Satıcı Prim Hesabı ve Eğer Komutu kullanımı hakkında

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Arkadaşlar Satış ekibimizin prim hesabını yapmak için belirli tablodan belirli değerlerdekilere atama yapmaya çalışıyorum.

2 koşul var. fakat koşul içinde koşul yazdırmam gerekiyor.

1. EĞER ÜRÜN A, ÜRÜN B,ÜRÜN C,ÜRÜN D,ÜRÜN E'NİN SATIŞ GERÇEKLEŞTİRME YÜZDESİ < %75 "PRİM ALAMAZ" YAZ.

2. EĞER ÜRÜN A, ÜRÜN B,ÜRÜN C,ÜRÜN D,ÜRÜN E'NİN HER BİRİ KENDİ İÇİNDE SATIŞ GERÇEKLEŞTİRME YÜZDESİ %90-99 ARALIĞINDAYSA, O ÜRÜN GRUBUNDAN YAPILAN FİİLİ SATIŞ TUTARI ÜZERİNDEN 0,001 PRİM ALSIN.

tabii ki farklı varyasyonlar da olucak mesela,

3. EĞER ÜRÜN A, ÜRÜN B,ÜRÜN C,ÜRÜN D,ÜRÜN E'NİN HER BİRİ KENDİ İÇİNDE SATIŞ GERÇEKLEŞTİRME YÜZDESİ %100-150 ARALIĞINDAYSA, O ÜRÜN GRUBUNDAN YAPILAN FİİLİ SATIŞ TUTARI ÜZERİNDEN 0,006 PRİM ALSIN.

4. EĞER ÜRÜN A, ÜRÜN B,ÜRÜN C,ÜRÜN D,ÜRÜN E'NİN HER BİRİ KENDİ İÇİNDE SATIŞ GERÇEKLEŞTİRME YÜZDESİ %151-200 ARALIĞINDAYSA, O ÜRÜN GRUBUNDAN YAPILAN FİİLİ SATIŞ TUTARI ÜZERİNDEN 0,008 PRİM ALSIN.

ekte tabloyu gönderiyorum. renkli alanları sonuca ulaştırmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sorunuza anladığım kadarıyla formülüze ettim. Ama 1. kriter ile 2. kriteriniz çakışıyor gibi geldi. Örnek dosyayı kontrol edin eğer eksik bir kriter varsa düzeltiriz. :hey:

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
arkadaşlar düzeltiyorum prim hesabıyla alakalı ekte sunduğum dosya ve sorunuma dair açıklayıcı bir tablo var.

yardımcı olursanız sevinirim.