sayfanın soluna kaydır

alt kaydırma cubugunda sayfanın soluna kaydır secenegini kod ile nasıl kaydırabilirim

teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

DoCmd.GoToPage , 8505, 5670

8505 sağa doğru nekadar gidileceği

8505 aşağı doğru nekadar gidileceği

birini silersen tek çalışır

bunu bir flat scroll ocx ine yazarsan o ilerledikçe yani sayı artıkça sağa doğru kayar yada değiştir düğmesine yazabilrsin diyelim 50 cm boyunda bir formun var ve formun birinci alanını doldurdun yani sağda formun bir parçasın ortada bir parçası altta bir parçası gibi işte o zaman işe yarar aslında tek formdur yani scroll olsa kaydırarak geçilebilir ama gizlendiği için formun her parçasınıın yanına bir kaç düğme yada bir seçenek grubu a formu seçildiğinde formda 10 cm sağa gider ve aynı zamandada height ve widht ile de seçenek grubunu tam formun o parçasının yanına getirir işte o seçenek grubunda bir de ana sayfa gibi bir düğme olursa tıklandığında formun ilk parçasına gider

fakat sen belirli bir yere gideceksen o zaman
DoCmd.GoToControl "akutusu"

gider ve focusuda ona ayarlarsan diyelim a kutusunda belirli bir şey yazıldığında falanca kutunun aktif hale gelmesi yada görünmezken görünür olup ona veri girilmesini istiyorsan

if vs.value="buysa" then
Bkutusu.display=1
Bkutusu.visible=True
DoCmd.GoToControl "bkutusu"
end if

gibi bir şeyler düşünülebilir

Son düzenleme:
herkeze teşekkür ediyorum ama malesef tüm ornekleri uyarlıyamadım
aslında yapmak istediğim sayfamdan büyük bir listboxum var list boxumu isaretlediğim zaman listboxu ortalıyor ve sayfanın sol kısmı kayıyor bende acaba formulün sonuna sayfayı sola cek dersem olurmu demistim ama verdiğiniz ornekleri uyarlıyamadım
baska bi yöntemle yapılabilrimi
yardımcı olurmusunuz
teşekkürler

SORUNUMU COZDUM TESEKKURLER

KODLARIN ISINE
ME.ARACBILGISI.Setfocus LA SAYFANIN SOLUNDAKI BIR TEXTBOXU KULLANARAK SAYFANIN KAYMAMSINI ENGELLEDIM TESEKKURLER