satır ve sutunda sınırlama yapabilirmiyiz.?

arkadaşlar başlığımdan da anlaşılacağına göre ben çalışma kitabımın bütün sayfalarında satırlarda 50 sutunda "k" harfine kadar kullanıyorum ve daha aşağı yada "k" harfinden sonra olan sutunlara geçilmesini istemiyorum.Bununla ilgili bir makro varmı acaba.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Kullanmadığınız satır ve sütunları gizlemek en iyi yöntem bence. Sırf bunun için dosyamda makro çalışmasını istemem.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Alternatif olarak aşağıdaki kod ile imleçi sınırlayabilirsiniz. Aşağıdaki kod imleçi A1 ve K100 hücreleri arasında sınırlamaktadır.

[vb:1:d76fe28ea9]Sheets("sayfa1").ScrollArea = "a1:k100"
[/vb:1:d76fe28ea9]

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 ingilizce
Arkadaşlar makro ile satır ve sütünları gizleyip veri girerken kendiliğinden satır ve sütun açabilecek makro varmı. yardımlarınız için teşekkürler. :hey:

arkadaşlar forumdan zamanında bir dosya çekmiştim ismi çiftçi belgesi diye
o programı yapan arkadaş 1,2,3... diye giden satır numaraları ve a,b,c,d...diye giden sutun numaraları vede sayfa isimlerinin yer aldığı olduğu bölümleri kaldırmış ve böylece sayfada sınırlama getirmiş.Ben çözmeye çalıştım ama beceremedim dosya lazım olursa ekleyebilirim.(forumda aradım ama dosyayı nereden indirdiğimi bulamadım.)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
@mavidus,
Araçlar>Seçenekler>Görünüm sekmesinin alt tarafında sayfa sekmeleri, satır sütun başlıkları vb kutucuklar var. bunlardaki işaretleri kaldırırsanız istediğiniz olur. Daha öncesinde gereksiz sütunlarıda gizlerseniz bahsettiğiniz dosyaya benzer sanırım.

@shocaoglu sanırım sorunuzu benim gibi diğer arkadaşlarda pek anlamadı. Makro ile satır ve sütunları kapamak ve açmak mümkün ama ne zaman açacak, ne zaman kapatacak. Veri girişi yapacağınızı nerden anlayacak Excel.. Belki örnek dosya ile anlatmalısınız.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
XL'in menülerinde Araçlar >> Seçenekler menüsünü çalıştırın ve ...

Not: Ersin arkadaşım, mesajını sonradan gördüm.

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 ingilizce
Sayın mavidus yanlış hatırlamıyorsam excel tools propertisten viev sekmesinden yapabilirsin. :hey:

arkadaşlar haklısınız ya araçlar>seçenekler>görünümden sorunumu hallettim.Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 ingilizce
haklısın anlatamadım..

a-b-c-d ..sütunlarını gizledim ve 10 uncu satıra kadar açık olan ekranımda d10 veri girdiğimde entır yaptığımda excell e11 otomatik olarak açmasını istiyorum... inşallah anlatabimişimdir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sanırım anladım. :)
Bu şekildemi bir deneyin. Sağ alttaki hücreye birşey yazdığınızda bir satır ve bir sütun açıyor. If bloğunun arasındaki satırlardan ilkini kaldırarak satır açmasını, 2. yi kaldırarak sütun açmasını iptal edebilirsiniz.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Offset(1, 0).RowHeight = 0 And Target.Offset(0, 1).ColumnWidth = 0 Then
Target.Offset(1, 0).RowHeight = 12
Target.Offset(0, 1).ColumnWidth = 12
End If
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 ingilizce
KODU YAZDIM BİRÞEY DEÐİÞMEDİ....GALİBA BECEREMEDİM

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 ingilizce
TAMAM ÇÃ?ZDÜM YARDIMLARIN İÇİN TEÞEKKÜR EDERİM :Dost: