Soru Satıra Veri Girdikçe Belirtilen Satırı Aşağı Atma

mc_exrem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
64bit
Tr
Win 10

Merhaba Arkadaşlar,

Çalışma sayfamda verileri girince aşağıdaki toplam bölümü ile veriler arasında çok boşluk kalıyor. Bu sayfa bazen aşağıya kadar dolabiliyor bazen de 2 satır bile olabiliryor. Benim isteğim veriyi girdikçe bi satır boşluk sonrası aşağıdaki genel toplam satırı gelmesi (38:43) mümkün mü acaba? Yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

mc_exrem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
64bit
Tr
Win 10
yok mu böyle bi kolaylık?

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Aradaki boş satırları gizleyebilirsiniz.
Bunun otomatik olmasını istiyorsanız da sitede bos satırları gizleme makrosu şeklinde aratınız.

mc_exrem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
64bit
Tr
Win 10

Merhaba Arkadaşlar,

Çalışma sayfamda verileri girince aşağıdaki toplam bölümü ile veriler arasında çok boşluk kalıyor. Bu sayfa bazen aşağıya kadar dolabiliyor bazen de 2 satır bile olabiliryor. Benim isteğim veriyi girdikçe bi satır boşluk sonrası aşağıdaki genel toplam satırı gelmesi (38:43) mümkün mü acaba? Yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Merhaba,
Aradaki boş satırları gizleyebilirsiniz.
Bunun otomatik olmasını istiyorsanız da sitede bos satırları gizleme makrosu şeklinde aratınız.
bi tane bana uygun konu buldum ama ordan da cevap çıkmadı

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Koyduğunuz resme bakarak yazdığım kodlar aşağıda, eğer işinizi görmezse bir örnek dosya yükleyin bakalım. İyi çalışmalar...
PHP:
Sub gizle()
Dim alan As Range, hcr As Range
Set alan = Range("A10:A27")
    For Each hcr In alan
        If hcr = "" Then
            hcr.EntireRow.Hidden = True
        Else
            hcr.EntireRow.Hidden = False
        End If
    Next
End Sub

Sub göster()
Dim alan As Range
alan.EntireRow.Hidden = False
End Sub

mc_exrem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
64bit
Tr
Win 10
Merhaba,
Koyduğunuz resme bakarak yazdığım kodlar aşağıda, eğer işinizi görmezse bir örnek dosya yükleyin bakalım. İyi çalışmalar...
PHP:
Sub gizle()
Dim alan As Range, hcr As Range
    For Each hcr In alan
        If hcr = "" Then
            hcr.EntireRow.Hidden = True
        Else
            hcr.EntireRow.Hidden = False
        End If
    Next
End Sub

Sub göster()
Dim alan As Range
alan.EntireRow.Hidden = False
End Sub

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim ancak bu hatayı verdi
dosyayı ekledim dosyaya uygulayıp atmanız mümkün mü acaba ama sadece CAM SİPARİŞ sayfasına uygulayabilir misiniz. kolay gelsin
http://dosya.co/fa0vjmzraeok/Cam_Listesi_-_ETİKET_GENÇELLER_R3.xlsm.html

Son düzenleme:

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Şu an dosyanıza uyarlayamayacağım ama nasıl yapacağınızı anlatayım.
Dikkat ederseniz buradaki kodlarda benim gönderdiklerimden fazlası var. Anladığım kadarıyla gönderdiğim kodları mevcut kodlarınızın arasına kaydetmişsiniz, iki kod birbirine girmiş; bu da hataya neden oluyor
Gönderdiğim kodları mevcud kodlarınızın içine yazmayın. Boş bir modülün içerisine kopyalayıp çalıştırınız. Eğer diğer kodlarla birlikte kullanacaksanız ilgili satıra Call gizle şeklinde yazarak gizleme makrosunu çağırabilirsiniz. Umarım anlaşılır olmuştur.
Yapamazsanız yine yazın ben yapamasam da müsait bir arkadaş kodları dosyanıza uyarlayacaktır.
İyi çalışmalar...

mc_exrem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
64bit
Tr
Win 10
Merhaba,
Şu an dosyanıza uyarlayamayacağım ama nasıl yapacağınızı anlatayım.
Dikkat ederseniz buradaki kodlarda benim gönderdiklerimden fazlası var. Anladığım kadarıyla gönderdiğim kodları mevcut kodlarınızın arasına kaydetmişsiniz, iki kod birbirine girmiş; bu da hataya neden oluyor
Gönderdiğim kodları mevcud kodlarınızın içine yazmayın. Boş bir modülün içerisine kopyalayıp çalıştırınız. Eğer diğer kodlarla birlikte kullanacaksanız ilgili satıra Call gizle şeklinde yazarak gizleme makrosunu çağırabilirsiniz. Umarım anlaşılır olmuştur.
Yapamazsanız yine yazın ben yapamasam da müsait bir arkadaş kodları dosyanıza uyarlayacaktır.
İyi çalışmalar...
gizle göster kodları ayrı olduğu için bunlara buton eklemek istiyorum ama butonlara bu kodları uygulayacağım?

