Sıralı tamamlayan işlem!

sadiergen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010
Merhaba arkadaşlar,

Elimde 100 elma var ve ben bunları dağıtmak istiyorum.

Ahmete 15 adet vereceğim
Mehmete 50 adet vereceğim
Hakana 30 adet vereceğim
Ersine de 5 adet vereceğim.

Ahmete 15 elmayı verdiğimde daha fazla alamadan mehmete geçsin ona 50 versin. Mehmete verdiğim elma 50 olduğunda mehmete artık vermesin hakana geçsin.

100elme a1 hücresinde
Ahmet e1 hücresinde
Hakan k1 hücresinde

Bunu formüle dökebilecek var mı?

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

sadiergen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010
İsteğiniz dosyadaki gibi bir dağılım mı yapmak ? Değilse isteğinizi "örnek" excel dosyası ekleyerek sorarsanız, daha hızlı ve doğru cevaplar alabilirsiniz. Örnek excel dosyası ekleme hakkında bilgi edinmek isterseniz: https://www.excel.web.tr/threads/soru-ile-ilgili-oernek-excel-dosyasi-ekleme.174755/...
Merhaba dosyayı ekledim. elimdeki 100 elma (Tabloda kırmızı) değişken dağıtacağım miktar da değişken. kimseden cevap gelmedi ekli dosyaya o yüzden formülün mantığını kavramak için sordum. çalışma sayfam üzerinden yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
Yüklediğiniz dosyadan ben birşey anlamadım.Daha öncede bazı dosyalarınıza bakdım anlamadım.Cevap yazan olmadığına anlayan olmamış.Önerim sorunuzu 1 sayfalık kısa bir örnek ekleyerek ve olması istediğiniz sonuçları ve nedenini net bir şekilde açıklayarak yazarsanız forumdaki arkadaşlar yardımcı olur.Bir çok konuda birden çok cevaplar var olup sizin sorularınıza cevap yazılmaması ilginç değil mi?

sadiergen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010
Merhaba,
Doğru mu anladım bilmiyorum. İstediğiniz böyle birşey mi? Kontrol eder misiniz?
Evet tam da böyle bir şey çok teşekkür ederim bu işlemi yakalamak için çok dolaylı işlemler yaptım. hatalar verdi eğerhata işlemlerini yaptım sizin yaptığınız sadelik yoktu. Tekrar teşekkür ederim :)

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Rica ederim. Çözüme ulaşabilmenize sevindim. İyi günler.