Sekmelerin birine bi hücreye yazacağım koşul ile diğer sekmelerde verilerin silinmesi

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhabalar sayın hocalarım
size bi hakediş çalışmamı göndericem ama çok fazla sayfa sekmesinden ibaret normalde ben öğrenmek adına 8 sekmeli olanından gönderiyorum
koşullar şu
SONUÇ sekmesindeki C5 hücresine yazıcağım plaka adına bağlı olarak
(1-2-3-8-12)sekmelerindeki tablolarda o plaka hariç diğerlerini koşullu biçimlendirme ile beyaz yazılıp gözükmeyecek sanki yok gibi olucak (1-2-3-8-12) sekmelerindeki tablonun sol altına gri renkli bi hücrede sadece belirlenen plakanın tonajları yada mazotlarının toplamı olucak
soruda İCMAL ve MİKTAR sekmelerinin formüllemelere etkisi yok
ben (1-2-3-8-12)sekmelerinin A1 hücrelerine en baştakikoşul sonucunda oluşan plakayı formüle ettim ..belki her sekme kendi içinde formüllenmesi kolay olur gibi
yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sorum ile ilgili bilgiler eklemek istiyorum
1-2-3-8-12 sekmelerinde (bu sorum için sayfa sekme adları bunlar) tablo şablonları aynı olup
A sutununda genelde tarih (31 gün içeren) yukarda kamyon plakaları ve her güne karşılık gelen tonajlar yada mazotların sayısal değerlerden oluşuyo tablonun sol altında bir yerdeo tablonun tüm toplamını gösteren tek bi hücre var
SONUÇ sekmesinde C5 e yazacağım plakaya göre (1-2-3-8-12) sekmelerindeki o plakaya ait değerler kalacak diğerleri (beyaz renkli hücre biçimlendirme ile) yokmuş gibi gözükcek tablonun sol altındaki toplam formülüde seçilen tek plakaya göre o plakanın toplamı olucak..
bunu isteme sebebim 20 sekmeli hakedişlerim var istenen bi plaka olunca ben her sekmedeki tablodan diğerlerini silerek ulaşmaya çalışmam çok zor oluyo hata yapıyorum

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
bir tabloda bir koşula göre işlem ve biçimlendirme yapmak

sayın hocalarım ben geçende hakediş ile ilgili sorduğum soruyu sadeleştirip sadece bir adet sayfada yapılmak isteneni tekrar sormak istedim ekli tabloda istediklerim yazıyo

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
sayın hocalarım ben geçende hakediş ile ilgili sorduğum soruyu sadeleştirip sadece bir adet sayfada yapılmak isteneni tekrar sormak istedim ekli tabloda istediklerim yazıyo
Merhaba,

B40 hücresi için,

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((B6:I6=A1)*(B7:I37))
Plakaya göre gösterim için,

B7:I37 aralığına Koşullu Biçimlendirmede Formül bölümüne,

=B$6<>$A$1 yazarak biçimden yazı rengini zemin rengi ile aynı olan yazı rengini seçiniz..

.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
Sayın Espiyonajl hocam çok teşekkür ettim mantığının kavramaya çalışıyorum

size 1 şey daha soracam bu daha komplike umarım çözümüde vardır
ben size şimdi bi çizelge göndercem hocam tek sayfa anlatmaya çalışcam

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sayın Espiyonajl hocam çok teşekkür ettim mantığının kavramaya çalışıyorum

size 1 şey daha soracam bu daha komplike umarım çözümüde vardır
ben size şimdi bi çizelge göndercem hocam tek sayfa anlatmaya çalışcam
Toplam formülü için,

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(--(ESAYIYSA(KAÇINCI($B$6:$O$6;$B$1:$O$1;0)))*($B$7:$O$37))
Koşullu biçimlendirme için B7:O37 arasına,

Kod:
=EĞERSAY($B$1:$O$1;B$6)=0
Denermisiniz..

