SEÇENEKLERE GÖRE FİYAT BELİRLEME...

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003
SEÇENEKLERE GÃ?RE FÝYAT BELÝRLEME...

Fiyat oluşturmak için bazı seçeneklerden oluşan bir tablo örneği oluşturdum. Ama formülleme işine gelince tıkandım. Ekteki dosyayı inceleyip bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

fiyatlarınız nerede!sayfanizda goremedim maliyeti olusturan fiyatlari. yani secilen verilere gore kac lira maliyet cikacagini da soylerseniz biseyler yapmaya calısacagim.
selamlar...

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003
Sn. manevra
Söz konusu fiyatları ekleyip tabloyu güncelleyerek tekrar gönderiyorum. Fiyatlar P1 hücresinden başlayarak her seçeneğin yanındaki hücreye yazılmıştır.
Saygılar...

bu fiyatlari kullanarak nasil maliyet elde edecegiz s.k. bir ornek ile aciklayin lutfen. ben de size onu formulize edeyim. yani
iplik ne : 10/1
iplik türü :karde
ambalaj türü :çuval
kg türü :vade
kdv : %18
nakliye : k.maraş
nakliye ödemesi :alıcıya ait
iskonto : %1

bilgilerine göre bir maliyet cikarirsaniz bunu genelleyemeye calışacağım.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003
Mesela dosya içerisindeki O1 (iplik ne 10/1) hücresinin fiyatı P1 hücresinde 2,50 YTL olarak verilmiş. Ben liste kutusundan (veya liste kutusuna benzer sizin bildiğiniz herhangi bir fonksiyon da olabilir) iplik ne'yi seçtiğim zaman P sütununda o iplik ne'ye karşılık gelen fiyatı C1 hücresine yazmasını istiyorum. Aynı şekilde iplik türünden hangisini seçmişsem R1 hücresinde o seçeneğe karşılık gelen fiyatın C2 hücresine yazmasını istiyorum. Son olarak C sütununa yazılan fiyatların toplamını alırsak maliyeti bu şekilde çıkarmış oluruz. Umarım anlatabildim. Þimdiden teşekkür ederim....

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003
Anlatmak istediğim konuyla alakalı tavsiyelerinizi bekliyorum...

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003
Sn. manevra
Ben Formlar menüsünden Liste Kutusunu kullanmıştım. Sizin listeleri oluşturma şeklinizi ve nasıl formülize edildiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.
Yardımcı olduğunuz için çok çok teşekkür ederim.
Ellerinize sağlık....

combobox kullandim ben. kod yazarken kullanimi daha kolay geliyor bana. gorunum->arac cubukları->denetim arac kutusu'nu tıklarsanız karsınıza bir tool gelecek. onun üzerindeki tasarım moduna tıklayıp sayfa üzerindeki comboboxları secebilirsiniz. sectikten sonra ozellikleri veya kod görüntüle'yi tiklarsaniz comboboxların bütün ayarlarını değiştirebilirsiniz.
umarım işinize yaramıştır program. daha detayli bilgi için forumda combobox diye aratabilirsiniz. bir cok kaynak dosya mevcut

selamlar...

ya dosyaya son olarak bi bakarken iskontoyu toplam tutardan düsmedigimi, ekledigimi farkettim. iskonto miktarının toplam maliyetten düsüldüğü haliyle dosyayi ekte gonderiyorum.
kolay gelsin....

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003
Sn. manevra

Yardımcı olduğunuz için çok çok teşekkür ederim...
Saygılar....