Şartlı SQL bilgisi...

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Arkadaşlar ekli dosyadaki Puantaj tablosundan sorgu ile şartlı kayıt almak istiyorum. Puantaj listesinde binlerce kayıt var ve sorguya alınacak kayıtlar:
1. Ay sıralamasına göre en büyükten başlayarak en küçüğe doğru maksimum 12 kayıt. (Bunu sorgu özellikleri ile yapabildim.)
2. Sorguya alınacak kayıtlarda GUNSAYISI alanının toplamı 120'den küçük, 150'den büyük Bir olmayacak. Alana girilen veri 30 ve daha küçük olduğundan min 4 kayıt listelenecek. Gün sayısı 120'ye eşit ve 150'den küçük oluncaya kadar kayıt eklenmeye devam edilecek. 12 kayıt eklenmesine rağmen 120'ye ulaşmayan durum olduğunda kayıt ekleme sonlandırılacak.
Örneğin:
1. ay 30 Gün
2. ay 30 Gün
3. ay 10 Gün
4. ay 20 Gün
5. ay 30 Gün bu durumda sorgu 5. kayıtta sonlanacak. 5. ay 30 gün değil de 9 veya daha az gün sayısına sahip olsaydı bu kez 6. ayı eklemek gerecekti.

Vizite kağıdı düzenleme projem için istiyorum bunu. Özellikle SQL konusundaki uzman hocalarımın konuya el atmasını bekliyorum.

İlgilenen herkese teşekkürler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Ersen Bey,

Ekteki uygulamayı inceleyin.

Seçim yapılabilmesi için, aylar tablosu ekledim ve tabloyu ona göre güncelleştirdim. Kolaylık olsun diye güncelleştirme sorgusunu da ekledim ki uygulamanızda zorluk çekmeyesiniz.

Dikkatimi çeken bir nokta oldu, tablolarınızda hesaplanan alanları kullanmayın. Gün alanını tablonuzda kullanmayı. Zararlarını bir çok kez yazdım tekrarlamayayım.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
modalı hocam,

size nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum, çözüm bu kadar basit ve anlaşılır olur.

Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
modalı hocam
mevcut örnekle yaptığım denemede 197 günlük prim ödemesi olmasına rağmen 120 günün altında vizite verisi derliyor. Kasım 2009 ayına 26 gün veri girince vizite kağıdı 116 gün, 29 gün girince 119 gün, 30 gün girince tam 120 gün oluyor. Güncelleştirme sorgusu konusunu da tam olarak anlayamadım bu sorguyu hangi eylem çalıştırıyor? Formda bir eyleme bağlamak gerekiyor mu? Ayrıca bu sorgu çalıştırılırken "ifadede tür uyuşmazlığı" şeklinde hata mesajı veriyor.

Bu sorunu da aştığımızda yaptığım projeypi foruma hediye edeceğim.