şarta bağlı veri toplama

Excel Vers. ve Dili
office 2003
Arkadaşlar, iyi günler. Bi rapor dosyam var işin içinden çıkamadım doğrusu.
ekte dosyayı gönderiyorum gerçi içinde açıklama mevcut ama; ben yine de tekrar edim. Bir aylık satış tablom var. Bu raporda arif isimli plasiyerimin aylık sattığı malların toplamını alıyorum ancak; benim 4 farklı satışım var vadeli, nakit, vadeli toptan ve nakit toptan. Sadece vadeli veya nakiti alabiliyorum gerek etopla gerekse topla.çarpım ile ancak vadeli toptan veya nakit toptanı alamıyorum nedeni de ay satırda olması
yani formül f3:f999 dediğimde vadeli satışlar için tüm vadeli satışlar geliyor ama ben toptancısının ayrılmasını istiyorum. Yardımcı olusanız sevinirim.
inşALLAH açıklayıcı oldu :)

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003
VADELİ TOPTANCI yı ayırdım.
=EĞER(J9="vadeli";TOPLA.ÇARPIM(($K$8:$K$24=$F$67)*($D$8:$D$24=$D75);($F$8:$F$24)))
ancak;vadeliyi vadel itoptancıdan nasıl çıkaracağım

Excel Vers. ve Dili
office 2003
OLMADI tek satır içinmiş bıulduğum çözüm ama sutuna bağlayamadım. yardımcı olun ltfen

Excel Vers. ve Dili
office 2003
=EĞER(J9="vadeli";TOPLA.ÇARPIM(($K$8:$K$24=$F$67)*($D$8:$D$24=$D75);($F$8:$F$24)))
BU formülü j8:j999 a nasıl çevirebilirim. sürekli yanlış veriyor ama bu hali ile doğru satırı veriyor amacım satırı değil sütunu toplaması

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Hangi hücrede, hani işlemi yapmak istiyorsunuz. Hücre adreslerini ve şartları vererek detaylı açıklarmısınız.

Excel Vers. ve Dili
office 2003
e75 ile g75 satırlarında vadeli ve nakitlerin toplamı topla.çarpım ile alabiliyorum ancak; bu toplamı yaparken vadeli toptanıda e75 içinde gösteriyor. amaç vadeli bölümünde toplam vadeliler, vadeli toptan bölümünde de vadeli toptancıların toplamı olsun.

Excel Vers. ve Dili
office 2003
rapor resimde gösterdiğim şekilde olamsı gerekiyor. ancak yaptığım formül tek j9 satırını topluyor. Eğer j9 değilde j8:j999 a kadar olanı topplayabilirsem
vadelideki topla.çarpım formülü ile eğer li olan formulü birbirinden çıakrdığımda rapor doğru rakamı verdiğinden iş sadece veriyi kopyalamakta kalıyor

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003
sanırım yanlışlıkta olsa rapor çözüldü. tekrar kontrol edeceğim yanlış bişey olursa yazarım siz yine de doğrusunu yazın en sağlam hangisi ise o doğru kabul edilir