Suskun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 19
Merhaba
Satır ekleme işlemini gönderdiğiniz resime göre uygulamaya çalışayım.
A kolonunda Genel Toplam üzerinde bir satır boş kalacak şelilde diğer satırları silin.(A18:A28)
Sonra boş olan A17 Hücresini Ad Tanımla ile SonSatir olarak tanımlayın (Formüller / Ad Yöneticisi / Yeni SonSatir='CAM LİSTESİ'!$A$17 )
Bu ad tanımlanan hücrenin altında Genel Toplam olacak. Daha sonra 'CAM LİSTESİ' vba sayfasına aşağıdaki kodu Yapıştırın.

Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error GoTo son
If Intersect(Target, Range("SonSatır")) Is Nothing Then Exit Sub
If Target.Value = "" Then Exit Sub
Target.EntireRow.Insert Shift:=xlDown
Target.Offset(-1, 0) = Target
Target.Offset(-1, 1).Select
Target.Value = ""
son:
End Sub
Bilgi girişini A kolonundan yaptığınız sürece otomatik bir satır eklenecek ve diğer satır ve kolonlar da biçimlendirme ve formüller varsa otomatik olarak eklenen satırla beraber güncellenecektir.

mc_exrem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
64bit
Tr
Win 10
Merhaba
Satır ekleme işlemini gönderdiğiniz resime göre uygulamaya çalışayım.
A kolonunda Genel Toplam üzerinde bir satır boş kalacak şelilde diğer satırları silin.(A18:A28)
Sonra boş olan A17 Hücresini Ad Tanımla ile SonSatir olarak tanımlayın (Formüller / Ad Yöneticisi / Yeni SonSatir='CAM LİSTESİ'!$A$17 )
Bu ad tanımlanan hücrenin altında Genel Toplam olacak. Daha sonra 'CAM LİSTESİ' vba sayfasına aşağıdaki kodu Yapıştırın.

Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error GoTo son
If Intersect(Target, Range("SonSatır")) Is Nothing Then Exit Sub
If Target.Value = "" Then Exit Sub
Target.EntireRow.Insert Shift:=xlDown
Target.Offset(-1, 0) = Target
Target.Offset(-1, 1).Select
Target.Value = ""
son:
End Sub
Bilgi girişini A kolonundan yaptığınız sürece otomatik bir satır eklenecek ve diğer satır ve kolonlar da biçimlendirme ve formüller varsa otomatik olarak eklenen satırla beraber güncellenecektir.
girdiğiniz ad geçersiz uyarısı veriyor, çakışıyor mu acaba?

Son düzenleme:

Suskun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 19
Çakışma yok. Alan adı tanımlanmamış.
Formuller sekmesinden Ad yöneticisini seçin, Yeni' yi tıklayın. Açılan iletişim kutusunda
Ad bölümüne SonSatir
Başvuru yerine ='CAM LİSTESİ'!$A$17
yazarak (yada kopyala yapıştır yaparak) tamamı tıklayın. Adlandırılmış aralık oluşturma işlemi tamamlanmış olacak. Ad yöneticisini açtığınızda SonSatır adını görmeniz gerekir.

mc_exrem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
64bit
Tr
Win 10
Çakışma yok. Alan adı tanımlanmamış.
Formuller sekmesinden Ad yöneticisini seçin, Yeni' yi tıklayın. Açılan iletişim kutusunda
Ad bölümüne SonSatir
Başvuru yerine ='CAM LİSTESİ'!$A$17
yazarak (yada kopyala yapıştır yaparak) tamamı tıklayın. Adlandırılmış aralık oluşturma işlemi tamamlanmış olacak. Ad yöneticisini açtığınızda SonSatır adını görmeniz gerekir.

yeni satır atmıyor?

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
Satır ekleme yerine boş satırları gizleme ve gösterme daha kolay ve mantıklı.2 buton atıyarak gizle ve göster yapabilirsiniz.
Kod:
Sub Gizle()
Dim t As Range
  For Each t In Sheets("CAM SİPARİŞ").Range("A10:A36").Cells
    If t.Value = "" Then
    t.EntireRow.Hidden = True
    End If
  Next t
End Sub

Sub Göster()
Sheets("CAM SİPARİŞ").Range("A10:A36").EntireRow.Hidden = False
  End Sub

Son düzenleme:

mc_exrem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
64bit
Tr
Win 10
Satır ekleme yerine boş satırları gizleme ve gösterme daha kolay ve mantıklı.2 buton atıyarak gizle ve göster yapabilirsiniz.
Kod:
Sub Gizle()
Dim t As Range
  For Each t In Sheets("CAM SİPARİŞ").Range("A10:A36").Cells
    If t.Value = "" Then
    t.EntireRow.Hidden = True
    End If
  Next t
End Sub

Sub Göster()
Sheets("CAM SİPARİŞ").Range("A10:A36").EntireRow.Hidden = False
  End Sub

Bana da bu işlem daha kolay ve kullanışlı geldi. Gizle ve Göster butonlarını ekleyip makro atadım şimdi mutlu bi şekilde kullanıyorum :) Emeği geçen herkese teşekkür ederim, emeğinize sağlık. İyi çalışmalar