sorgu

Ekteki örnekte Konut tablosunda fizger sutununda yüzde oranları var. Kimlik ve konut tablolarını birleştirerek parametre ( Konut...) girişli (aylık sorgu) adında bir sorgu oluşturdum. Bu sorguda ilçe,köy ve mahalle sutunlarını ile oluşturduğum sabit yüzde sutunlarını gruplandırıp diğer sutunlarada toplam aldırdım.
Burada yapmak istediğim aylık sorguda, yüzdeleri gruplandırıp ( burada dcount kullnarak yüzdeleri gruplandırdım) ama bunları ilçe,köy ve mahalle ye göre dağılımını yapamadım. örneğin ekteki örnekte 3 tane % 10 var ve bunlarda 2 tanesi bir ilçeye, diğeri ise diğer bir ilçeye ait. Bu şekilde dağılımı ilçe, köy , mahalleye göre nasıl yapabilirim.

Arkadaşlar bu sorunu acilen çözmem gerekiyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Acaba sorunu mu tam anlatamadım yoksa bu şekliyle çözümümü çok zor. Cevaplarınızı büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
........................çok karışık.....................................

Son düzenleme:
Aslında bu problem çapraz sorguyla hallediliyor. Ama burada sutunları sabitlemem gerekiyor. yani sorgu sutununda tüm yüzde oranlarının görünmesi gerekiyor. Bu konuda bir öneriniz olabilirmi?

Arkadaşlar hiç mi bir çözüm yolu yok bunun. Nasıl bir yol izleyebileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Gerçekten bunu bir şekilde çözmem gerekiyor. ekteki resim gibi bır rapor almam gerekiyor.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sizin aylık rapor isimli raporunuzu çalıştırdığımda gelen hata ekranında elle giriş yapıp mesela işyeri yazdığımda bir rapor görüntüleniyor. Siz bu raporda olmayan neyi istiyorsunuz veya bu raporda neler yanlış, neler eksik. Bu problemi çözmek için sisn birebir anlatımınız ve bayaa bi ayrıntılı açıklama yapmanız lazım. Çünkü öylesi karmaşık bir sorgulama yapmışsınız ki ne yapmak istediğiniz çok anlaşılmıyor. Bu yüzden de size kimse yardımcı olamıyor. Örnekler vererek anlatırsanız daha iyi olacak.

sayın mehmetdemiral
Aylık sorguyu kimlik ve konut tablolarını birleştirerek parametre girişil bir sorgu oluşturdum ( parametre girişi: Konut, İşyeri.... gibi )

konut sutununda fizger isimli bir sutun var. Buradaki yüzde oranlarını ilçe, köy mahalle göre dağıtmak istiyorum. örneğim fizger sutununda 3 tane %10 olsun. bunlardan 2 tanesi bir ilçede, bir taneside diğer bir ilçedeki vatandaşın olsun.

bu çapraz sorguyla yapılıyor. Ama çapraz sorgu esnek olmadığı için başka bir yol aradım. örneğim fizger de %10 oranı hiç yoksa çapraz sorgu %10 tabii olarak göstermiyor. ama istediğim %10 hiç olamasa bile sutun başlığı olarak görünmesi.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Hiç olmayan değerlerin çapraz sorguda neden görüntülenmediği ile ilgili bir çalışmamız olmuştu bu forumda.. Sonunda sanırım yeni54 diye bir arkadaş çözüm bulmuş, nasıl yapılacağını göstermişti. Bunun için biz nz fonksiyonunu kullanmış, ama bunu çapraz sorguda başaramamıştık. Sizin çalışmanızı ele alıp çözmek yerine bununla ilgili mesajları bulmaya çalışayım bakalım. Belki daha yardımcı olur. Çünkü çapraz sorguyla çok kolayca yapılan bir işlemi başka yöntemlerle yapmak mümkün müdür bilemiyorum.