Sıra numaralarını raporda istediğim sayıdan başlatarak nasıl arttırabilirim?

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Merhaba;

Forumda “rapor”, “sıra”, “sıralama” gibi terimlerle arattım ve epeyce başlık buldum. Bunların hepsini tek tek inceledim. (Yine de gözümden kaçmış olabileceğinden eğer böyleyse şimdiden özür diliyorum). Ancak bu konulardaki örnek ve soruların hepsinde rapor (veya sorguya) verilen sıra numaralarının 1’den başlayarak artması konu edilmiş.

Bense raporda istediğim bir numaradan başlayarak sırayla artan sıra numarası vermesini istiyorum. Örneğin 344’ten başlayacak ve 345, 346, 347 diye devam edecek. Bunun için raporda ilişkisiz bir metin kutusu oluşturdum, bu metin kutusunun veri sekmesinin denetim kaynağına (1’den başlamasını istediğimiz zaman =1 yazdığımızı gözönüne alarak) =344 yazdım ama haliyle sıra numaraları 344, 688 gibi katlayarak gitti. :) Birkaç yöntem daha denedim ama çözemedim.

Sıra numaralarının raporda istediğim sayıdan başlayarak artması için nasıl bir yol kullanmalıyım?

İlginiz için şimdiden teşekkürler...

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın gitarisyen,

Bu tip çözümler değişik uygulamalarda verildi. Şimdi raporunuzun ayrıntı bölümüne ilişkisiz bir metin kutusu ekleyin adınada txtSıra olarak adlandırın. Sonra kod yazma penceresini yazıp aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.

Kod:
Option Compare Database
Option Explicit
Public PageSum As Double

Private Sub Ayrıntı_Print(Cancel As Integer, PrintCount As Integer)
    txtSıra = txtSıra + 1

End Sub

Private Sub RaporÜstbilgisiBölümü_Format(Cancel As Integer, FormatCount As Integer)
    'aşağıya başlaması istediğiniz bir eksiğini yazın ben 0 yazdım
   txtSıra = 0
End Sub
İyi çalışmalar

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Sayın modalı;

Öncelikle ilginiz, mesajınız ve yardımınız için çok teşekkür ederim. İlk mesajımda da ifade etmeye çalıştığım gibi bu konuyu forumda epey araştırdığımı düşünüyordum ancak demek ki eksik araştırma, uygulamaları iyi inceleyememem ve -sanıyorum- bir an önce sonuca ulaşmak istememden kaynaklanan bu durum için tekrar özür diliyorum.

Dediğinizi yaptım. Raporun ayrıntı bölümüne ilişkisiz bir metin kutusu ekledim. Adını "txtSıra" yaptım. Verdiğiniz kodları da, kod bölümüne yapıştırdım. Ancak raporda sıralamayı vermesi gereken alan sürekli boş çıkıyor. Nedenini bulamadım. Sanıyorum bir yerlerde yanlış yapıyorum ama nerede?

Sorunumu göstermesi açısından basit bir örnek dosya ekledim.

Tekrar ilginize çok teşekkürler...

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın gitarisyen,

Kusura bakmayın. Denemeden öneride bulunmamam gerekiyor. Kodları şu şekilde değiştirin:

Kod:
Option Compare Database
Option Explicit
Public Sıra As Double
Private Sub Ayrıntı_Print(Cancel As Integer, PrintCount As Integer)
 Me.txtSıra = Sıra
 Sıra = Sıra + 1

End Sub
Private Sub RaporÜstbilgisi_Format(Cancel As Integer, FormatCount As Integer)
Sıra = 200

End Sub
İyi çalışmalar

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Sayın modalı;

Esas siz benim kusuruma bakmayın. Sizi tekrar bu konu için uğraşmak zorunda bıraktım. Zamanınızı ayırıp sorunla ilgilendiğiniz ve ÇÖZDÜĞÜNÜZ için çok teşekkürler.

Dediğiniz gibi yaptım. Şu anda sayenizde istediğim sonucu elde etmiş bulunuyorum. Çok ama çok teşekkürler tekrar...

Saygılar sunuyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum...

Son düzenleme: