satır-sütun başlığı ile stok girişi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Arkadaşlar ekte örnek dosya var. Burada 2 tablo var. 1.tablo faturaya yazılacak ürünler. 2.tablo ise bu ürünlerin detaylandırılmış hali.
Benim sorunum şu:
Fatura girerken 1 tablodan ürün adı yazdığım zaman detay tabloda ilişkilendirilmiş detay ürün listesinden sadece o ürüne ait bilgilerden ebat'ı sütun başlığı desen'i de satır başlığı olarak bir tabloda versin. Ben o tabloda desen+ebat'ın karşılık geldiği hücreye rakam gireyim.
Kısacası Kalite+Ebat+Desen'in her biri ayrı bir ürün'dür ve her satırı ayrı yazmak çok zaman aldığından bu bu ürünlerin giriş-çkışlarını satır+sütun başlığı olan bir tablo ile yapmak istiyorum.
Mümkün müdür?????

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Namık Kemal,

Siz excel uyulamalarının etkisinde kalarak bu soruları soruyorsunuz sanırım.

Access de veriler tablolarda saklanırlar ve tabloların da başka fonksiyonları yoktur. Siz tabloyu ne anlamda kullandığınıza karar vermeniz gerekiyor.

Ondan sonra form dediğimiz ara yüzler ise kullanıcıya kolaylık sağlayan nesnelerdir. İşte fatura bilgilerini bura da oluşturmanız gerekiyor. Ama ilaki fatura görünümünde olması şart değil.

Raporlarda ise işlemlerimizin veya yaptıklarımızın sonucunu görürüz. Siz işte bir rapora istediğiniz fatura dizaynını yaparak ilgili formda oluşmuş bilgileri aktararak istediğiniz sonuca mükemmel bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Formlara da bilgiler ya direkt olarak tablolardan ya da sorgulardan gelirler.

En iyisi işe başlamadan önce kağıdı kalemi alıp formlarınızın görünümünün nasıl olmasını istiyorsanız öylece çizmeniz, ve gelecek bilgileri nereden temine edeceğiniz ve form üstünde oluşacak sonuçların hangilerini tablolara kaydedeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra aynı öntemle faturanızı ve tüm elemanları çizdikten ve ilişkileri belirledikten sonra işe koyulmanız bence daha uygun olur.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Sn. modalı;
Öncelikle ilginize teşekkür ederim. ancak yukarıda bahsettiğim konuyu excelde zaten çözdüm.

Benim sıkıntım excel'de işlmelere ait arşıv tutamıyorum. Çünkü yaklaşık 5000 adet ürün'e ait detaylı hareketleri depolamam gerekiyor. Ayrıca veri koruma sorunu da var. 3-4 gün önce excel'de hazırladığım tabloyu foruma aktarıp yardım istemiştim. Cevap gelmeyince farklı bir yol denedim.

Ürünlerim'de 10 farklı kalite var. Her kalitenin ortalama 20 ebatı ve her ebatın 50 deseni var. Her birine ayrı stok kartı açtım diyelim. Bunu faturaya detaylı girmek için oturup akşama kadar stok giriş çıkışı yapmam gerekiyor. Bunun kestirme yolu stok listesini satır-sütun başlıklı tabloya dönüştürüp öyle giriş-çıkış yapmak. Bunu ya excel'deki tablodan access'e aktarmak yada benzer tabloyu access'de oluşturmak.

Artık hangisini başarabilirsem onu kullanacağım...