Sayı Yerine Sürekli Tarih Çıkması

formentera

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2021 - İngilizce
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-01-2026
Merhabalar,

Dosyaya ilk girdiğinizde sağdaki sütunlar altında ondalık şeklinde yazan sayıları görebilirsiniz. Sayı tipini değiştirmeden text to columns özelliğini kullanmak istiyorum. Dosyada tüm yazanları seçerek text to columns diyorum ve ayırıcı olarak "virgül (,)"ü seçmekteyim. İleri dediğimde ne şekilde ayıracağını gösteriyor, orada da hala ondalıklı sayıları görüyorum finish dediğimde ondalıklı şekilde yazan tüm sayılar yerine karşımda 2.May, 1.Oca gibi tarihler görüyorum.

Ardından tarih şeklinde hatalı gözüken kısımları seçerek number veya general'a getiriyorum ancak, bu sefergarip garip tam sayılar veriyor. Ondalıklı sayıları kaybetmiş ve geri getirememiş oluyorum. Tek isteğim ondalıklı sayıları tek değil, ayrı ayrı hücrelerde görmek ve dosyadaki tüm hücreler için ayırıcı virgül olmalı.

Yardımınızı rica ederim, ben çözüm bulamadım.

Ekli dosyalar

ccuneyt13

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
01-11-2026
Merhaba,
Ekteki dosya istediğiniz gibi olmuş mu ?

Ekli dosyalar

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.

Sorun virgül ve noktadan kaynaklanıyor.
CTRL+H tuşlarına basıp değiştir penceresini açın
aranan kısmına , (virgül), Yeni Değer kısmına * (yıldız) yazıp Tümünü değiştir tıklatın
Yine aranan kısmına . (Nokta), Yeni Değer kısmına , (virgül) yazın Tümünü değiştir tıklatın.
Test to Column kısmında Diğer (Other) seçip boş kutuya * yıldız yazarak işlemi tamamlayın.

formentera

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2021 - İngilizce
31-01-2026
Merhaba.

Sorun virgül ve noktadan kaynaklanıyor.
CTRL+H tuşlarına basıp değiştir penceresini açın
aranan kısmına , (virgül), Yeni Değer kısmına * (yıldız) yazıp Tümünü değiştir tıklatın
Yine aranan kısmına . (Nokta), Yeni Değer kısmına , (virgül) yazın Tümünü değiştir tıklatın.
Test to Column kısmında Diğer (Other) seçip boş kutuya * yıldız yazarak işlemi tamamlayın.
Muzaffer bey selam,

Teşekkür ederim, işime yaradı.

ccuneyt13

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
01-11-2026
Selam Cüneyt bey,
size de teşekkür ederim, evet olmuş, nasıl yaptığımızı öğrenmem ayrıca iyi oldu tabii.
Sizin yaptığınız gibi tek fark sayı ile başlayan sütunları dönüştürüken önce metin olarak dönüştürdüm.
ilk başlangıç sütunu seçip kaydırma çubuğunu en sona kadar çekip Shift tuşuna basıp son sütunu seçtim ve Metin olarak dönüştürmesini istedim.
Daha sonra ondalık sayılardaki noktayı CHRL+H ile virgülle değiştirip sayıya dönüştürdüm.

252296

252297

252298