Sorgu, Süzme ve Listeleme

Merhaba arkadaşlar,
elimde bir takım verilerin sıralandığı bir excel tablosu var ve bu verileri makro ile süzerek istendiği takdirde istenilen başlıklar altın göstermek istiyorum şöyleki;

diyelim ki elimde elma armut ve üzüm gibi 3 farklı ürün var ve bunları bana ahmet mehmet ve ali satıyor. aynı zamanda her ürün için her satıcının bir takım rakamları var elimde örneğin; ali 10 üzüm, 5 elma ve 3 armut, mehmet 5 üzüm, 7 elma ve 2 armut, son olarak da ahmet 5 üzüm, 10 elma ve 8 armut gibi...

sözün kısası tablomda şunu görebilmeyi istiyorum;

istediğimde kim ne kadar mal göndermiş ? örneğin ali dediğimde alinin bana neler gönderdiğini, yahut toplam da kişi kısıtlaması olmadan ne kadar ürün aldığımı, toplam rakamları büyükten küçüğe süzerek, yahut süzme işlemini mallara göre yapmak istiyorum. Sizce nasıl bir makro kullanmalıyım ? yahut bunu becerebileceğim bir başka yapı - platform var mı ?

Cidden çok acil ve ilginize şimdiden çok teşekkürler...

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Sayın emrerecber,
istediğiniz sonuçları Pivot Table veya Türkçe adıyla Ã?zet Tablo özelliği ile elde edebilirsiniz.

Adını verdiğim kelimeleri forumda ararsanız istediğiniz açıklamaları bulacaksınız.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
küçük bir dosya hazırladım ekte inceleyip geliştirmeye çalışın.
takıldığınız yer olursa sorun.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
dosya ekte