Soru Sayfalar Arası Toplam ?

Excel Vers. ve Dili
2019TR - 365TR
Merhaba değerli arkadaşlar

Başlıkta da belirttiğim gibi excel kitabımda çok sayıda sayfam var ve bu sayfaların V5 - W5 - X5 - Y5 - Z5 - hücrelerinden toplam almak istiyorum şöyle ki

sayfa isimlerim örnek olarak "U01"den başlayıp ihtiyaç halinde devam ediyor "U02" , "U03", "U04" gibi çoğalarak devam ediyor
Kod:
=TOPLA('U01:U04'!Z5)
üstteki formülle istediğime ulaşıyorum fakat sayfam ihtiyaç oldukça sayfalarım artıyor U05, U06, U07, gibi bu yüzden topla kısmını sayfaların otomatik bi şekilde sayfa numarasını kendisi alacak bi şekilde yapılabilir mi?
bir sayfaya sayfa isimleri yazıp denemedim ama yapamadım yardımlarınızı rica ediyorum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Pratik çözüm için aşağıdaki adımları uygulayınız.

U01 isimli sayfanın soluna boş bir sayfa ekleyiniz. (Adı İlk olsun..)
U04 sayfasının sağına boş bir sayfa ekleyiniz. (Adı Son olabilir...)

Sonra formülünüzü aşağıdaki gibi düzenleyiniz.

=TOPLA('İlk:Son'!Z5)

Bu eklediğiniz sayfalar boş olduğu için toplamı bozmayacaktır.

Sonrasında yeni ekleyeceğiniz sayfaları Son isimli sayfanın soluna doğru eklerseniz sorun çıkarmadan formülünüz doğru sonucu verecektir.

Excel Vers. ve Dili
2019TR - 365TR
Akıl akıldan üstündür diye boşuna dememişler 2 gündür kafa patlattım bu hiç aklıma gelmemişti :))
çok teşekkür ederim @Korhan Ayhan sağlıcakla kalın

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Alternatif:

Önce;
Ad Yöneticisinden > sayfalar > adını vererek formülünü tanımlayın.
Kod:
=AL.ÇALIŞMAKİTABI(1)

Toplamak için de herhangi bir hücreye aşağıdaki formülü yazarak deneyiniz.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(TOPLA(DOLAYLI("'"&sayfalar&"'!Z5")))
Not: Tanımlamadaki formülün silinmemesi için çalışmanızı "makro içeren excel dosyası" olarak kayıt etmeniz gerekir.

Excel Vers. ve Dili
2019TR - 365TR
@Ömer bey çok teşekkür ederim her iki işlemde sonuca ulaştım bu formu bu yüzden çok seviyorum ben bir işlemde bile yapamazken şuan iki işlem birden öğrendim yardımlarınız ve emeğiniz için tekrar teşekkür ederim

@Ömer bey sizin yazdığınız formülü ilk defa gördüm bu formül nedir nasıl kullanılır mantığını anlamak istiyorum okuyabileceğim bir kaynak var mı?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Exel 4.0 Macro fonksiyonları. Detaylı bir konu. Zamanında get.cell(al.hucre), get.worbook(al.çalışmakitabı), vb.. türünde fonksiyonlarına çok kafa yormuştum.
Aşağıdaki linkte bulunan .pdf dosyasını indirip içindekiler bölümünden al.çalışmakitabı(get.worbook) 246-249 arası sayfa da konuyla ilgili detaylı bilgiler mevcut.