Soru tablosunda verilen cevaplara göre değerlendirme

Excel Vers. ve Dili
2010 TR
Merhabalar, bu donem lisans bitirme teziyle ugrasıyorum. Bitirme tezimde bir test kullanıyorum bu testin sonuclarını excelde kullanmam gerekiyor...

Basitce anlatmaya calısayım şimdi, testler iki aşamalı, toplam 13 soru, ilk aşamada 2 şık ikinci aşamada 4 şık var, verilen cevaplara göre elde edecegimiz 3 sonuc var.
1- Doğru Kavram, 2-Kavram Yanılgısı, 3- Yanlış Kavramlama.

Örnek bi soru

1. Okullarda öğrencilerin bir derse ilişkin başarı düzeyini belirlemek amacıyla yapılan ölçmeler;

( ) I. Doğrudan ölçmelerdir. (buna 1 diyelim)
( ) II. Dolaylı ölçmelerdir. (buna da 2 diyelim)

Bunun bir sonucu olarak,
A) Ölçme sonuçlarının mükemmel olması sağlanır.
B) Ölçme sonuçlarına hata karışma olasılığı artar.
C) Ölçme sonuçlarının yansız olması sağlanır.
D) Ölçme sonuçlarına güvenilmez.

Örnek bir soruyla beni daha iyi anlarsınız sanırım.
Şimdi burda bu sorunun ilk aşamanın doğru cevabı 1 yani Dolaylı ölçme ikinci aşamanın ise B şıkkı.
Bunlar olduğunda excelde Doğru kavram yazdırmasını istiyorum,
ilk aşamaya 2 yani doğrudan ölçme, ikinci aşamaya b şıkkı derse, Kavram yanılgısı yazdıracak.

ilk aşamaya 2 yani doğrudan ölçme ikinci aşamaya A,C,D kavramlarından birini derse, Yanlış kavram yazdıracak,

Cevapları tek sütünamı gireyim ornegin yukardaki soru için "2c" yoksa ayrı ayrı sütünlaramı gireyim, 1 sutun "2", 2. sütun "c" gibi...

eger fonksiyonuyla bunu yapmam lazım ama değişken cok oldugundan bi turlu beceremedim...

Saygılarımla...

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Değişken sayınızın kaç olduğunu bilmiyorum fakat değişkenlerin nekadar olduğunun bir önemi olmayabilir, eğer değişkenler yazılacak formülün boyut sorununu etkilerse data oluşturup düşeyara fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Sorunuzu tam olarak anlayamadığım için bilgi amaçlı bir mesaj yazmak istedim. Küçük bir örnek dosya ekleyerek daha detaylı açıklarmısınız. Ekleyeceğiniz dosyanın 2003 formatında olmasına özen gösterirseniz sevinirim.

.

Excel Vers. ve Dili
2010 TR
Tekrar merhabalar,

Ornek dosyayı ekledim.. inanın bende nasıl anlatacagımı bilemiyorumm...

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Umarım doğru anlamışımdır.

B2 ve C2 hücresine doğru sonuçları giriniz. B2 hücresine 1 C2 hücresine B gibi, daha sonra D3 hücresine formülü yazarak alt satırlara kopyalayınız..

=EĞER(VE(B3=$B$2;C3=$C$2);"Doğru Kavram";EĞER(VE(B3<>$B$2;C3<>$C$2);"Yanlış Kavram";"Kavram Yanılgısı"))

İstediğiniz bu mu?

.

Excel Vers. ve Dili
2010 TR
Sanırım bu, ornek verdigim verdigim veriide d3 satırına bunu kopyaladıgımda hepsini yanlış kavram olarak gosteriyor, B2 ve C2 satırlarına dediğiniz gibi 1 ve B yazdıgımda calısıyor.

Bir de şıklar değiştiginde nerlerin değişecegini yazabilirmisiniz...
Cok Teşekkür ederimm.

Saygılarımla...

Son düzenleme:

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim, iyi çalışmalar.

Saygılar..