Sistemi eski tarihe döndürmek.

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
Sisteme masok adında bir virüs bulaştı.
siz dostlarımızdan uzak olsun, antivirüs programları vs çare olmadı kaç gündür denemediğim yöntem kalmadı.
Beyler bir de fidye notu bırakmışlar 980 dolar istiyorlar kayıt anahtarını göndermek için.
Ben en çok ta excel dosyalarımın şifrelenmesine üzüldüm.
Paylaşabileceğim tek bilgi tüm dosyaların şifrelenme zamanı aynı, 06 Ağustos 2019 19:31
Sizden de bu konuda yardım istiyorum, Pc de sistem geri yükleme aktif değildi.
Kullanacağımız bir kod ile sistemi eski bir tarihteki haline getirmek mümkün mü
örneğin 30 Temmuz 2019 gibi
Yönlendirme ve yardımlarınızı büyük merakla takip ediyor olacağım.
Selamlar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sözkonusu zararlı yazılımı bilgisayardan temizlemeden, sistemi eski bir tarihe döndürmek bir çare olmaz.

Bu yazılım temizlenmeden bilgisayarda oluşturulacak her dosyanın yine bu yazılım tarafından "encrypt" edilmesi de kaçınılmazdır.

Google'da "remove masok virus" yazıp aratırsanız, bu yazılımı temizlemenin yollarının anlatıldığını görürsünüz ancak, anladığım kadarıyla bu işi yapabilecek gibi görünmüyorsunuz.

Size tavsiyem; PC'i bir bilgisayarcıya götürüp bu işi ona yaptırmanız...

Bu arada, virüs bulaşmış olan bilgisayarınız eğer bir yerel ağda çalışıyorsa hemen ağdan kaldırmanız gerekir ...... eğer ağdaki diğer bilgisayarlar hâlâ etkilenmemişse !!!

Bir diğer konu ise; bundan sonra internete çıkarken bilgisayarınızdaki "Admin-Yönetici" hesabını kesinlikle kullanmayın. Bu tür yazılımlar, bulaşmaya çalıştıkları işletim sistemi o an "Admin-Yönetici" hesabı ile çalıştırılmıyorsa, bir şey yapamaz.

.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Haluk Bey cevap yazmış sadece aklıma gelen
ComboFix

bir dene bakalım belki bir çare olur

yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra
adwcleaner.exe dosyasını vebten indir ve bunu da dene

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Yukarıdaki mesajıma güncelleme yapayım
https://combofix.org/
bu sitede windows7 den sonraki sürümlerde combofix çalışmıyormuş tavsiye edilen proğram
WiperSoft-installer.exe
ilgili linki tıklayınca karşılama masajında bu dosya verilmiş indirmeniz yeterli

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
Sözkonusu zararlı yazılımı bilgisayardan temizlemeden, sistemi eski bir tarihe döndürmek bir çare olmaz.

Bu yazılım temizlenmeden bilgisayarda oluşturulacak her dosyanın yine bu yazılım tarafından "encrypt" edilmesi de kaçınılmazdır.

Google'da "remove masok virus" yazıp aratırsanız, bu yazılımı temizlemenin yollarının anlatıldığını görürsünüz ancak, anladığım kadarıyla bu işi yapabilecek gibi görünmüyorsunuz.

Size tavsiyem; PC'i bir bilgisayarcıya götürüp bu işi ona yaptırmanız...

Bu arada, virüs bulaşmış olan bilgisayarınız eğer bir yerel ağda çalışıyorsa hemen ağdan kaldırmanız gerekir ...... eğer ağdaki diğer bilgisayarlar hâlâ etkilenmemişse !!!

Bir diğer konu ise; bundan sonra internete çıkarken bilgisayarınızdaki "Admin-Yönetici" hesabını kesinlikle kullanmayın. Bu tür yazılımlar, bulaşmaya çalıştıkları işletim sistemi o an "Admin-Yönetici" hesabı ile çalıştırılmıyorsa, bir şey yapamaz.

.
İlginiz için teşekkür ederim. Birkaç gündür uğraştığım bir konu.
Denemediğim yöntem kalmadı derken sanırım bundan bahsetmem lazım,
Combofix,
Spyhunter5
Recuva
Easus Data Recover
Malwarebytes ve bir kaç tane daha yazılım, peemium sürümleri kuruldu çalıştırıldı ancak sonuç alınamadı.
Bunun dışından ccelaner avast ile de sistem tekrar tarama yapıldı.
Şu an tarama yapıldığında virüs bulmuyor.
Ancak D Harddiskte bulunan dosyaların hepsi tek tek masok uzantısı almış dosyalar açılmıyor.

Google de masok yazan her videoya ve her makale girdim ve bahsedilen yöntemleri denedim.

Bunlardan sonra aklıma şu soru geldi,
Dosyaların en son erişim tarihi 06.08.2019 19:31

Acaba bir yöntem ile sistemin bu tarihten önceki herhangi bir tarihe dönüş yapmak mümkün mü?

