son eklenen excel kitabındaki sheet'in sabit bir kitaba macro ile otomatik kopyalanması hk.

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
24-07-2025
Merhaba üstatlar,

Daha önce de sordum ama tatmin edici cevap alamadım. sanırım soruyu yeterince açık soramıyorum:

Aşağıdaki şekilde bir klasörüm var. Klasörde, kendi oluşturduğum "dashboard" isimli bir çalışma kitabım var.
Bir de sistem tarafından üretilen ve günde bir kere bu klasöre otomatik inen "borç takip raporu..." isimli bir çalışma kitabı var. Bu çalışma kitabında Borç takip raporu sonrasındaki rakamlar sırasıyla, günayyılsaatdakikasaniye şeklinde. dosyanın indiği saniyeye kadar gösteriyor.

Talebim şu: borç takip raporunun en yenisi bu klasöre indiği anda, "borçtakipraporu" kitabındaki "sayfa1" isimli sheet kopyalanarak, "dashboard" kitabındaki eski "sayfa1" sheeti silinsin, yerine bu yeni sheet eklensin. "sayfa1" sheetine referans olarak atadığım formüller de otomatik olarak gü
ncellensin. Bu işlem, iki dosya da kapalı olsa dahi gerçekleşsin.

buna ilişkin bir makro yaratılabilir mi. (not: "BorçTakipRaporu1292024162226.xlsx" şeklindeki kitap adını istediğim şekilde değiştirtebilirim. Önemli olan, bu klasöre son inen "borçtakipraporu" ismiyle başlayan kitaptaki, sayfa1 sheetinin kopyalanması.

yardımcı olan olursa çek mutlu olacağım.

253819

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Makroların çalışması için bir tetikleyici gerekmektedir. Bu sebeple dosyalar kapalıyken bahsettiğiniz işlem yapılamaz diye biliyorum.

Bunun yerine "dashboard" dosyası açılırken sayfa verileri kopyalanabilir. Sayfayı silip kopyalamak formülleri bozacağı için içerik kopyalamak daha akıllıca olacaktır.

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
24-07-2025
Korhan bey merhaba,

içerik kopyalamaktan kastınızı tam olarak anlamadım. Bu işlemi, dashboard dosyası açılırken otomatik çalışan bir makro ile çözebiliyor muyuz yani. nasıl bir makro yazılabilir yardımcı olmanız mümkün mü.

teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Şöyle düşünün...

İki excel dosyası açık..
B dosyasındaki "Sayfa1" deki hücreler seçilir kopyala komutu verilir.
A dosyasına geçilir ve "Sayfa1" deki hücrelerin üzerine yapıştırı komutu verilerek aktarılır.

Kısaca basit bir kopyala-yapıştır işlemidir. Bu işlem için "dashboard" dosyanın açılış olayı kullanılabilir. Ya da "dashboard" isimli dosyayı açtıktan sonra bir butona tıklayarak güncel verileri aktarabilirsiniz. Yöntem tamamen size bağlıdır.

Burada önemli olan klasörde inen son dosyayı tespit etmektir. Bunuda şöyle yapabilirsiniz. Her zaman klasörde son inen dosyayı bırakabilirsiniz. Bu büyük avantaj sağlar. Yok ben bütün inen dosyaları aynı klasörde arşivliyorum derseniz ilgili klasörde "Arşiv" adında bir klasör oluşturup eski dosyaları buraya taşıyabilirsiniz. Yine klasörde son inen dosyayı bırakabilirsniz. Bununlada uğraşamam derseniz makroyla klasördeki son inen dosyanın tespiti yapılarak bahsettiğim kopyala-yapıştır işlemi ile veri güncellemesi sağlanabilir.

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
24-07-2025
teşekkür ederim