Sıralama takibi ve 2 koşula bağlı formül

bysabo

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-11-2028
Merhaba

Bayram nöbet listesini tutan bir çalışma sayfayı yapmaya çalışıyorum ancak 2 konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Şu anda 12 kişilik çalışan listesi var(bu sayı artabilir veya azalabilir). Nöbet sayısı en az olan kişilerin karşısında Nöbet İçin Uygun yazdırdım ancak şöyle bir sıkıntı var.

- Listenin sıraya bağlı ilerlemesi lazım. Eğer her çalışanın nöbet sayısı eşit olursa bu durumda hepsine "Nöbet İçin Uygun" yazacak. Bu durumda sonraki bayram için sıralamaya uygun şekilde yazmak için manuel kontrol gerekir. Tüm çalışanların nöbet sayısı eşit olduğunda daha önceden nöbet tutmuş olan ilk 4 çalışana nöbet için uygun yazdırmak mümkün olur mu ?

- Yeni bir çalışan olduğunda diğer çalışanların nöbet sayıları 4-5 iken bu çalışan 0 dan başlayacağı için ona sürekli olarak "Nöbet İçin Uygun" diyecektir. Bunu nasıl çözebilirim ?

- Nöbet için uygun olmayan biri listeye yazıldığı zaman uyarı verdirmek istiyorum. Çokeğersay ile yapmaya çalıştım ancak başaramadım.

Örneğin listeye Nöbet durumu "Uygun Değil" olan bir isim yazıldığı zaman "Uygun olmayan biri listeye yazıldı" şeklinde sonuç verecek bir formül yazabilir miyiz ?

Çalışma kitabını ek'te veriyorum. Örneğin 2025 Ramazan Bayramına sıradaki isimleri yazdığımız zaman listedeki herkes nöbet için uygun olacak.

Yardımlarınızı bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

bysabo

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-11-2028
-----------------------------------------
Gelişme :

Uygun olmayan birinin listeye yazılması durumunda uyarı vermesi için aşağıdaki gibi bir yöntem uyguladım. Eğer aynı şeye ihtiyacı olup araştıran biri olursa örnek olması için paylaşıyorum.

=EĞER(MAK(C12:C25)-MİN(C12:C25)>=2;"Nöbet Listesine Uygun Olmayan Birini Yazdınız";"Listede Şuan İçin Fazla Yazılan Biri Görünmüyor")

Burada nöbet sayılarının en yükseği ile en düşüğünü birbirinden çıkarıp aradaki fark 2'ye eşit veya büyük olma koşuluna bağlı bir eğer formülü yazdım. Yani aradaki fark en fazla 1 olabilir.

Listeye yeni bir çalışan dahil olduğunda ona manuel olarak en düşük nöbet sayısını ekleyeceğim. Bu sayede sürekli olarak en düşük olmayacak.

Herkes nöbet tuttuğu zaman sıradaki nöbete nöbet sırasına göre uygunluk gösterme olayını çözemedim ancak manuel kontrol edeceğim.