Ayrıca bir şeyi daha belirtmem gerekiyor.

Sistemimde 2 tane harddisk var,

c sistemin kurulu olduğu, bahsettiğim sorun, D harddisk de.

Sisteme format attığımda, zaten böyle uzantılı bir dosya değil hiçbir dosya kalmadı,

Ancak D harddiskte bütün dosyalar masok uzantılı olarak duruyor.
Windows sürümü Windows 10 64 bit

Son düzenleme:

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
Yukarıdaki mesajıma güncelleme yapayım
https://combofix.org/
bu sitede windows7 den sonraki sürümlerde combofix çalışmıyormuş tavsiye edilen proğram
WiperSoft-installer.exe
ilgili linki tıklayınca karşılama masajında bu dosya verilmiş indirmeniz yeterli
Bahsedilen siteye gittim.
İlk link online sürüm ancak eksik dosya diye kurulum yapılmadı, offline sürüme yönlendirdi.
onu da kurdum, kayıt defteri hataları buldu düzeltmek için ikinci adıma geçtiğinde internet sitesine yönlendirip 40 dolara satış yaptığını ilan ediyor.
Düzeleceğini bilsem 40 dolar verip alacağım ama diğer programlarda ücretli idi, internetten full sürümlerini buldum bir işe yaramadılar bunun da yaramamasından endişe ediyorum.
Kullanıp faydasını gören var mı acaba.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Ben combafix kullandım ama WiperSoft-installer.exe dosyasını kullanmadım
Bilgisayarınızda işletim sistemi ney windows hangi sürümü yüklü

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Bir de incelediğim kadarıyla masok virüsü bütün dosyaların sonuna .masok ekliyor. Yani uzantılarını değiştiriyor. Önce bir dosyanızın sonundaki bu uzantıyı silerek dosyayı bir dener misiniz açılıyor mu? Açılıyorsa bir program veya dos komutuyla bütün dosyaların sonundaki .masok uzantılarını siliniz.

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
Bir de incelediğim kadarıyla masok virüsü bütün dosyaların sonuna .masok ekliyor. Yani uzantılarını değiştiriyor. Önce bir dosyanızın sonundaki bu uzantıyı silerek dosyayı bir dener misiniz açılıyor mu? Açılıyorsa bir program veya dos komutuyla bütün dosyaların sonundaki .masok uzantılarını siliniz.
İlginiz için teşekkür ederim.
İlk denedim yöntem bu idi.
düzen.xls.masok idi dosya uzantısı
düzen.xls yaptım ancak açılamıyor. Bir de dosya boyutları olduğu gibi duruyor yani içleri boşaltılmamış.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Bir de buna benzer .lnk virüsü var. Asıl dosyaları gizli yapıp aynı isimde .lnk uzantılı dosya oluşturuyor. Bu da aynı şekilde asıl dosyalarınızı gizlemiş olabilir mi? Kontrol ettiniz mi?

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
SpyHunter5 yazılımını veriyor, denendi. malesef olumsuz sonuç
Ben virüsü farkettiğimde önce format attığım için,
Yazılımın haricinde bir sürü işlem var manuel yapılan. Bunları yaptınız mı yoksa sadece SpyHunter5'i mi denediniz?
Şöyle, iki yöntem var birisi manuel, diğeri otomatik
manuel dediği o yönergeleri uygulamak
Virisi fark ettiğimde format attığım için bu yöntemi denediğinde bahsedilen bulguları görmedim. dolayısıyla uygulayamadım.
Diğeri otomatik olan da SpyHunter5 yazılımı onu da kurup çalıştırdığımda sonuç vermedi.

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
Bir de buna benzer .lnk virüsü var. Asıl dosyaları gizli yapıp aynı isimde .lnk uzantılı dosya oluşturuyor. Bu da aynı şekilde asıl dosyalarınızı gizlemiş olabilir mi? Kontrol ettiniz mi?
Dosyalar açıkta hatta bir ekran görüntüsü ekleyeyim.
Mp4 simgesine takılmayın, excel ile de açmıyor.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Bİr rus sitesinde şöyle birşey buldum.
Dener misiniz?
Google tercümede sıkıntı yaşarsanız Rusça kısmında elimden geldiğince yardım ederim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Birinci yöntem güvenli modda çalıştırıp programla silme. Bu belki işinize yarar.
ikinci yöntem sistem geri yükleme yöntemi. Siz format attığınız için işe yaramaz sanırım.
Son adımda dosyaları kurtarmayla ilgili Shadowexplorer programından bahsediyor. Bir deneyin isterseniz.

Son düzenleme:

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Siz bilgisayara format atmışssınız
Easus Data Recover prğramını da denedim diyorsunuz bu proğram silinen bütün dosyaları yüzde veremiyeceğim kurtarıyor
resimleri yüzde yüz kurtarıyor bundan eminim
ben bu proğramı kurdum ve görsel resimleri de ekliyorum

Ekli dosyalar