Sayma görevi yapacak fonksyon yazmak..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Merhaba, iyi çalışmalar.

Bir aralıktaki hücreleri sayacak bir fonksyon yazmak istedim. Çalışıyor ancak sonucu hep sıfır veriyor. Nerede hata yaptığım konusunda yardımcı olursanız (acil) sevinirim. Teşekkürler.

Function aratopla(aralik As Range)

sayi = WorksheetFunction.Count(aralik)
aratopla = sayi

End Function

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Seçtiğiniz alanda rakamlar mevcut mu?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki gibi deneyin.

Kod:
aratopla = aralik.Cells.Count

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Yardımınız için teşekür ederim sayın leventm.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Function aratopla(aralik As Range)

sayi = WorksheetFunction.Counta(aralik)
aratopla = sayi

End Function

şeklinde deneyin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Teşekkürler sayın yurttas. Ancak count ile counta arasındaki fark nedir?

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Teşekkürler sayın yurttas. Ancak count ile counta arasındaki fark nedir?
COUNT = BAĞ_DEĞ_SAY İçinde sayı içeren dolu hücreleri sayar,

COUNTA = BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY karekterlere duyarlıdır. Sütun ve satır sayısı belirtilen aralıktaki sütun, satır sayısını verir. (Muhtemelen COUNT ALL'un kısaltılmışıdır.)

COUNTBLANK = BOŞSAY Boş hücreleri sayar.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
İlginize teşekkür ederim. Aslında ben daha geniş amaçlı bir fonksiyon yazmak istiyorum. Bunu kendi çabam ve sizlerin yardımları ile yapmak istiyordum. Asıl amacım şu (maalesef kendim devamını getiremedim) : Seçilen aralıktaki ilk sütünda bulunan ve formülde belirtilen bir değeri aramak ve sonrasında (belirtilen sütün sayısı kadar) bulunan hücrelerdeki değerlerin toplamını almak. Yani örnek olarak formülün yazılışı şu şekilde olacak:

=aratopla(A4:C25,"Elma",3)

Yani ilk sütündaki metni tüm ilk sütündaki hücrelerde arayacak ve formülde belirtilen "3". sütündaki karşısındaki hücredeki rakamların toplamlarını alacak. Bir nevi özetverial gibi; Veilen aralıktaki tüm "Elma" veya "Vişne"lerin 3.sütüna karşılık gelen rakamların toplamı. Olacak. Eğer yardım edebilirseniz hem işimi hızlıca halletmiş olacak hem de çok güzel bilgiler öğrenmiş olacağım. Allah razı olsun yardımlarınız için.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
İlginize teşekkür ederim. Aslında ben daha geniş amaçlı bir fonksiyon yazmak istiyorum. Bunu kendi çabam ve sizlerin yardımları ile yapmak istiyordum. Asıl amacım şu (maalesef kendim devamını getiremedim) : Seçilen aralıktaki ilk sütünda bulunan ve formülde belirtilen bir değeri aramak ve sonrasında (belirtilen sütün sayısı kadar) bulunan hücrelerdeki değerlerin toplamını almak. Yani örnek olarak formülün yazılışı şu şekilde olacak:

=aratopla(A4:C25,"Elma",3)

Yani ilk sütündaki metni tüm ilk sütündaki hücrelerde arayacak ve formülde belirtilen "3". sütündaki karşısındaki hücredeki rakamların toplamlarını alacak. Bir nevi özetverial gibi; Veilen aralıktaki tüm "Elma" veya "Vişne"lerin 3.sütüna karşılık gelen rakamların toplamı. Olacak. Eğer yardım edebilirseniz hem işimi hızlıca halletmiş olacak hem de çok güzel bilgiler öğrenmiş olacağım. Allah razı olsun yardımlarınız için.

Excel'in yerleşik fonksiyonları varken buna gerek var mı?

SUMIF, COUNTIF gibi...

Özellikle, SUMPRODUCT = TOPLA.ÇARPIM fonksiyonunun pek çok uygulama alanı vardır. Bu da sizin sorduğunuz soruya bununla çözüm bulmanız mümkün gibi geliyor bana.

Bu fonksiyon için Excel Dersanesi'ne bakın.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Evet doğru söylüyorsunuz istediğimi yapabildim. Formülleri iyice hazmetmeden bir hevesle makroya sarıldım. Çok teşekkürler, iyi çalışmalar. Ama yine de böyle bir şeyin makrosunu nasıl olurdu öğrenmek isterdim.

Excel Vers. ve Dili
Windows 10 Pro 64 bit
Office 2016 Professionel Plus 64 bit
Telefondaki excel yardımı.

COUNT = BAĞ_DEĞ_SAY İçinde sayı içeren dolu hücreleri sayar,

COUNTA = BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY karekterlere duyarlıdır. Sütun ve satır sayısı belirtilen aralıktaki sütun, satır sayısını verir. (Muhtemelen COUNT ALL'un kısaltılmışıdır.)

COUNTBLANK = BOŞSAY Boş hücreleri sayar.

.
Sayın Yurttaş.6600 telefonumun içindeki Mobisystem Office Suite 4.0 ın içindeki excelde count formülü ile dolu hücreleri saydırabilirken,Countblank formülü ile boş hücreleri saymakta hata veriyor. NAME? şeklinde. Pc.deki Office 2007 de çalışıyor ancak telefondaki excelde boş hücre formülü hata veriyor. Telefondaki excel türkçe ama formülleri ingilizce. Normal bir Exceldeki formüllerin neredeyse tamamı var.