum olacaktı, bu tabloda "X" leri diğer sayfaya atıyor. çok güzel. ayrı bir sayfayı veri datası yapsak, atıyorum "x" leri A sayfasına,
"Q" ları "B" sayfasına ve daha fazlasını, sonra bu tanımlamalara göre macroyu çalıştırabilirmiyiz.
kolay gelsin iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Veriler hangi alana aktarılacak?

uhercan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFICE-2016 TÜRKÇE
günaydın,
cls-1 genel dosya. bunun içinde data sekmesinde firma datası var. ayrıca genel sekmesinde kayıtların tutulduğu alan var. "B" olanları şahıs aktar butonu ile "özgeyikçi" sekmesine atıyor.
şimdi gelelim talebime,
1- data sekmesinde tanımladığım firmalara göre aktarmaları yapsın. ama önceden açılmış dosyaların içine yapabiklirmi?

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Bahsettiğiniz şekilde dış dosyaya aktarım yapılabilir. Fakat FİRMA ADI dediğiniz bölümle dış dosyanın adı aynı olmalıdır. Dış dosyalarınız asıl dosyanızla aynı klasörde mi bulunuyor?

Ayrıca aktarım yapılırken dış dosyada bulunan kayıtlar silinecek mi? Yoksa eski kayıtların altına mı aktarım yapılacak?