selam , inşAllah bir usta vardır beni anlayacak

Excel Vers. ve Dili
2003 office
bir hücrede arapça harflerle besmele veya bir ayet yazıldığını düşünelim... biz bu harfleri birbirinden ayırıp her harfe de sayı vermek ve bu şekilde oluşan harflerin toplam sayı değerlerinin sağ/solyan hücrede belirmesini istiyorum. bunu yapabilmek mümkün mü? örnek olrak 28 harfin sayı değerleri burdadır.

[][بِ سْ مِ ا ل ل ه ارَّرَّحْ مَ نِ ارَّرَّحِ ي م][] arapçasını yazmaya çalışmış olduğum besmelenin yazılışını bu şekilde bi hücrede düşünelim, örnek olarak besmele aşağıda olduğu gibi...
[toplam][40+10+8+200+200+1+50+40+8++200+200+1+5+30+30+1+40+60+2][toplam]

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

İyi günler dilerim.

Excel Vers. ve Dili
2003 office
selam

tşkler hocam, sanırım hata var; yoksa ben mi yanlış görüyorum; bir kaç esmayı ayırınca alakasız harflerle ilişkilendirilmiş görüyorum ve sonuç da haliyle yanlış çıkıyor :( zahmet veriyorum size, bir daha bakabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
2003 office
bir bakar mısın, renki harfle belirttim ....

bu dosya da farklı renk tonuyla belirttiğim kısımlara bakar mısın? sen ce nasıl bi sorun var ? harfler ve sayılar...

Dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

sağolasın

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Gördüğüm kadarıyla örneğin ELAHİR kelimesinde ELİF harfinin üzerindeki işaret değeri değiştiriyor, diğerlerine de bakıyorum.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
ELBARİ kelimesinin sonundaki Y harfinin üzerindeki HAMZE işareti sorun yaratıyor, onu kopyala yapıştır ile Y harfiyle değiştirdiğimde sonuç değişiyor çünkü.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tamam hatanın kaynağını sanırım gördüm, baştaki değil ama ortadaki ELİF harflerini kopyala yapıştır ile yukarıdan kopyalayıp ilgili yerdeki ELİF ile değiştirince sonuçlar değişiyor.
Bu şekilde kontrol ediniz.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel'in BUL->DEĞİŞTİR menüsünü kullanarak, ELİF harflerini topluca değiştirebilirsiniz.
Bu arada unutmayın hücredeki BOŞLUKlar da birer KARAKTER olarak işlem görüyor.
Önce BOŞLUKları topluca değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Belgede yazdığım 28 karakter sınırlaması gerçek bir sınırlama değil, formülü sağa doğru kopyalayarak (TOPLAMA işleminin yapıldığı B sütunundaki formülü de buna göre güncelleyerek) daha fazla karakter içeren metinler için de kullanabilirsiniz.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bu arada başka kelimelerle denemeler yaptığımda LAMELİFlerle ilgili de sorun oluyor.
Üst taraftan LAM ve ELİF harflerini kopyalayarak bir araya getirdikten sonra LAMELİFlerle değiştirmeniz lazım sanırım.
Örneğin Zülcelâlvelİkrâm kelimesinde bu durum var.

Excel Vers. ve Dili
2003 office
selam hocam

ben bunu kurandaki harflere uygulayacam bi arkadaşla , biliyorsun , bu harflerin esreli üstünlü ötreli ve hemzeli olanları var, tüm harfleri tanımasını isteyecez anladığınız. o harflerin yalın olarak olan kuranı bulmamız mumkun muj bilemem(esresiz, ötresiz, hemzesiz vs ). ayrıca faceden görüşsek daha ii olur diyorum ben, bana kalırsa... şifreli olarak yollayın bana(şayet mahsuru yoksa) ...