şartlı alfabetik sıralama

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28/06/2023
Merhaba arkadaşlar ben henüz çalışmamı bitiremedim hep yeni bir değişiklik istiyorum ekteki dosyamla ilgili şu sorum olacak personel sayfasından veri girişi yapıyorum.Görevi bölümünü açılır listeden alarak görev kodu bölümüne de [siteden alıp değişiklik yaptığım formülle(onuda tam yapamadım gerçi)] kodları yazdırmak ve daha sonra önce görev koduna (küçükten büyüğe) sonrada adı bölümündende alfabetik sıralama yapmasını istiyorum.ama her kişi eklediğimde bu işlemi otomatik yaptırmak istiyorum ben yapamadım

Yardımcı olabilecek uzman arkadaşların yardımını bekliyorum .Şu projemi bitireyim artık

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 Türkçe
28/06/2023
teşekkür

Sayın mehmett çok teşekkür ediyorum ilginize ve emeğinize sağlık adı bölümünde sıralamayı nasıl yaptırdınız çözemedim ben kişinin diğer sütunlardaki tüm bilgilerini girdikten sonrada sıralama yapabilecek herhalde ben tam çözemedim makroyla yaptırdınız fonksiyonla mı cevabınız bekliyorum "öğrenmede sınır yok diye düşünüyrum".

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Kişinin tüm bilgilerini girdikten sonra mı sıralama yapmasını istiyorsunuz?

Ben, kişinin görevini seçince sıralama yapacak şekilde makro yazmıştım.

Makroyu görmek için ALT+F11 tuşlayın ve Sayfa2(personel) sayfasını çift tıklayın.

Orada göreceğiniz kodları aşağıya alıyorum. Bu kodlarda yeralan [H3:H102] ifadesi "Görevi" sütununu belirtir. Yani kişinin görevi belirlenince sırlama çalışır. Siz kişiye ait tüm verileri girdikten sonra sıralatmak istiyorsanız, [H3:H102] yerine [CC3:CC102] yazmanız yeterli.

Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, [H3:H102]) Is Nothing Then Exit Sub
Application.Goto Reference:="ALAN"
Selection.Sort Key1:=Range("I3"), Order1:=xlAscending, Key2:=Range("C3") _
, Order2:=xlAscending, Key3:=Range("D3"), Order3:=xlAscending
Target.Select
End Sub
Bir de dikkat ettiniz mi bilmiyorum, görev kodunu getiren fonksiyonunuz çok uzundu, kısalttım. Yani Eğer fonksiyonu yerine Düşeyara fonksiyonunu kullandım.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 Türkçe
28/06/2023
minnettarım

sayın mehmett size tek bir şey söylemem gerekiyor herhalde" harikasınız" zor durumumda hızır gibi yetiştiniz .binlerce teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 Türkçe
28/06/2023
Sorun

SAYIN MEHMETT YAZDIĞINZ MAKRODA GEREKLİ DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIM AMA O SAYFADA BAŞKA MAKROLARDA İŞLEMİ TAMAMLADIĞIMDA ŞU BÖLÜM (Application.Goto Reference:="ALAN")SARI RENGE DÖNÜYOR VE BAŞVURU GEÇERLİ DEĞİL VEYA ALAN TANIMLI DEĞİL MESAJI VERİYOR NEDEN KAYNAKLANIYOR BULAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Dosyanızı görmeden bir şey diyemem.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 Türkçe
28/06/2023
alfabetik sıralama

Sayın mehmett dosyamı ekte göndereceğim . Sorunum şu bir kişinin tüm bilgilerini girdikten sonra CJ sütunu(ev Adresi) bölümü girişi tamamlanınca girilmiş kişiler arasında alfabetik sıralama yapacak . Siz daha önce yardımcı oldğunuz Personel sayfasında H sütununda görevi I sütununda görev kodu var H sütununda veri girişi tamamlanınca alfabetik sıralama yapıyordu .Bu çalışma sizlerin büyük katkılarınızla oluştu.Ayrıca derece sayfasında takvim günü gelen tarih sarı renge dönecek(tüm satır) beş gün geçtikten sonra kırmızıya .Manuel giriş yapınca gerçekleşiyor ama otomatik olunca Yani biryıl sonrasını otomatik atayınca işlem gerçekleşmiyor:iki konuda sizden yardım istiyorum

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn önder34

Alfabetik sıralama için dosyanızdaki makroyu ve alan adını düzelttim.

Ama koşullu biçimlendirmenin içinden çıkamadım. Dosyanız ekte.

Not: Koşullu biçimlendirme üzerinde biraz uğraştım. Dosyanın son halini eskisiyle değiştiriyorum.ç,

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2010 Türkçe
28/06/2023
teşekkür

Sayın mehmett ilginiz ve bilginiz için teşekkür ediyorum.Sanırım şimdilik sorunum çözüldü.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 Türkçe
28/06/2023
Application.Goto Reference:="personel"

Merhaba yine ben sayın mehmet benim dosyamda size kişi bilgilerini boşaltarak gönderdiğim dosya sizin gönderdiğiniz dosyadan makroyu alıp personel sayfasının içine kopyalıyorum .Girilen metin doğru değil veya geçerli alan adı tanımlı değil mesajı veriyor ve başlıktaki mesajı veriyor .birinci kiyiyi seçerek tüm tüm satırı CJ e kadar ilerliyorum adresini giriyorum bu hataları veriyor nedeni ni çözemedim yardımınızı bekliyorum

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
C3:Cj102 aralığını seçin ve Ad kutusuna personel yazıp enterleyin.

Ad kutusu: Ekteki resimde kırmızı daire içinde belirtildi.