Sayıları şifrelemek

Selamlar bu daha ilk mesajım forumu tesdüfen buldum ama iyi ki bulmuşum gerçekten mükemmel bir yer emek veren herkese teşekkürler
bu arada benim de bir sorunum var sayıları şifrelemem gerekiyor şöyle ki
1234 sayısını ;
1 (binler hanesini)--5 ile
2 (yüzler hanesini)--10 ile
3(onlar hanesini) ---20 ile ve
4 (birler hanesini) ---25 ile değiştirsin ve hepsinin toplamını 5+10+20+25 eşittir 60 yani sadece 60 olarak başka bir hücrede yazsın
tam olarak yapamadım daha öncesi de var ama onları hallettim bir tek burası kaldı acaba yardımcı olan bir üstad olur mu
Okuduğunuz için teşekkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Merhaba hoşgeldiniz.

Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Bu sayı her zaman 1234 müdür? hane sayısı her zaman 4 müdür?

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Veee Sayın leventm, beye ek olarak sayılar değişecekse ilgili sayı ne olursa olsun sonuç hep aynı olacaktır, sanırım bir mantık hatası var soruda.

Selamlar evet sayılar değişecek 5-6veya 7 haneli olacak burada önemli olan mesela binler hanesindeki rakam için ayrı bir karşılık olacak örnek ;
1000 için-- 5
2000--6
3000--7
4000--8
5000--9
6000--10
7000--11
8000--12
9000--13
yüzler hanesi için
100-- 20
200--30
300--40
ve böylece onlar hanesindeki her rakam için ayrı bir karşılık ve birler hanesindeki her rakam için ayrı bir karşılık ve sonucunda karşılık rakamları toplanarak sonuca ulaşmak

B ayağı karışık geliyor ama işleyiş bu şekilde bunu elimdeki tabloya göre hesap makinasıyla yapıyorum bu da çok zaman alıyor ve en ufak hata işlemi geri döndürüyor bunu neden yapıyorsun diye soracak olursanız kullandığım paket prg verileri bu anlattığım şekilde doğrulayıp işleme alıyor onun için
Teşekkürler..
Bu arada excel xp

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın stones,
Birinci sorunuzda kafam karıştı, İkinci sorunuzda kafam hepten karıştı, ama anlayabildiğim kadarıyla bir Formül uygulamaya çalıştım, umarım yardımcı olur. Sayıyı 7 ile 3 hane arasında sınırlandırdım. Formül roman gibi uzun oldu ama ne yaparsınız artık :)

İyi çalışmalar ....

Necdet_Yesertener' Alıntı:
Sayın stones,
Birinci sorunuzda kafam karıştı, İkinci sorunuzda kafam hepten karıştı, ama anlayabildiğim kadarıyla bir Formül uygulamaya çalıştım, umarım yardımcı olur. Sayıyı 7 ile 3 hane arasında sınırlandırdım. Formül roman gibi uzun oldu ama ne yaparsınız artık :)

İyi çalışmalar ....
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim mutlaka anlamış ve doğru yapmışsınızdır eminim buna ancak hazırladığınız formül yada dosya nerede acaba göremiyorum :hey:

Pardon şimdi gördüm ve indirdim :)

T

TRABLUS

Misafir
Sayın stones,
Necdet bey'in yollamış olduğu dosya, Sifre.xls yazan çercevenin içinde, sağ tarafta indir diye bir kısım var. Oraya tıklarsanız dosyayı indirebilirsiniz.

Necdet_Yesertener' Alıntı:
Sayın stones,

İyi çalışmalar ....
Necdet bey hazırladığınız dosya için geç de olsa teşekkür ediyorum bu aralar dışarıdaydım anca bakabildim gerçekten güzel olmuş ufak tefek hatalar veriyor ama önemli değil formülü geliştirebilirim aynı yolu izleyerek ama formül çok uzun diye işlem hatası veriyor o nedenle birşey yapamadım en son binler hanesine kadar hesap yapıyor onbin yüzbin ve milyon haneleri olunca yapmıyor yani 15000 sayısının sadece 5000 olanını hesaplıyor ama olsun bu da yeter vakit ve emek harcadığınız için teşekkür ederim ...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Evet haklısınız Sayın stones, Ama dedim ya kafam karıştı diye, ben sadece Binler hanesine uygulanacak diye düşündüm, aynı mantıkla Onbinler, Yüzbinler ve Milyonlar hanesine de uygulanabilir