sorgularla ilgili küçük bir problem

Excel Vers. ve Dili
excel2000 türkçe
Herkese merhabalar.

Plastik enjeksiyonlarla ilgili bir veri tabanı oluşturmaya çalışıyorum ama sorgularda bir problemim var.Enjeksiyon ünitesindeki depolarda çeşitli giriş çıkış hareketleri oluyor.(Örneğin hammadde deposundan kırma deposuna kırma deposundan çapak deposuna gibi).Öncelikle bu hareketlerin girişlerini yapabileceğim bir tablo oluşturdum.Bu hareketlere göre istediğim anda depolardaki tüm malzemelerin stok durumunu görebileceğim bir sorgu oluşturmaya çalıştım ama başaramadım.Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
2003
Yaptıklarınızı koysaynız yardımı daha kolay alırdınız. iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel2000 türkçe
dosyayı gönderdim.ilgilenirseniz sevinirim.

ens

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31.10.2018
dosyanız yok gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırız

Excel Vers. ve Dili
excel2000 türkçe
Pardon GİtmemİŞ ÇÜnkÜ Dosyanin BÜyÜklÜĞÜ 1.5 Mb.:(

Excel Vers. ve Dili
excel2000 türkçe
takas modeli

Arkadaşlar dediğim gibi dosyayı yollayamıyorum.Ama şöyle bir örnek düşünün.Takasla ticaret yapan bir grubun verileriyle ilgili bir çalışma yaptığınızı düşünün.Gruptaki her bir kişi belirli tarihlerde birirlerinden mal alışverişi yapıyorlar.Bu alışverişlere dayanarak gruptaki herbir kişinin elindeki bakiyelerei nasıl görebiliriz?

Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
1-Alınan verilen malzemeler için hemen bir ürün tablosu yapın. İçinde sadece ürün kodu ve ürünle ilgili açıklamalar (adet-tür-birim vb) olsun.
2-Kişiler için bir tablo oluşturun. İçinde kişilere verilen kodlar (otomatik de olabilir manuel de olabilir) Kişilerin adları vesair bilgileri olsun.
3- İşlemler tablosu oluşturun ve bu tabloya A kişisinden gelen malzeme, B kişisine giden malzeme bilgileri olacak. Bu tabloya da veri diğerleri gibi bir form aracılığı ile olacak. Bu formda kişileri ve malzemeleri listeden (daha önce yaptığınız tablodan beslenen listelerden) seçerek, işlem zamanını-kaç adet olduğunu- varsa kaç lira olduğunu- toplam tutarını vs. gibi bilgileri 3. ncü tabloya kaydettirin.
4- Artık 1 nolu tablodaki kişilerin, 2 nolu tablodaki ne kadar malzemeyi ne zaman-kaç adet- kaç liraya aldığını veya verdiğini 3 nolu tablodan sorgulayın. Kimde hangi malzeme var, kimde yok hepsi elinizin altında olacak.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Hammadde 'leri takip etmek,master batchleri kontrol etmek daha sonra bunların hangi makinelerde kullanıldığını görmek,hangi kalıplarda ürütildiğini görmek,kalıplardaki kullanım miktarları,reçeteler oluşturmak,yolluk gramajları,kalıplara verilen yollarla üretilen adetlerin bulunması. Enjeksiyon sinyallerinn toplanması,OEE hesaplanması....
Excelle bunları yapmak - üzülerek söylüyorum accessle bile - imkansız.

Size gereken bir mrp,bir de sahadan otomatik olarak veri toplayan bir yazılım. İkisi bir araya geldğinde istedğinizi oluşturabilir.

Kötü haberler bu kadar. Ama isterseniz mehmet demiralın söyledikleriyle bu işi halletmeye çalışırız. Ama sormak istediğim bir kaç soru olacak
- Kaç makineniz var?
- Üretim miktarınız nedir?

Ancak bunları aldıktan sonra size yöntem önerebilirim.

Excel Vers. ve Dili
excel2000 türkçe
Sayın Mehmet Bey.
Dediğiniz tabloların aynısını oluşturmuştum zaten onda bir problemim yok.Benim problemim sorgulamyı nasıl yapacağımla ilgili.

Excel Vers. ve Dili
excel2000 türkçe
Benim anlamadığım eğer bu tabloyu excelde yapmaya kalkışsaydık çok kolay bir şekilde halledebilirdik.Ancak bir veri tabanı programında neden yapamıyoruz?

Excel Vers. ve Dili
excel2000 türkçe
Dosyayı ekledim.Lüften yardımlarınızı bekliyorum :)