Sayıları bazı kriterlere göre ayırma.

Excel Vers. ve Dili
2007 / 2010
merhaba,

yine öncelikle, nasıl aratacağımı bilmediğim için, belkide daha önce defalarca sorulmuş olabilecek bir konu için başlık açıyor olabilirim ve bunun için samimiyetle üzgün olduğumu belirtirim. kişisel olarak ben de sürekli tekrarlayan konulardan hazetmem. ancak excel benim için oldukça yeni bir alan olduğundan çok acemiyim.

şimdiden teşekkür ederim.

sorum ise; bir sütunda yer alan telefon numaralarını, gsm ve sabit olarak ayrıştırmak. yani a sütununda 505,506,507... gibi gsm prefixi bulunduran numaraları yan sütuna yazdırmak istiyorum...

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Merhaba,

Sadece 505,506 ve 507 mi? Yoksa tüm (542,532 vb.) GMS numaralarımı aktarılacak?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Eeğr A sütununda numaralar varsa ve başlarında 0 olmadan yazılmışsa aşağıdaki formül cep telefonu olanları yani 5 ile başlayanları B sütununa alır, 5 ile başlamıyorsa boş bırakır :

Kod:
=EĞER(SOLDAN(A1;1)=5;a1;"")
Formülü B1'e girip aşağıdaki hücrelere kopyalayın. Daha sonra sadece numaraların kalmasını ve formüllerin kalkmasını istiyorsanız B sütununu kopyalayıp istediğiniz yere özel yapıştırdan değerleri yapıştırabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007 / 2010
Eeğr A sütununda numaralar varsa ve başlarında 0 olmadan yazılmışsa aşağıdaki formül cep telefonu olanları yani 5 ile başlayanları B sütununa alır, 5 ile başlamıyorsa boş bırakır :

Kod:
=EĞER(SOLDAN(A1;1)=5;a1;"")
Formülü B1'e girip aşağıdaki hücrelere kopyalayın. Daha sonra sadece numaraların kalmasını ve formüllerin kalkmasını istiyorsanız B sütununu kopyalayıp istediğiniz yere özel yapıştırdan değerleri yapıştırabilirsiniz.
teşekkür ederim.
ancak sonuç alamadım. sizin de belirttiğiniz gibi, numaralar başlarında 0 olmadan yazılı.
ekte örnek mevcut.

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Formülü şöyle değiştirin o zaman:

Kod:
=EĞER(SOLDAN(A1;1)*1=5;A1;"")

tahsinanarat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2019 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27-05-2028
Eğer telefon numaraları metin gibi görünüyor ise, yani başlarında "0" var ise şu formülü kullanabilirsiniz. ("0" yok ise de kullanılabilir)
=EĞER(SOLDAN(SAYIYAÇEVİR(YERİNEKOY(A1;" ";""));1)="5";SAYIYAÇEVİR(YERİNEKOY(A1;" ";""));"")
veya
=EĞER(A1="";"";EĞER(SOLDAN(SAYIYAÇEVİR(YERİNEKOY(A1;" ";""));1)="5";SAYIYAÇEVİR(YERİNEKOY(A1;" ";""));""))