Sınırsız Kategori ve Takıldığım Nokta

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,

bu aralar access namına neye el attıysam elimde kaldı.

Sorunları bir türlü halledemez oldum.

Geçen aklıma takıldı, sınırsız kategori ile ilgili bir çalışma yapayım dedim.

Maksat jimnastik olsun.

Örneği ekledim.

Sorum şu: Alt formdaki onay kutusunun Tıklatıldığında veya Güncelleştirme Sonrasında olaylarından birini nasıl yakalarım?

Tıklatıldığında veya Güncelleştirme Sonrasında olaylarından birine mesaj koymanız benim için yeterlidir.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın yeni54,

Öncelikle asıl formun üstündeki onay8 için kod ekliyorum:

Kod:
Private Sub Onay8_Click()
MsgBox Me.Onay8
End Sub
Sonra takıldığınız noktayı açıklayayım:

Bir tabloyu direkt olarak bir forma alt form olarak ekleyemiyoruz. Tablo tablo olarak görünüyor. Bu kısmı aşmak için tabloya dayanan bir sorgu hazırlıyoruz ve bu sorguyu ana forma taşıdığımız zaman alt form olarak ekleniyor ve elemanlarının olayları ile ilgili kod yazabiliyoruz.

Ancak sizin yaptığınız gibi alt ve üst form aynı tabloya dayanırsa karışıklık meydana gelir ve form düzgün çalışmaz, anlamsız olur. Hem üst formda hem alt formda aynı veriler var.

Alt formları üst formla bir alanda ilişkilendirirsek anlamlı olur. Yani üst form hangi kayıtta ise alt formda da aynı kayıtla ilişkili kayıtların görünmesini sağlayabiliriz.

Zaten tabloları düzgün oluşturup, ilişkileride belirtirsek o zaman alt üst form ilişkisi otomatik olarak sağlanır.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Teşekkürler sayın modalı,
Bu formu, tablo üzerinde iken, toolbarda otomatik form oluşturma butonu ile elde ettim.
Yani benim değil access in marifeti.

Ben sadece, tabloyu kendisi ile ilişkilendirdim.

Ama yapılamiyor diyorsanız yapılamıyordur. Fazla kurcalamayacağım.

Dediğiniz yöntemle form oluşturup denemiştim zaten. O zaman da alt formun sol tarafında çıkan + işaretleri çıkmıyor ve benim için bir anlam ifade etmemiş oluyor.

Ama yine de anlamsız geliyor. Hem otomatik form oluşturuyorsun, hem de oluşturduğun formun elemanlarını gizliyorsun. Bu da access in handikaplarından biri galiba.

Neyse. İlginize teşekkür ederim yeniden.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın yeni54,

Handikap değil. Eğer öyle yapmak istiyorsanız her alt tablo için ayrı form hazırlayın. Bunları iç içe ekleyin ve her forma lat formu göster gizle butonu ekleyin.

Unutmayın formlar araçtır. Tabloların sağında gördüğümüz + ise o tabloyla ilişkili olan tabloların kayıtlarını gösterir.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
İyi de, bu konunun başlığına da ters bir durum zaten.

Sınırsız kategori sisteminde, bu dediğiniz şekilde, sınırsız form eklemek lazım gelmez mi?