Soru Sorarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hk.

Emir Hüseyin Çoban

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr - Win10 x64
. . .

Bence soru sormak, soruları cevaplamaktan daha zor ve uğraş isteyen bir iş.
Bu cümleyi okurken bazıları katılıyorum diye onaylarken, bazılarına anlamsız karmaşık gelecektir.
Şöyle ki; daha önce tablonuzu hiç görmemiş, çalışma sisteminizi hiç bilmeyen birine sorunuzu aktarmanız gerekiyor.
Bu kısımda ne kadar başarılı olursanız alacağınız cevaplar o kadar işinizi görecektir.

Örnek Sorumuz:
Rapor sayfasında,
Veri Tabanı sayfasında bulunan verileri yaşlarına göre, açılan listeden seçerek listelemek istiyorum.
Hazırladığım örnek dosya ektedir.

Forumda neredeyse aynısını veya çok benzerlerini gördüğümüz bir soru şekli.

Öncelikle bu sorunun cevabı formül veya makro ile çözülebilir.
Bu yüzden istediğimiz cevap seçeneğini belirtmeliyiz.

Aradığımız yanıt makro ise makronun çalıştırılma biçimini belirtmeliyiz.
Örneğin; Butonu tıkladığımda, hücreye yazdığım anda veya açılan listeden seçim yaptığımda gibi.

Soruda bir açılan liste ifadesi geçiyor. Ama net bir bilgi yok.
Excel de Form denetimleri ve ActiveX denetimleri içerisinde açılan liste diye tabir edilen nesneler var.
İkisinin de kullanım amaçları aynı olsa bile duruma göre özellikleri değişmektedir. O yüzden hangisini kullanmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Nesneler hakkında bilgi sahibi değilseniz.
Bu nesneyi yani açılan listeyi hangi tabloda görüp kullanmaya karar verdiyseniz, mesajınıza veya örnek dosyanıza ekran görüntüsünün resmini alıp ekleyebilirsiniz.

Bu örnek için çok uygun olmasa da
Aranan verilerin büyük küçük harf duyarlılığı ve
Aranan verilerin birden fazla olabileceği belirtilmelidir.

Sorumuzu bu uyarılara göre yeniden şekillendirdiğimizde şu şekilde olacaktır.

Rapor sayfasında,
Veri Tabanı sayfasında bulunan verileri, açılan listede yaptığım yaş seçimine göre listelemek istiyorum.
Açılan liste kriterlerini parametre sayfasından almalı ve listeden seçim yaptığımda listeleme işlemi başlamalı.
Ancak aranan yaşlar Veri Tabanı sayfasında birden fazla olabilir. Hepsini Rapor sayfasına aktarmalı.
Örnek dosya ektedir.
Açılır listeyi nerden ekleyeceğimi bilmediğim için resmini ekliyorum.

Sorunuz bu şekilde olduğunda. Daha okuma kısmında çözüm için yapılması gerekenler zihinde sıralanmaya başlıyor.

Bu uyarılar daha çok makro soru çözümleri için uygun oldu ama. Formüller içinde dikkat edilmesi gereken kısımlar var.

Sizlerinde daha önce görüp, uyarıda bulunduğunuz hususları
Şöyle olsa daha iyi olur dediğiniz kısımları ilave etmenizde fayda var.

. . .

Ekli dosyalar