satırlar arasına belli değerleri yazdırabilme

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10.02.2019
sorunum:
b hücresinde alt alta yer alan isimlere belirli bir grup adını a sutununa formüllerle atamak istiyorum.Örnek çalışmayı ekledim.Yardımcı olursanız sevinirim.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba
Tablodaki isteğinize göre bazı isim yada isim olabilecek başlangıçları atlamanız mı gerekiyor?
Örn: Tablonuzda Bekir var ama açıklamanızda onu kodlama dışında bırakmışınız.
O nedenle tablo üstüne başlangıç ve bitiş için 2 harf yazarsanız başlangıç ve bitiş tercihi için esnek bir yapı sağlanmış olur.
Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
10.02.2019
Ekdeki örneğimi biraz daha açıklayıcı şekilde yazdım

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Tekrar Merhaba
Eklediğiniz dosyayı yeniden inceledim. Ama Excel'den ne yapmasını istediğinizi hala anlamış değilim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
10.02.2019
yapmaya çalıştığım sadecefarklı renklerle ayırdığım gruplara ortak bir değer verebilme gruplara ayırırken herhangi bir alfabetik bir sıra izlemiyorum bunları şöyle düşünün isimler yerine ürünler (yaklaşık 1500 satır),grup adları yerine (a,b,c) o ürünün ait olduğı firma şeklinde

20 YE Yakın firma ve 1500 e yakın ürün listesi var.Liste sıralı ama bir firma yeni bir ürün çıkardığında listeye araya eklediğimde onada otomatik olarak o firmanın isminin yazmasını istiyorum
yani özetle mantık şu:
elma ile başlayan satırı bul ,
ıspanak ile başlayan satırı bul
bu iki satır arasına A sutununda
"A firması" yaz.
ekdeki dosyayı değiştirdim buna göz atarsanız

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Dosyanız ekte.

Benim kişisel önerim.

Ürün'e de Firma'ya da kod numaraları vermektir. Bunu sağladıktan sonra ileride isimlerden ziyade kodlar işinize daha çok yarayacaktır.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
10.02.2019
sayın yurttaş diyelimki e6 hücresini sağ tıklayıp satır ekle aşağı sürükle yapıp A firmasına yeni bir ürün eklediğimizde A firmasının listedeki en son ürünü olan ıspanak bir satır aşağı kayıyor ama ıspanağın firmasını hala "b" olarak gösteriyor.

Esas sorun araya bir ürün eklendiğinde satırlar değişiyor bunu nasıl halledebilirim

yardımlarınız için çok teşekür ederim ayırıca

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
10.02.2019
sayın mesudiye teşekkür ederim diğer arkadaşlarada teşekür ederim yardımlarınızdan dolayı