(Selenium) Açık Olan Web Sitesini Nesne Olarak Tanımlama

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Selamlar,
Aşağıdaki kodla explorer üzerinde açık olan bir web sitesini nesne olarak tanımlayıp web sitesinin üzerinde istediğim işlemleri yapabiliyordum. Fakat explorer işlevselliğini yitirmeye başladığı için seleniuma geçmek bir zorunluluk haline geldi. Bahsettiğim işlemi selenium ile yapmak mümkün mü?
HTML:
Function IEObject() As Object
'-------------------------------------------
            Set ShellApp = CreateObject("Shell.Application")
            Set ShellWindows = ShellApp.Windows()
            Dim sName As String
               For Each ObjWind In ShellWindows
                 If (Not ObjWind Is Nothing) Then
                    sName = ObjWind.Name
                     If sName = "Internet Explorer" Then
                     Set IEObject = ObjWind
                     adres1 = InStr(ObjWind.LocationURL, "e-okul.meb.gov.tr")
                     adres2 = InStr(ObjWind.LocationURL, "eokul.meb.gov.tr")
                        If adres1 + adres2 <> 0 Then
                            Set IEObject = ObjWind
                            Exit For
                        End If
                      Else
                      Set IEObject = Nothing
                     End If
                 End If
                Next
'------------------------------------------------------
End Function

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
1-2 haftadır ara ara yapmış olduğum programı seleniuma uyarlamak için araştırma ve denemeler yaptım. Bu kısa sürede elde ettiğim tecrübelere göre manuel olarak açılan web sayfasında işlem yapılamıyor. Ancak yapmış olduğumuz bir programla web sayfasını bir defa açtığımızda kodlar hata vermediği ya da programı kapatmadığımız sürece istediğimiz gibi işlem yapabiliyoruz. Hatta sayfalar arsında manuel olarak geçişler yapsak bile kodlarla işlem yapmaya devam edebiliyoruz.
Bu bilgiler ışığında her ne kadar manuel olarak açılmış sayfaları kodlarımıza tanımlamamız mümkün olmasa da Public crm As New Selenium.ChromeDriver satırını her hangi bir modülün başına eklediğimizde kodlarımızda tekrar tanımlama yapmaya gerek kalmadan işlem yapabiliyoruz. Bir defa program aracılığıyla chromu açmamız yeterli. Diğer kodlamalar az çok exlorer için kullandığımız kodlamalara benziyor. Tabi terim farklılıkları bulunmakta.

BİOCEL

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-05-2025
1-2 hafta arayla verilen programın seleniuma uyarlanması için araştırma ve denemeler yaptım. Bu kısa sürede elde edilen deneyimlere göre manuel olarak açılan web sayfası işlemi yapılamıyor. Ancak sahip olduğumuz bir programla web kopyası bir defa açtığımızda kodlar hata vermediğimiz ya da programı kapattığımız süre boyunca işlem yapabiliyoruz. Hatta sayfalar arsında manuel olarak geçişler yapsak bile kodlarla işlem yapmaya devam edebiliyoruz.
Bu bilgiler ne kadar manuel olarak yazılmış sayfalarımıza kodlarımıza tanımlamamız mümkün olmasa da Public crm As New Selenium.ChromeDriver satırını hangi bir modülün başına eklediğimizde kod tanımlamalarını tekrarlama gerek işlemi yapabilmemiz. Bir defa program aracılığıyla kromu açmamız yeterli. Diğer söylenenler az çok araştırıcı için küpelere benzer. Tabi şartların farklılıkları mevcuttur.
[/ALINTI]

Merhaba hocam,
Açık web tarayıcısında birden fazla pencere açık. dosyamdaki işlemleri yapmak istiyorum. Örneğin: 1. Pencerede 1 nolu sipariş sayfası, 2. Pencerede 2 nolu sipariş sayfası var.
Gün içinde her tedarikçisi için 20 nin üzerinde sipariş veriliyor. Siparişi excelde hazırladıktan sonra ikinci sipariş hazırlamadan hemen tedarikçide sipariş oluşturmam gerekiyor, bütün siparişleri hazırlayıp sonra tek seferde gönderme yapmıyoruz. Yani siparişi hazırla gönder, hazırla gönder. Her fırsatta sayfanın kapanıp yeniden yeni sayfa açılmasını istemiyorum. Sayfa kapanmasın hazırlanıyorum sipariş hangi tedrikçiye aitse o pencerede sipariş oluştursun.
Yardımcı olabilir misiniz.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Selamlar,
Aşağıdaki kodlarla sayfalar arası ileri geri yapabilirsiniz. Sayfa adres ismini alarak doğru adreste olup olmadığınızın kontrolünü sağlayarak işlemlerinizi düzenlersiniz.
HTML:
        crm.SwitchToNextWindow
        crm.SwitchToPreviousWindow
crm.URL 'Aktif sayfa adresi