Soru Sizce excel - vba altyapısı önümüzdeki 10 yılda devam edecek mi?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 - 32 bit TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-06-2024
office 365 ile online platforma geçiş hızlandı. Gördüğüm kadarıyla daha önceki 2010-13-16'dan daha farklı bir altyapıya sahip.

Bugün hazırladığımız VBA tabanlı yazılımlar gelecekte çalışmaya devam edecek mi?

Öngörünüz nedir?

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
10 yıl uzun bir süre. Hala office 2003 kullanıldığını düşünürsek en kötü ihtimalle bugün yazılan programları kullanmak isteyen ona göre bir sürüm kullanır.
Gördüğüm kadarı ile MS un VBA ya yaklaşımı çok iyi değil.
Bunun yerine office programları için ortak bir geliştirme platformu sağlanabilir.

Bir defa MacOS da vba düzenlemesi yapmam gerekti.
Sonrasında MacOS VBA defterini kapattım :)

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Rekabet koşullarına bağlı olarak cross platform desteği belki sonradan bir şekilde ilave edilebilir. Herkes Visual Basic ölecek diye beklerken Microsoft halen ikinci ürün olarak piyasaya sürmeye devam ediyor. Excel dosyaları Windows işletim sistemi üzerinde açıldığı sürece VBA entegrasyonu hiçbir zaman kaldırılmayacaktır kanımca.

Excel Vers. ve Dili
2007
22-02-2023
Windows xp desteği 11 sene önce kesildi ama bir çok insan hatta birçok devlet hala xp kullanıyor, rusya gibi.Destek kesilse bile sonuç olarak şimdiye kadar çıkan sürümler çalışmaya devam edecek.

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Merhaba,

VBA nın 32 bit desteği bittiği gün biter.

Örneğin yanılmıyorsam OS Vista ve öncesi Ofiste de 2007 öncesi 64 bit desteği vermiyor. Yarın birgün 128Bit veya 256Bit işletim sistemleri çıktığında 32Bite dair ne varsa kaçınılmaz olarak çöp olur.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Onun için Google Sheets'e bir an önce alışmak lazım ....... MS Excel kadar iyi, hatta bir çok yönden daha iyi.

Hazırladığınız dosyaları Windows, MAC, Linux .... her ortamda kullanabiliyorsunuz, PC / mobil telefon / Tablet üzerinde çalıştırabiliyorsunuz, JavaScript ile makrolar yazabiliyorsunuz, Google'ın inanılmaz API'lerindan faydalanıyorsunuz, güçlü formülleriyle VBA'de satırlar dolusu kodun yaptığı işleri kısa formüllerle yapabiliyorsunuz, ekibinizle aynı anda dosya üzerinde çalışabiliyorsunuz ........

.

Son düzenleme:

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Onun için Google Sheets'e bir an önce alışmak lazım ....... MS Excel kadar iyi, hatta bir çok yönden daha iyi.

Hazırladığınız dosyaları Windows, MAC, Linux .... her ortamda kullanabiliyorsunuz, PC / mobil telefon / Tablet üzerinde çalıştırabiliyorsunuz, JavaScript ile makrolar yazabiliyorsunuz, Google'ın inanılmaz API'lerindan faydalanıyorsunuz, güçlü formülleriyle VBA'de satırlar dolusu kodun yaptığı işleri kısa formüllerle yapabiliyorsunuz .......

.
Geçen sene bir ay civarı kafayı google sheete takmıştım. Birçok video izledim. Bir çok alıştırma yaptım, js öğrendim epeyce. Ama exceldeki gibi talep ve paylaşım olmadığı için ister istemez orda kaldı. Sonuçta web üzerinde çalıştığı için hızı yavaş, yapılabilecekler sınırlı bir excel gibi değil. Ama her türlü google ürünüyle senkronize olması mükemmel bir şey ihtiyacı olanlar için.
Her gün google sheet kullanıyorum, satır gizleme/gösterme, sıralama makroları gibi birkaç makroda yazdım onları kullanıyorum zorunlu olarak. Web üzerinde 2-3 kişi ortak sipariş takibi yapıyoruz. Akşam excele çekip, hata düzeltme konrolünü yaptıktan sonra excelden masaüstü programının veritabanına aktarıyorum.
Excelin kolay paylaşılabilirliği, hızı, alışkanlığı benim için vaz geçilmez. Bir çok program dil öğrenmeye çalıştım, çok kısa sürelerde ortaya belirli bir şeyler çıkarabilecek konuma geldim ama hepsi orada kaldı. Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanı olduğu gibi bende yine excele dönüyorum stresimi atmak için. Excelde kod yazmak, hemen paylaşıp işe yaradığını görmek çok zevk veriyor. Yemek yemek, su içmek gibi bir alışkanlık oldu benim için, bağımlılık yapıyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 - 32 bit TR
10-06-2024
Excel 2000 ile makro hazırlamıştım. Geçen test ettim, kusursuz çalışıyor. (2001 yılından kalma)

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Teorik ve akademik bilgiye o kadar sahip değilim ama; benim bildiğim VBA, Excel'in motorudur, onunla mesafeler ve iş gücü azalır... İşletim sistemi ile ilgili olarak ta, ben hala Xp kullanıyorum, şu ana kadar idare ediyor, bence ihtiyaç perspektifinden olaylara bakmak lazım.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Bende tecrübelerimi paylaşmak isterim;

1996 yılında Antalya'ya çalışmak için geldiğimde Excel ile tanışmıştım. O yıllarda şirket bilenen bir muhasebe programını kullanıyordu. Muhasebede çalışan arkadaşların dilinde "raporu excele at üzerinde düzenleme yapar göndeririz" şeklinde konuşmalar duyuyordum. Bu ilk başlarda bana garip geliyordu. Bir paket program kullanılıyor ve programın raporlamaları işleri yürütmek için yetersiz kalıyordu.

Sonrasında işin içine iyice girince durumu gayet iyi anladım. Muhasebe çalışanları gibi paket program kullanıp analiz ve raporlama yapan bir çok kişi için excel vazgeçilmez ve yetenekli bir araçtır.

Excelin ilk sürümlerinde yapılamayan bir çok özellik Microsoft 365 sürümü ile yapılabilir hale geldi. Ama halâ eksikleri var. Aslında son sürümde yaptıkları yeni fonksiyonları en azında 2010 sürümden itibaren geçerli olmak üzere kullanılabilir hale getirseler çok iyi olacaktır. Ama satış politakaları gereği bu duruma sıcak bakacaklarını zannetmiyorum.

Durum böyleyken; bu forum ve benzeri platformlarda sunulan makro ve yerleşik işlev çözümleri bence uzun bir süre geçerliliğini yitirmeyecektir.

Saygılarımla.