Satır Eklendiğinde M-N ve O sütünundaki hücre değişmesin

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-02-2026
Selam arkadaşlar. Veritabani sayfasına programdan isim eklediğimde alfabetik sıraya göre dizdiği için araya satır eklemekte. bu durumda M-N ve O sütunlarına karşılık gelen hücreler içindeki formuller siliniyor. bu formülleri form üzerindeki textbox larla atamıyorum. bunun yerine herhangi bir yerde araya satır eklnediğinde bu satırlara ait ve M-N- ve O sütunlarına karşılık gelen hücreler içerisindeki formüllerin değişmemesi ve ya formüllerinde eklenmesi için ne yapmam gerekir.

Ayhan Ercan

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365- Türkçe
sorunuzu tam anlayamamakla birlikte sukadar diyebilirimki; M-N-O sütunlarında formul olması ve sizinde araya sütun acmak istemeniz durumunda formullerin bozulmaması gerekir. yani diyelim ki M1 hücresinde: =topla(L1+L2) formulunun olduğunu varsayalım. L ile M sutunun arasına bir sutun eklediğinizde M1 hücresine yazdığınız formul N1 sutununda olacaktır ve (L1+L2) formulununde de (M1+M2) olduğunu göreceksiniz.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Dolaylı formülünü kendinize adapte ediniz.
Bir örnek veriyorum : =TOPLA(DOLAYLI("A1:A16"))

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
23-02-2026
SchakaL' Alıntı:
sorunuzu tam anlayamamakla birlikte sukadar diyebilirimki; M-N-O sütunlarında formul olması ve sizinde araya sütun acmak istemeniz durumunda formullerin bozulmaması gerekir. yani diyelim ki M1 hücresinde: =topla(L1+L2) formulunun olduğunu varsayalım. L ile M sutunun arasına bir sutun eklediğinizde M1 hücresine yazdığınız formul N1 sutununda olacaktır ve (L1+L2) formulununde de (M1+M2) olduğunu göreceksiniz.
usta ben sütun değil satır eklemek istiyorum. elbette sütun eklendiğinde formül otamatik olarak değişecektir fakat satır eklediğimde o satır yeni olduğu için m - n ve o sütunlarına karşılık gelen hücrelere yeniden formül girmek gerekir veya yukarıdan kopyalayıp aşağı çekmek gerekecektir. bunun başka yolu varsa onu öğrenmeye çalışıyorum.
ilgin için teşekkürler.

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
23-02-2026
arkadaşlar ben mi anlatamadım, yoksa böyle bir şey imkansız mı?

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
sn.sbayyiğit1
Aslında benim sorunuma aynı bir sorunlada siz karşı karşıyasınız. Ben olayı butonla çözdüm ama otomatik yapamıyorum.
Aşağıdaki kodu Modül içine kopyalayın ve bir butona bağlayın.

Sub Kopyala()
Range("N2").Select
Selection.Copy
Range("N3:N19").Select
ActiveSheet.Paste
Application.CutCopyMode = False
End Sub

Kırmızı yeri istediğiniz satır sayısı kadar değiştirebilirsiniz.
Satır ilave ettikten sonra buton vasıtasıyla formülünüz kopyalanır.

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
23-02-2026
arkadaşım ilgin için teşekkürler. O2 hücresi içersindeki formülüm şu şekilde.
TOPLA.ÇARPIM((izinler!$C$2:$C$10000=B2)*(izinler!$G$2:$G$10000=$Q$1)*(izinler!$F$2:$F$10000=2005)*(izinler!$E$2:$E$10000))
formül O2 hücresinde olduğu için kırmızı ile belirtilen bölge (b2) 2.satıra bağlıdır. yani kırmızı ile belirtilen bölge değişken (eğer formül o5 hücersinde yazılı ise kırmızı ile renklendirilmiş yer b5 olarak değişmeli) ve sürekli satır saysına bağlı bu durumda ne yapılabilir.

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn.sbayyiğt1
Anlayabildiğim kadarıyla , yukardaki formülü şu şekil değiştirirseniz acaba işinize yararmı?

Sub Kopyala()
Range("N2:p2").Select
Selection.Copy
Range("N3:p19").Select
ActiveSheet.Paste
Application.CutCopyMode = False
End Sub

Kırmızı yer yine isteğe bağlı satır sayısıdır.

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
23-02-2026
Arkadaşlar makro ile girdiğim formül istediğim şekilde sorunsuz olarak istediğim hücreye yazıyor. fakat hücreye yazıldıktan sonra #AD? şeklinde bir çey çıkıyor. ardından ben bu hücredeyken F2 tuşuna basıp hücreden çıkınca hesaplıyor. yani formül girdikten sonra değil de hücre içerisine girilip çıkıldıktan sonra hesaplıyor. bunun çaresi nedir?

gerekebilir diye formül şu şekilde.

Sheets("veritabani").Select
Columns("B:B").Select
Selection.Find(adi.Value, ActiveCell).Activate
X = ActiveCell.Row
ActiveCell.Offset(0, 12).Formula = "=(L" & X & "+M2)-(O" & X & "+P2)"
ActiveCell.Offset(0, 13).Formula = "=TOPLA.ÇARPIM((izinler!$C$2:$C$10000=B" & X & ")*(izinler!$G$2:$G$10000=$Q$1)*(izinler!$F$2:$F$10000=o1)*(izinler!$E$2:$E$10000))"