Şartlı veri girişi

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Değerli Acces Dostları;
Şimdide diğer sorduğum soruların bir değişik versiyonu için yardım talep ediyorum.Ekteki tabloda da göreceğiniz üzere kişiler dosyamda;Ad soyad ,meslek ve kurumu alanı var.Örneğin mesleği alanına "öğretmen" girdiğimde, acces,kurumu alanına "Milli Eğitim Bakanlığı" ibaresini otomatik yazsın.Mesleği alanına "Doktor "yazdığımda da acces otomatik olatrak "Sağlık Bakanlığı" ibaresini yazsın.Yardımcı olacağınızı ümit ediyor,saygılarımı sunuyorum.

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
select case ile bir çözüm yaptım. Seçimleri çoğaltabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Tavsiyem, tekrarlayan değerler için (Meslek) ayrı bir tablo oluşturmalı ve Kişiler tablonuzla ilişkilendirmeniz gerektiği yönünde.. Bu şekli ile tablonuzda bu değerleri göstermeniz veritabanı mantığına aykırı.. Aynı bir önceki sorunuzda olduğu gibi.. Kişiler ayrı, emtiyalar ayrı tabloda saklanmalı ki çalışmanız üzerinde yapacağınız işlemleri kolaylaştırabilesiniz..

Saygılar..

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
Taruz arkadaşın belirtiği gibi yapılması daha iyi olur. Bir de örneklerinizde hiç form yok bence verilerinizi direk tabloya girmek yerine taruz arkadaşımızın yaptığı çalışmayı form haline getirip verilerinizi girmeniz daha iyi olur.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sn taruz Çok teşekkür ederim .Örnekleriniz ufkumu açtı.Saygılar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sn naimelik Çok teşekkür ederim .İyiki varsınız.Formülleriniz gerçekten işe yaradı.Saygılar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Farklı şartlı veri girişi

Sn naimelik
Sizin önceden girdiğiniz case formülü benim çok işime yaradı.Şimdide bu konuda,bunun benzeri ama benim yapamadığım bir soru için tekrar bir formül girmeniz ve düzeltme yapmanız beni memnun edecektir.Soru şu: Bir alana ,İlk üç rakamı örneğin 111 ile başlayan bir veri girildiğinde bunu yazı ile yüzonbir yazsın.Ekteki dosyaya formülü girmeniz dileğimle saygılar

Son düzenleme: