Sınav notlarina göre siralama

Excel Vers. ve Dili
2024
İyi günler. Ben bir öğretmenim pek Excel kullanmiyorum ama öğrenmeye çalışıyorum. Sitenize uye olmamın sebebi öğrenci notlarını listeledigim sıradan bir not listem var. İşte 1. Dönem 1.2.3. sınav notları 1.2.3. sözlü notları ortalamalar vs ancak ben öyle bir tablo hazırlamak istiyorum ki. Bir veri listem olsun mesela 1.donem 1. Sınav notlarini cagirayim ancak bu cagirdigim listede öğrenciler notu çok olandan az olana dogru sıralı olsun ki bu sayede değişken bir tablo hazirlayabileyim. Ve grafik olusturabileyim. Olabilir mi böyle bişey.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-06-2029
Adım 1: Veri Girişi
Öncelikle, öğrenci notlarınızı Excel’e girmeniz gerekiyor. Örnek bir veri girişi şu şekilde olabilir:

Öğrenci Adı

1. Dönem 1. Sınav Notu

1. Dönem 2. Sınav Notu

1. Dönem 3. Sınav Notu

1. Dönem Sözlü Notu

Ali

85

90

78

88

Ayşe

92

87

95

91

Mehmet

76

80

82

75

Fatma

89

85

92

90

Adım 2: Notları Sıralama
  1. Notları Sıralamak için:
    • 1. Dönem 1. Sınav Notları sütununu seçin.
    • "Veri" sekmesine gidin.
    • "Sırala" seçeneğine tıklayın.
    • Açılan pencerede "Sıralama Ölçütü" olarak 1. Dönem 1. Sınav Notu’nu seçin ve "Azalan" veya "Artan" olarak sıralamak istediğinizi belirleyin.
Adım 3: Not Ortalamalarını Hesaplama
  • Yeni bir sütun ekleyin ve "Not Ortalaması" adını verin.
  • Bu sütunun ilk hücresine (örneğin E2) aşağıdaki formülü yazın:
    excel
    Kodu kopyala
    =ORTALAMA(B2:D2)
  • Bu formülü tüm öğrenci satırlarına uygulamak için hücrenin sağ alt köşesindeki küçük kareyi (doldurma tutamağını) aşağı doğru sürükleyin.
Adım 4: Grafik Oluşturma
  1. Grafik için verileri seçin:
    • Öğrenci Adı ve Not Ortalaması sütununu seçin.
  2. Grafik eklemek için:
    • "Ekle" sekmesine gidin.
    • Grafik türlerinden birini (örneğin, Çubuk Grafik) seçin.
    • Grafiğiniz oluşturulduktan sonra, grafiğin üzerine tıklayarak başlık, etiketler vb. ekleyebilirsiniz.
Sonuç
Bu adımları takip ederek, notlarınızı sıralı bir şekilde görüntüleyebilir ve grafik oluşturarak daha görsel bir sunum yapabilirsiniz.