SECILEN DEGERIN ISARETLENMESI

Selamlar

Olusturdugum tabloda excel e sectirdigim degerlerin bulundugu hucrelerin herhangi bir renge boyatmak istiyorum. Boyle bir sey mumkun mu nasil yapabilirim?

Ekteki dosyadan ne yapmak istedigimi daha aciklayici anlatmaya calistim. Ilgilenen arkadaslar oradanda faydalanabilir.

Excel Vers. ve Dili
2007 TR
Excele seçtirdiğim değerler derken neden bahsetmek istediğinizi anlamadım. Toplamını veya herhangi bir işlem sonucunu aldığınız yerin mi renklenmesini istiyorsunuz yoksa hangi hücreyi seçerseniz o hücrenin mi renklenmesini istiyorsunuz? Ayrıca koşullu biçimlendirmeyi kullanmayı denediniz mi?

Tekrar Merhaba

Ekteki dosya da ne yapmak istedigimi detayli anlattim. Mumkunse oradan bakmanizi rica edecegim. Bahsettiginiz islemi bilmiyorum. O nedenle denemedim.

Ilginiz icin tesekkur ederim..

Saygilarimla

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn hasanincisoy

Dosyanızda istediğiniz renklendirmeyi yaptım ekte gönderiyorum.

Maksimumları kırmızı, minimumları sarı renkli yaptım. Siz değişiklik yapabilirsiniz.

Tesekkur ederim fakat gonderdigim dosya sadece bir ornekti. Dosya da ki uygulamayi yapmam gereken 50 den fazla dosya var. Nasil yapildigina dair bilgilendirme de bulunmaniz mumkun mu acaba? ya da yaptiginiz uygulamayi diger dosyalara nasil uyarlarim?

Excel Vers. ve Dili
2007 TR
Değerlerin olduğu hücrelerin birisinin üzerine gelip, "Biçim" den "Koşullu Biçimlendirme" bölümünü tıklarsanız Sn. İncisoy'un çalışmasını ayrıuntılı olarak görebilirsiniz. Buradaki biçimlendirme mantığı "eğer bu hücre G2 hücresine eşitse, belirlenen renge boya" dır.

Arkadaslar COk tesekkur ediyorum ilginize fakat ben anlatamadim problemimi.
Ben G2 hucresinde, tablodaki max degeri ( B sutununda ) bulduruyorum. ondan sonra excelin, buldugu degeri nereden aldigini cabuk farkedebilmem icin boyamasini istiyorum. Yani G2 hucresine max degeri yazsin ( bunu yaptirabildim) sonrada buldugu degerin tablodaki yerini isaretlesin.( boyasin) Eger yanlis anlamadiysam sizin oneriniz de siz kendiniz gidip tablodaki hucreyi buluyorsunuz ondan sonra rengini degistiriyorsunuz.Yanlis anlamissam lutfen beni uyarin.

Vakit ayirdiginiz icin tesekkur ederim

Saygilarimla...

Excel Vers. ve Dili
2007 TR
Evet kesinlikle yanlış anlamışsınız, aslında oldukça basit! Ã?rnek dosyanda B sütununu, B3 den B35 e kadar seçerek, alan seçili durumdayken Koşullu Biçimlendirme komutunu açarsanız daha iyi anlayabilirsiniz. Aynı uygulamalar C, D ve E sütunları için de geçerli. Sadece her sütuna - satır sayısı gözetmeksizin - aynı formülü koşullu biçimlendirme olarak gireceksiniz.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
hasanincisoy' Alıntı:
Eger yanlis anlamadiysam sizin oneriniz de siz kendiniz gidip tablodaki hucreyi buluyorsunuz ondan sonra rengini degistiriyorsunuz.Yanlis anlamissam lutfen beni uyarin.
Sn hasanincisoy

Eğer listenizdeki değerleri değiştirip deneseydiniz, hücre renklerini bizim elle değiştirmediğimizi anlardınız. Listenizdeki değerleri maksimum ve minimumları etkileyecek şekilde değiştirin renklerin de otomatik değiştiğini göreceksiniz.

Gelelim koşullu biçimlendirmenin sizin dosyanızda nasıl uygulandığına.

Aşağıdaki resimlerden birincisinde sizin örnek dosyanızdaki B3 hücresinin Koşullu biçimlendirmesinin nasıl yapıldığı görülmektedir. B3 hücresi bu şekilde biçimlendirildikten sonra B3 hücresi seçiliyken biçim boycısına tıklandıktan sonra B sütunundaki diğer hücrelere de aynı biçim uygulanır.

İkinci resimde ise C3, D3 ve E3 hücrelerinin Koşullu biçimlendirmesinde kullanılann yöntem görülmektedir. Siz de bu yöntemi uygulamak için önce C3 hücresini seçin ve aşağıdaki ikinci resimde görülen formüller ile koşullu biçimlendirin. Daha sonra biçim boyacısına tıklayın ve C sütunundaki diğer hücrelere de aynı biçimi uygulayın. D ve E sütunları için de aynı yolu izleyin.

Bu işlemleri size detaylı anlatabilmek için uzun uzun anlattım. Aslında burada anlatıldığı kadar uzun ve zor değil.

Kolay gelsin.

Arkadaslar Tesekkur ederim. Hepinizin Ramazan Bayrami Kutlu olsun..

Saygilarimla...