Sayfa1 den formülle Sayfa2 ye bilgi çağırmak

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Arkadaşlar excelde Sayfa1 de 6 sütundan oluşan bir tablom var ve ben Sayfa2 ye bu tablodan bir bilgiyi formülle almak istiyorum. Sanki İndis , Kaçıncı ve Eğersay gibi formül kombinasyonları ile çözülebilir gibi ama bir türlü formülü kurgulayamadım. Dosya ektedir.

sayfa1'den sayfa2'ye formülle bilgi aktarımı hk.

eğer her satırda yer alan kişinin kendine has bir kodu varsa (örneğin sicil no yada tc no gibi) düşeyara formülünden rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

örneğini, sorunuzla göndermiş olduğunuz dosyada yaparak yeniden ek olarak gönderiyorum.

kolay gelsin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sn. hatice kızılkaya,

Sorumu dikkatlice okumadığınız için cevabınız doğal olarak yanlış olmuş soruma dikkat ederseniz ben ilgili cari hesaba ait en son fatura giriş tutarını Sayfa2 ye getirmek istiyorum. Bu arada ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. :arkadas:

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-03-2024
Merhaba,

Shift+Ctrl+Enter ile birlikte,

Kod:
=DOLAYLI("Sayfa1!" &"F"&BÜYÜK(SATIR(Sayfa1!$B$2:$B$37)*(Sayfa1!$B$2:$B$37=A2);1))

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sn. dost,

Harika bir formül olmuş fakat bu formülün işleyişini kısaca açabilirmisiniz ihtiyacım olduğunda geliştirebilmek için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-03-2024
Merhaba,

Kod:
=BÜYÜK(SATIR(Sayfa1!$B$2:$B$37)*(Sayfa1!$B$2:$B$37=A2);1)

Yukarıdaki kod, Shift+Ctrl+Enter ile birlikte kullanıldığında Sayfa1'deki B sütunundaki A2 hücresindeki değere eşit olan 1. büyük değeri bulup, o değerin bulunduğu satır numarasını verir.

Kod:
DOLAYLI("Sayfa1!" & "F" &
Bir önceki bulduğumuz satır numarasını, yukarıdaki koda ilave edince Sayfa1'deki hücreyi bulmuş oluruz. DOLAYLI fonksiyonu ile de hücrenin değerini bulmuş oluruz.

Umarım anlatabilmişimdir.

NOT: Bu formülü dizi olarak kullandığımızda sonuç alabiliriz.
İyi çalışmalar.