.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın hocam cok cok teşekkür ediyorum istediğim gibi oldu
ben sizden bi yorum almak istiyorum şimdi ben size 1 sayfa(sekme) gönderdim ben her sekmede tablo stinini bu yapıcam mesela 20 sekmeli bi sayfam olsa en başta bi sekme plaka yazıcam diğer sekmelerde ordan formülle alıcak basit formülle sonucta ben en baştaki sekmemde plakaları silince otomatik 20 sekmemdende plakalar gözükmeyecek böyle bi dosyanın boyutum fazla olmaz dimi çünkü her sayfa kendi içinde çok yoğun formüllr içermiyo
teşekkür ediyorum

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
sayın hocam cok cok teşekkür ediyorum istediğim gibi oldu
ben sizden bi yorum almak istiyorum şimdi ben size 1 sayfa(sekme) gönderdim ben her sekmede tablo stinini bu yapıcam mesela 20 sekmeli bi sayfam olsa en başta bi sekme plaka yazıcam diğer sekmelerde ordan formülle alıcak basit formülle sonucta ben en baştaki sekmemde plakaları silince otomatik 20 sekmemdende plakalar gözükmeyecek böyle bi dosyanın boyutum fazla olmaz dimi çünkü her sayfa kendi içinde çok yoğun formüllr içermiyo
teşekkür ediyorum
Kesin birşey söyleyemem fakat dosya boyutu çok büyümez sanırım. Deneyerek daha iyi anlayabilirsiniz..

.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
çok teşekkür ederim sayın espiyonajl hocam bu ayki hesaplara başlarken sizden hem itinerer(mesafe hesapları) hemde tablo larla ilgili kapsamlı şeyler öğrendim kullanmaya başlayacam

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim, yadımcı olabildiysem ne mutlu.

İyi çalışmalar..

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın espiyonajl sizden aldığım formüllerle bilgilerle kendim çalışmalar yaparken bir yerde tıkandım dosyayı size gönderiyorum
benim sormak istediğim tablonun içindeki kamyon listesi B6:O6 arasında ama kıyaslamak istediğim ana kamyon listesi ise A1:S1 arasında olması 19 hücre
anlatabildim umarım topla.çarpım formülü acaba o yüzdenmi hatalı sonuç veriyo
dosyayı gönderirken formülde kaçıncı kısmında B6:J6 olarak göndermiştim onu B6:O6 diye düzelttim ama yine tablodaki tüm verileri topluyo hatalı sonuç çıkarıyo
53 Dl 598 plakasını sildim en yukarda ana tabloda beyaz fontta görünüyo ama toplamda olmaması lazım ama eklemiş olarak hesaplıyo

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
hatamı kendim buldum galiba formülde kaçıncı fonksiyonunda aralıkları seçtikten sonra ;0 yazmadığımdan kaynaklanıyomuş
bu sefer kendime teşekkür ederim :)

Bir başka soru...

Merhaba,
Ben de bir konuyla ilgli yardım isteyeceğim. Yeri burası mıdır pek emin değilim ama yine de sormak istiyorum.
Ekteki tabloda A2'den A17'ye kadar dört Sınıflama ve bunların karşılarında da kendi satırlarının karşısında 5 farklı fiyat bulunuyor. Soru şu:
B8 hücresinden aşağı doğru yazılı kişilerin hemen yanındaki kırmızı renkli hücerelere Sınıflama tipini nasıl yazmalıyım ki o sınıflamaya ait fiyatlar C8, D8, E8 ve F8 hücrelerine otomatik olarak yazılsın. Yani ben sadece C9, C10, C11, C12 ..... gibi hücrelere Sınıflama tipini yazacağım, sağındaki hücrelere fiyatlar otomatik olarak yazılsın.
Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
merhaba sayın propan sorunuzda isimlerin bi önemi olmadığından ben mesela C9 a Extra yazıyorum
D9= DÜŞEYARA($C$9;$A$2:$F$5;2;0)
D9 a bu formülü yazarsanız istediğiniz sonuç elde edilir. formülü E9 a uygularken ;2;0 kısmı ;3;0 olarak değişcek uyarlamaları yaparsınız

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

D8 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp denermisiniz.

Kod:
=EĞER($C8="";"";İNDİS($A$1:$F$5;KAÇINCI($C8;$A$1:$A$5;0);KAÇINCI(D$7;$A$1:$F$1;0)))

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın hocamızın formülü daha kullanışlı
aceleden olsa herhalde formülü D8 hücresine uygulanacak
alternatif çözüm için teşekkürler hocam

Değerli bilgilendirmeleriniz için çok çok teşekkür ederim.
İyi çalışmalar...