sayfaları korumak

Excel Vers. ve Dili
MSofis 2003 türkçe
sayın arkadaşlar kitaptaki çalışma sayfalarının hepsini birden , sayfa korumasını veya koruma kaldırma işlemini makro ile forumdan öğrendiğim kadarıyla yaptım kodlar şöyle

Sub sayfalarıkoru()
For Each sayfa In Worksheets
sayfa.Protect "dd11"
Next sayfa
End Sub

Sub Korumalarıkaldır()
t = InputBox("şifreyi girin", "SAYFA KORUMALI")
If t <> "dd11" Then End
sayfa.Unprotect "aa13"
Next sayfa
End Sub
arkadaşlar sayfa korunduktan sonra sadece kilidi açılmış hücreler seçilsin istiyorum araçlar>seçenekler>sayfayıkoru menüsünden kilitli hücreleri seç onay kutusunu temizliyorum makro ile sayfayı koruyunca sadece kilitli hücreler seçiliyor fakat dosyayı kaydedip kapatıp tekrar açınca sayfa koruması olduğu halde kilitlli hücreler seçilebiliyor bunu nasıl önlerim teşekkürler.

sayfa koruma makrosunun ayarı o şekilde yapıldığı için değiştirdiğiniz ayarlar eski haline dönüyor sanırım.
Dolayısıyle "sayfaları koru" makrosundaki kodları istediğiniz şekilde düzenlemeniz sorununuzu giderecektir.
Ancak ben makro konusunda zayıf olduğum için bu konuda yardımcı olamıyacağım.

Bunu bir deneyin,bakalım istediğniz gibi olmuş mu?

Sub sayfalarıkoru()
ActiveSheet.Protect DrawingObjects:=True, Contents:=True, Scenarios:=True
ActiveSheet.EnableSelection = xlUnlockedCells
sayfa.Protect "dd11"
Next sayfa
End Sub

Sub Korumalarıkaldır()
t = InputBox("şifreyi girin", "SAYFA KORUMALI")
If t <> "dd11" Then End
sayfa.Unprotect "aa13"
Next sayfa
End Sub

Excel Vers. ve Dili
MSofis 2003 türkçe
sayın karamurselli olmadı yaptıgınız dosyayı kaydedip kapatın açtığınızda kilitli hücreler seçiliyor ve araçlar>koruma>sayfayı koru menüsünde (kilitli hücreleri seç) onayını kaldırmama rağmen kaydetip kapatıp tekrar açınca kilitli hücreleri seç satırı yine onaylı hale geliyor ve sayfa korumalı haldeyken bile kilitli hücreler seçili hale geliyor ben halbuki kayıt etmeden önce o seçeneğin onayını kaldırmıştım nedenini bilen arkadaşların yardımını bekliyorum teşekkürler

sayfaları koru makrosunu Auto_open olarak ayarlamalısınız.
sizin yaptığınız şekilde ise makroyu aktif hale getirmediğiniz sürece korumaya almaz.
olmayan kısım burası
arama kısmına auto_open yazın sanırım istediğiniz şeyi bulacaksınız.
olmazsa ben birazdan düzenlenmiş halini buraya eklerim
şimdi derse girmem gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
MSofis 2003 türkçe
Sayın arkadaşım karamürselli ben pc nin başında devamlı duramadığım için cevaplarım gecikiyor kusura bakma .Daha öncede yazmıştım İLK yaptığınız kitap1 dosyası tam istediğim şekilde. Yanlız dosyanın sayfa korumasını kaldırıp değişiklik yapıyorum ,sayfaları korumaya alıp sonra kaydedip kapatıyorum.Tekrar açtığımda "SAYFA KORUMALI olmasına rağmen" kilitli hücreler seçiliyor .Ayrıca araçlar>koruma>sayfayı koru menüsünde (kilitli hücreleri seç) onayını kaldırmıştım ikinci açtığımda" kilitli hücreleri seç "satırı yine onaylı hale geliyor ve sayfa korumalı haldeyken bile kilitli hücreler seçili hale geliyor ben halbuki kayıt etmeden önce o seçeneğin onayını kaldırmıştım nedenini bilen arkadaşların yardımını bekliyorum teşekkürler

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Selam ben karamurselli;
Yani siz şimdi sadece onun nedenini mi öğrenmek istiyorsunuz.
Ben en son örneğimde bu sorununuzu ortadan kaldırmıştım, ama siz bunu kullanmak istemiyorsunuz.
Doğru mu anladım?
Tek istediğiniz bunun cevabını öğrenmek mi? :)
Çünki sizin yazdığınız kodlar o şekilde ayarlanmasına yol açıyor. Benim yazdığım kodlarda ise dosyayı her açışınızda istediğiniz gibi korumaya alıyor (her açışınızda, ama makroları etkinleştirmezseniz bu olmaz tabii)

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Benden bu kadar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Kapanışta korumaya alsın diye kod hazırlamak istedim, beceremedim :)