Sayiya KarŞilik Metİn Yazma

Arkadaşlar merhaba,

Form u okumaktan gözlerim ağırdı fakat sorunuma çözüm bulamadım. buldum sandım sonunda tıkandım yine.

excell de bir sheet1 de tablom var ;
A1 kolonunda isimler , B1 kolonunda kodları.

sheet2 de a1 hücresine kodu girdiğimde o koda karşılık gelen ürünü c1 hücresine yazsın istiyorum.

a2 hücresine kodu gireceğim c2 hücresine karşılık gelen ürünü yazsın bu böyle devam etsin istiyorum.

IF ile yapmaya çalıştım 30 if sonrasında formül çok uzun hatası verdi. kaldım ne yapacağımı şaşırıdım.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Foruma hoşgeldiniz. Lütfen mesaj başlığı olarak ve dosya isimleri olarak "help me - imdat " şeklinde yazılar kullanmayınız.
Hatta önce forum kurallarını bir kez okuyunuz. Kolay gelsin..

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sheet2'nin C4 hücresine aşağıdaki fonksiyonu yazın ve aşağı çekerek diğer hücrelere de kopyalayın.

=DOLAYLI("Sheet1!A"&KAÇINCI(A4;Sheet1!$B$1:$B$13;0))

arkadaşlar kurallara uymadığım için çok özür diliyorum, bundan sonrası için çok daha dikkatli olacağım.

mehmett merhaba
C4 e fonksiyonu kopyaladığımda #name? diye bir hata yazıyor. ne yapabilirm.

Acemi1 merhaba

A1 hücresinde sayı olmayınca #N/A ve aşağı fonksiyonu çekince çıkıyor.
boş gösterip sayı yazınca gösterse çok daha iyi olur.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,
elleriniz dert görmesin.
umuttt

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Ben fonksiyonu Türkçe yazdım, sizin Excel ingilizce olduğundan #Name hatası vermesi normal.

Şimdi fonksiyonu dosyaya yine Türkçe yazıp gönderiyorum. Siz açınca ingilizceye dönüşecek.

Not: Profilinize kullanmakta olduğunuz Excel'in versiyonu ve dilini yazarsanız bu tür sorunlar yaşanmaz.

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010 ev
ms office 2007 iş
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08.01.2019
iki farklı dosyada uygulama

sn mehmett yazmış olduğunuz foksiyonu başka dosyaya yazıp verilerin olduğu dosyada alabilirmiyim. (yani veriler bir doyada girişler ve ona göre değerler bir dosyada olacak) bu mantığı farklı dosyalarda nasıl kullanabilirim, bu mümkünmüdür. ilgilenenlere teşekkürler.

merhaba mehmett
*formülü aşağı kopyaladığımda #N/A neden diyor, boş olması için ne yapmalıyım ?
*sheet1 de A - B kolonunun uzunluğunu formulün neresi belirliyor, 700 kolonu aşağı tanımlayabilirmiyim. liste uzun devam ediyor.

tşk,

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn umuttt #N/A hatası vermemesi için, ve 700. satıra kadar tanımlamanız için yapmanız gerekenleri dosyada açıkladım.

mehmett bey,
ellerin dert görmesin...
diyecek birşey bulamıyorum, bu işin uzmanı olduğun belli, burdan öğreneceğim çok şey var anlaşılan çok teşekkür ediyorum sağol.

iyi akşamlar
tşk,

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn yucel baygul,

Bu fonksiyon iki dosya arasında çalışmıyor. Onun yerine siz de sn umuttt'un yaptıklarının aynısını yapın ve sonuçları kopyalayın, diğer dosyaya gidin ve Özel Yapıştır, Bağ Yapıştır yöntemiyle iki dosya arasında bağlantı kurun.