Soru Sigorta Poliçelerini Muhasebesel Ayırma

baranynl

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-09-2024
Merhabalar;

Forumda var mıdır bilmediğim için konu olarak açtım, bir Excel çalışma sayfam var poliçe tutarını ve başlangıç bitiş tarihlerini giriyorum altta bir tabloda aylara göre bölüp tutarlarını getiriyor fakat ilgili kitap şifreli olduğu için değişiklik yapamıyorum. Yapmak istediğim

Poliçe tutarını ve başlangıç bitiş tutarlarını girdikten sonra hangi ay da başladıysa o aydan başlayarak 12 aya bölmesi ve aynı yılı kapsayanları toplayarak 180 hesaba atılacak bir sonraki senedeki ayları toplayarak 280 atılacak diye bir başlığın altına alması benzer çalışma sayfası olan var ise paylaşabilir mi ?

Örnek dosyada paylaşıyorum;

ben biraz fazla karıştırdım gibi geliyor çünkü poliçe tarihleri hep güncel olarak geleceği için eski tarihlerin de orada gözükmesi veya gelecek ay yeni bir poliçe geldiğinde onun seneye gelecek aya bölünmesi gibi

Ekli dosyalar

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhabalar;

Forumda var mıdır bilmediğim için konu olarak açtım, bir Excel çalışma sayfam var poliçe tutarını ve başlangıç bitiş tarihlerini giriyorum altta bir tabloda aylara göre bölüp tutarlarını getiriyor fakat ilgili kitap şifreli olduğu için değişiklik yapamıyorum. Yapmak istediğim

Poliçe tutarını ve başlangıç bitiş tutarlarını girdikten sonra hangi ay da başladıysa o aydan başlayarak 12 aya bölmesi ve aynı yılı kapsayanları toplayarak 180 hesaba atılacak bir sonraki senedeki ayları toplayarak 280 atılacak diye bir başlığın altına alması benzer çalışma sayfası olan var ise paylaşabilir mi ?

Örnek dosyada paylaşıyorum;

ben biraz fazla karıştırdım gibi geliyor çünkü poliçe tarihleri hep güncel olarak geleceği için eski tarihlerin de orada gözükmesi veya gelecek ay yeni bir poliçe geldiğinde onun seneye gelecek aya bölünmesi gibi
Merhaba,

Dosyanızı incelediğimde poliçe tutarınız 13' e bölünmüş görünüyor. ilk ay ve son ay farklı tutarları farklı; bu tutarlar ilgili aydaki gün sayısına göre mi belirleniyor?

Ekli dosyalar

baranynl

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
11-09-2024
Merhaba,
Dosyanızı incelediğimde poliçe tutarınız 13' e bölünmüş görünüyor. ilk ay ve son ay farklı tutarları farklı; bu tutarlar ilgili aydaki gün sayısına göre mi belirleniyor?
İlginiz için öncelikle teşekkür ederim, yapmak istediğim aslında şu poliçe tutarını bir yıla bölüp 2000/360 =5,55 tl günlük maliyeti çıkarıp çıkan sonucu başladığı günden aydan başlayarak ay içindeki günler ile çarpmak

örnek olarak poliçe 20.09.2019 tarihinde başlıyorsa

2019 Eylül 20 sinde başladığı için 11 gün x 5,55 = 61,11
2019 Ekim 31 gün x 5,55 =
2019 Kasım 30 gün x 5,55 =

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
H5 hüresine aşağıdaki formülü yazın:

=TOPLA.ÇARPIM((SOLDAN($B$8:$B$31;4)*1=YIL($C$4))*$C$8:$C$31)

I5 hücresine aşağıdaki formülü yazın:

=TOPLA.ÇARPIM((SOLDAN($B$8:$B$31;4)*1>YIL($C$4))*$C$8:$C$31)

Formüllerin düzgün çalışması için örnek dosyanızda C8:C15 aralığındaki "-" yerine ya boş bırakın ya da 0 yazın. Toplanacak yerde metinsel ifade olmamalıdır.

baranynl

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
11-09-2024
H5 hüresine aşağıdaki formülü yazın:

=TOPLA.ÇARPIM((SOLDAN($B$8:$B$31;4)*1=YIL($C$4))*$C$8:$C$31)

I5 hücresine aşağıdaki formülü yazın:

=TOPLA.ÇARPIM((SOLDAN($B$8:$B$31;4)*1>YIL($C$4))*$C$8:$C$31)

Formüllerin düzgün çalışması için örnek dosyanızda C8:C15 aralığındaki "-" yerine ya boş bırakın ya da 0 yazın. Toplanacak yerde metinsel ifade olmamalıdır.
Yusuf44 malesef olmadı, belirttiğiniz gibi uyguladım bu arada int örneklerine bakim dedim istemiş olduğum tablonun birebir aynısı yapılmış sorun çözüldü teşekkürler ilginiz için

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Verdiğim formüller örnek dosyanızda düzgün çalışıyor. Ancak diğer isteklerinize dikkat etmemiştim. Sadece 180 ve 280 toplamı için formül yazmıştım.

baranynl

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
11-09-2024
Başlık kısmında düzenleme nasıl yapılıyor acaba soru kısmını çözüldü yapmak için

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Yusuf44 malesef olmadı, belirttiğiniz gibi uyguladım bu arada int örneklerine bakim dedim istemiş olduğum tablonun birebir aynısı yapılmış sorun çözüldü teşekkürler ilginiz için
Merhaba,

Ekli dosyayı incelermisiniz, sanırım bu şekilde bir çözüm istiyordunuz....

Ekli dosyalar

baranynl

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
11-09-2024
el
Merhaba,

Ekli dosyayı incelermisiniz, sanırım bu şekilde bir çözüm istiyordunuz....
sn.Tamer42 elinize sağlık çok güzel olmuş yalnız 0,04 krş sapmadan dolayı genel toplamla tutmuyor ama istediğim mantık buydu elinize emeğine sağlık

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
el

sn.Tamer42 elinize sağlık çok güzel olmuş yalnız 0,04 krş sapmadan dolayı genel toplamla tutmuyor ama istediğim mantık buydu elinize emeğine sağlık
Bunun nedeni virgülden sonra 2 basamak yuvarlama yaptığımız için oluşuyor, isterseniz virgülden sonra 3-4 digit yaparız yada son değeri genel toplama göre düzeltilebiliriz.