sayfadaki herhangi bir aralığı pdf olarak kaydetme

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhaba sayın hocalarım
çalışma sayfamda bir tablo var sadece tabloyu seçip pdf olarak nasıl kaydedebilirim

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Bu şekilde deneyin.

Kod:
Sub Pdf_Kaydet()

Selection.ExportAsFixedFormat Type:=xlTypePDF, Filename:=[COLOR="Red"]"C:\deneme[/COLOR].pdf", _
        Quality:=xlQualityStandard, IncludeDocProperties:=True, _
            IgnorePrintAreas:=False, OpenAfterPublish:=True

End Sub
.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın ömer hocam yanıt için teşekkür ederim
excel 2013 kullanıyotum sayfayı farklı kaydet ayarlarından yapılamayacak bir durum değil mi hocam
makro ile çözüm verdiğinize göre yarın sabah deneyecem
bu aralar birçok soruma yanıtlar gelsede dönemedim foruma sayın hocalarım kusuruma bakmasın

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Farklı kaydet/Kayıt türü bölümünden Pdf seçin, bu seçimden sonra alt kısımdaki "Seçenekler" bölümüne girin, açılan ekrandan "Seçim" kutusunu işaretleyip tamam deyin ve sonra kaydet butonuna basın.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın ömer hocam biraz önce gönderdiğiniz modülü çalıştırdım sonuç aldım çok güzel oldu
teşekkür ederim
ben arkadaşımdan buna benzer irşey istedim o excel sayfasından sadece o kısmı pdf ile gönderdi nasıl gönderdi çok merak ediyordum. öğrenmiş oldum.
ve 2. çözümüde uyguladım normal yolu buymuş demek
aynı anda birden fazla pdf nasıl gönderebiliriz.

en genel anlamda şunu istesem çalışma dosyamda 10-15 sekme var diyelim istenilen sekmelerde pdf olmasını istediğim bölümleri mouse ile seçsem ve tek pdf dosyasında altalta olcak şekilde pdf olarak dönüşse

Son düzenleme:

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Hangi sayfalarda işlem yapılacağını kodun içine mi yazacaksınız. Daha detaylı açıklama yapınız.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın hocam şöyle anlatmaya çalışayım
dosyamda 4 sekme var diyelim.
herhangi birinde iken bir aralığı seçicem, sonra diğer sekmeyi tıklayıp ordanda bir alan seçecem, işte seçtiğim bu 2 alanın pdf olarak 2 farklı sayfa olarak pdf de görmek istiyorum.

normalde bunu yapıp farklı kaydet diyip sizin dediğiniz şekilde "Seçim" kutusunu işaretleyince bu 2 farklı seçimi tek birşey gibi pdf yapmaya çalışıyo galiba ama tam anlayamadım.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Pratik olarak şu şekilde yapabilirsiniz.

Seçtiğiniz alanları boş bir sayfaya aktarırsınız. Bu sayfadaki bilgileri PDF olarak kayıt edersiniz. Sonra ilgili sayfayı silersiniz.

Bu işlem sırasını makro ile hızlıca yapabilirsiniz.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
excel dosyamdaki sayfaları pdf ye çevirme ile ilgili
excel ayarlarından farklı kaydet derken sayfaların 2 den 5 e gibi başlangıç ve bitişi seçip aradaki sayfaları çevirme ile ilgili ayarlama gördüm
ama benim istediğim şu
sayfamdaki sekmeleri istediğim sırada pdf olarak kaydetmesi. örneğin sayfamda 10 tane sekmem var. ben sayfalardan 3. sünü peşine 6.sını peşine 7. sini pdf olarak altalta pdf de görüncek şekilde dönüştürmek istiyorum. bu nasıl yapabilirim.
not: bugün karşıma çıktı sadece bu 3 sayfayı pdf olarak tek dosyada altalta mail istendi

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
kendi çalışmalarımda karşıma çıkan durumlar ile ilgili en kapsamlı anlamda şöyle bir sorum olacak
ekli dosyamı sorumu yazdıktan sonra ekleyecem
çözüm olarak bana gönderilecek 2 tane makro olmasını istiyorum
detaylar şu
çalışma sayfalarım olacak ve her birinde sayfa sonu ayarları yapılmış olacak.

sonuçlanmasını istediğim
1-) çalışma sayfamda makro çalıştırıldıktan sonra çıkan "print" adlı sekmemde B1 sütunundan itibaren kaç sekme varsa altalta yazılcak ve her sekmedeki sayfasonları (sayfa1;sayfa2...) yatayda yazılacak hangilerinde "x" işareti varsa onlar çıktı alınca çıktı alma sırası ise A sütununda 1,2 diye yazdıklarıma göre belirlencek
ekli dosyamdada anlatmaya çalışacam eğer bu yapılırsa pdf ile çıktı alma sorumuda sorucam sorum karışık gibi ama inşallah makro ile çözümü vardır sorumda 3 sekmeden oluşan bir dosya gönderiyorum

yada şöylede olabilir Print sekmesindeki sayfa 1 sayfa 1... leri ben manuel yazıcam ve B1 den itibaren sekme adlarınıda ben manuel yazacam ve bu sayfada x ler ve A sutunundaki 1,2,3.. gibi yazırma önceliklerini belirlemeyide ben yaptıktan sonra sonucun oluşmasındaki makroyla ÇÖZÜMÜ YAPABİLİRMİYİZ

Ekli dosyalar

Son düzenleme: