Sayfayı Yedekleme ve Yedeklenen Sayfayı Tekrar Kullanmak.

Excel Vers. ve Dili
2010 ve Türkçe
Arkadaşlar merhaba.

Sayfa adı: "Veriler"

"Veriler" sayfasında şuan çalışma yapıyorum varsayalım. Bu veriler 1 hafta boyunca değişiyor. Sonra kaydediyorum.

Yeni haftaya başlayınca yeniden "Veriler" sayfasına veri girmiye başlıyorum. Ama genelde şu sorunu yaşıyorum. Yeni haftaya başlamış olmama rağmen önceki haftanın verilerinde azda olsa değişiklik yapmak gerekiyor.

Yapmak istedğim şey şu ;

"Veriler" sayfasının yedeğini alacağım. (Kopyasını oluşturacağım) Kopyasının adı ise haftanın başlangıç tarihi ile bitiş tarihi - Verileri olacak.

Örnek : geçtiğimiz hafta kopyalanan "Veriler" sayfasının adı şu olmalıydı "190224-250224-Verileri" Bu hafta ise; "260224-030324-Verileri" olacak. Sonraki hafta ise 040324-100324.... Olarak gider. 04.03.2024 tarihine geldiğimizde 260224-030324 tarihli hafta artık geçtiğimiz hafta durumuna düşecek :)

1- Sadece 1 tane yedek olması yeterli. Yani her hafta pazartesi günü yeni haftanın başı olduğundan 2 hafta önceki yedeğe ihtiyacım yok. Örneğe göre bakarsak 040324 tarihine başlayınca 190224-250224..... Olan yedek silinecek.

2- Hafta seçebileceğim checkbox lar var. Önceki hafta, Normal (içinde bulunduğum hafta) Sonraki hafta. Burada "Önceki Hafta" seçince şuanki "Veriler" sayfası bulunduğum haftanın tarihine göre isimlendirilip yedeklenecek. Önceki haftanın yedeğinin ismi ise "Veriler" olacak. Tabi Normal seçeneğini seçince yine sayfa isimleri tekrar değişip önceki isimlerine geri dönmesi gerekir.

diğer sayfaların %90'ı "Veriler" sayfasından veri çektiği için bu şekilde bir değişiklik istiyorum.

şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
2010 ve Türkçe
İstediğim sonucu çok uzun anlatmış olabilirim ama yardıma ihtiyacı olan kişilerin ne istediklerini bilmesi durumunda aynı çözüme ihtiyacı olan arkadaşlar daha net anlarlar diye böyle detay detay yazıyorum. Yoksa şöyle yazabilirdim.

İki tane sayfam var. Butona basınca sayfa1 adı sayfa2 olacak sayfa2 adı ise sayfa1 olacak. İsteğimin hepsi bu

muhasebeciyiz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016
64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-12-2027
Sub VeriYedekle()

Dim baslangicTarihi As Date
Dim bitisTarihi As Date
Dim kopyaAdi As String

baslangicTarihi = Date - Weekday(Date, vbMonday) + 1 ' Pazartesi
bitisTarihi = Date - Weekday(Date, vbSunday) + 7 ' Pazar

kopyaAdi = Format(baslangicTarihi, "ddmmyyyy") & "-" & Format(bitisTarihi, "ddmmyyyy") & "-Verileri"

Sheets("Veriler").Copy After:=Sheets(Sheets.Count)
ActiveSheet.Name = kopyaAdi

End Sub

Veriler sayfası yedeği bu şekilde alınmakta işinizi görürmü bilemiyorum.
Hafta başlarında yedek alınacak sonra manuel olarak silinecek haftalar silinir çalışılacak hafta ismi yedeklerden Veri olarak değiştirilip devam edilebilir.

Excel Vers. ve Dili
2010 ve Türkçe
Sub VeriYedekle()

Dim baslangicTarihi As Date
Dim bitisTarihi As Date
Dim kopyaAdi As String

baslangicTarihi = Date - Weekday(Date, vbMonday) + 1 ' Pazartesi
bitisTarihi = Date - Weekday(Date, vbSunday) + 7 ' Pazar

kopyaAdi = Format(baslangicTarihi, "ddmmyyyy") & "-" & Format(bitisTarihi, "ddmmyyyy") & "-Verileri"

Sheets("Veriler").Copy After:=Sheets(Sheets.Count)
ActiveSheet.Name = kopyaAdi

End Sub

Veriler sayfası yedeği bu şekilde alınmakta işinizi görürmü bilemiyorum.
Hafta başlarında yedek alınacak sonra manuel olarak silinecek haftalar silinir çalışılacak hafta ismi yedeklerden Veri olarak değiştirilip devam edilebilir.
Teşekkür ederim muhasebeciyiz kardeşim, sanırım benim vermiş olduğum açıklamada bir bilgi eksikliği olduğu için çözüme tam ulaşamadım. kodunuz işimi kısmen görür ama malisef olmaz. Nedeni ise 1 hafta içinde bu yedekleme butonuna 200 - 500 defa tıklamış olacağız. 1 kelime dahi eklesek veriyi yedekle demek zorunda kalıyoruz. Önceki afta checkbox seçili iken sayfa isimleri değişiyor ya, bu defa 100-200 defa basmak gerekebilir. bizim için çalıştığımız hafta önemli. yapmış olduğum programın bunu ayırması gerekiyor. Amacım bu. faka t program bütün verilerini " Veriler" sayfasından çekiyor. hangi hafta ile çalışırsak çalışalım. sayfa adı Veriler olarak değişmek zorunda yani.